I var altså blevet advaret, FC Nordsjælland!

Tipsbladet zoomer her ind på Superliga-opgøret mellem Brøndby IF og FC Nordsjælland.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet)

Brøndby IF – FC Nordsjælland 1-0 (1-0)
1-0 Yuito Suzuki (27.).

Kampens bedste:
Brøndby IF
Angriberen viser igen, hvorfor større klubber i udlandet holder øje med ham. Yuito Suzuki har været en markant profil i denne sæson, og mod FC Nordsjælland var han knivskarp på den ene chance, som tilfaldt ham. Men der er også alt det, som handler om attitude. Den sad også lige i skabet, så når der var brug for ham i forsvaret, var der også en japansk tå i vejen for gæsternes angreb. Var tæt på at score endnu en gang.

FC Nordsjælland
Det var ikke mange chancer, som FC Nordsjælland fik skabt på Brøndby Stadion, og der var få, som skilte sig mere ud end andre, så det var mere i det bagerste led, at man skulle finde én, som udmærkede sig – nemlig Adamo Nagalo. Kom i vejen for rigtig mange forsøg fra Brøndby, og det er ikke sikkert, at nederlaget havde været så smalt uden hans indsats.

Kampens værste:
Filip Bundgaard var blevet foretrukket foran Ohi Omoijuanfo på toppen, og den blot 19-årige angriber viste sig generelt godt frem i dagens opgør. Bundgaard er helt sikkert fremtidens mand, men efter en halv times spil svigtede skarpheden i den grad for den unge angriber, da han et par meter fra mål fik chancen for at heade Brøndby på 2-0. Det var bestemt ikke skarpt angrebsspil af Bundgaard, men heldigvis for Brøndby kom det ikke til at koste i sidste ende.

Kampens detalje:
FC Nordsjælland var blevet advaret, men lige lidt hjalp det. Gæsterne indkasserede i dag et mål, der var nærmest identisk med det mål, som Mathias Kvistgaarden scorede, da de to hold senest mødtes på Brøndby Stadion tilbage i oktober. Igen var det en lang, høj tværaflevering til Nicolai Vallys, der overrumplede Nordsjælland-defensiven, og igen diskede Brøndbys 7'er op med en følt hovedstødsaflevering på tværs af feltet. Denne gang var det Yuito Suzuki, der kunne nyde godt af Vallys' teknik og overblik, og japaneren er nu oppe på hele otte fuldtræffere alene i forårssæsonen.

Derudover bød kampen på et specielt øjeblik i det 70. minut, da Mathias Kvistgaarden gjorde comeback efter en længere skadespause. Næsten hele stadion rejste sig op og gav fanfavoritten en kæmpe klapsalve med på vejen.



Her er alle VM-grupperne

Her kan du se VM-lodtrækningen

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Saver United-stjerne over

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Ikke sket siden Kamil Wilczek

FC Fredericia – OB

Kenneth Perez giver interview til Playboy

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

DBU giver fans fem års karantæne

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Griner af AaB-rygte

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jonas Wind er i København

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Dybt skuffet og trist

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’