I var altså blevet advaret, FC Nordsjælland!

Tipsbladet zoomer her ind på Superliga-opgøret mellem Brøndby IF og FC Nordsjælland.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet)

Brøndby IF – FC Nordsjælland 1-0 (1-0)
1-0 Yuito Suzuki (27.).

Kampens bedste:
Brøndby IF
Angriberen viser igen, hvorfor større klubber i udlandet holder øje med ham. Yuito Suzuki har været en markant profil i denne sæson, og mod FC Nordsjælland var han knivskarp på den ene chance, som tilfaldt ham. Men der er også alt det, som handler om attitude. Den sad også lige i skabet, så når der var brug for ham i forsvaret, var der også en japansk tå i vejen for gæsternes angreb. Var tæt på at score endnu en gang.

FC Nordsjælland
Det var ikke mange chancer, som FC Nordsjælland fik skabt på Brøndby Stadion, og der var få, som skilte sig mere ud end andre, så det var mere i det bagerste led, at man skulle finde én, som udmærkede sig – nemlig Adamo Nagalo. Kom i vejen for rigtig mange forsøg fra Brøndby, og det er ikke sikkert, at nederlaget havde været så smalt uden hans indsats.

Kampens værste:
Filip Bundgaard var blevet foretrukket foran Ohi Omoijuanfo på toppen, og den blot 19-årige angriber viste sig generelt godt frem i dagens opgør. Bundgaard er helt sikkert fremtidens mand, men efter en halv times spil svigtede skarpheden i den grad for den unge angriber, da han et par meter fra mål fik chancen for at heade Brøndby på 2-0. Det var bestemt ikke skarpt angrebsspil af Bundgaard, men heldigvis for Brøndby kom det ikke til at koste i sidste ende.

Kampens detalje:
FC Nordsjælland var blevet advaret, men lige lidt hjalp det. Gæsterne indkasserede i dag et mål, der var nærmest identisk med det mål, som Mathias Kvistgaarden scorede, da de to hold senest mødtes på Brøndby Stadion tilbage i oktober. Igen var det en lang, høj tværaflevering til Nicolai Vallys, der overrumplede Nordsjælland-defensiven, og igen diskede Brøndbys 7'er op med en følt hovedstødsaflevering på tværs af feltet. Denne gang var det Yuito Suzuki, der kunne nyde godt af Vallys' teknik og overblik, og japaneren er nu oppe på hele otte fuldtræffere alene i forårssæsonen.

Derudover bød kampen på et specielt øjeblik i det 70. minut, da Mathias Kvistgaarden gjorde comeback efter en længere skadespause. Næsten hele stadion rejste sig op og gav fanfavoritten en kæmpe klapsalve med på vejen.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Benhård kritik af Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Vildt transferrygte skydes ned

Liverpool præsenterer succestræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret