Der venter en vigtig kamp for FC København torsdag, når Ståle Solbakkens mandskab møder IFK Göteborg i 2. runde af Europa League-kvalifikationen, for det er et europæisk gruppespil, de jagter i FCK.
Et sådan har FC København kvalificeret sig til i 13 af de sidste 14 sæsoner, men det bliver en svær udekamp mod IFK, der tilmed har fået tidligere FCK-træner Roland Nilsson i trænersædet og senest vandt – hvilket holdet ikke gjorde i de foregående 16 kampe i Allsvenskan.
Det er dog ikke kun Roland Nilsson, der møder sin tidligere arbejdsgiver – det gør Ragnar Sigurdsson fra FC København også. Hvis han spiller. Det er nemlig tvivlsomt, efter han har siddet ude i opstarten med en skade.
Læs også:Svar fra myndighederne: Vejle må fylde stadion lidt over en tredjedel
Da han i januar forlod Rusland og vendte tilbage til FCK, havde de i IFK også kikkerten rettet mod Ragnar Sigurdsson, fortæller Göteborg-klubbens sportschef, Pontus Farnerud.
– Vi har undersøgt det, som vi gør med andre spillere, der har været i “Blåvitt”, og som vi har tænkt er interessante. Jeg vil ikke sige, hvor seriøst det har været, hverken med Ragnar eller andre. Det er mere, at vi har fået indikationer på, hvordan det ser ud i spillernes forskellige situationer, når vi har spurgt, siger Pontus Farnerud til Göteborgsposten.
Selv fortæller Ragnar Sigurdsson dog, at han aldrig har hørt noget. Og hvad var der så sket, hvis IFK også var interesseret i vintervinduet, hvor FCK hentede ham?
Læs også:Spansk klub har option på FCK-spiller: Alle er tilfredse, hvis de bruger den
– Godt spørgsmål. Det er helt forskellige klubber og situationer, men selvfølgelig ville jeg have tænkt på det, hvis det havde været sådan. Men der var aldrig nogen, der ringede, og så var der intet at tænke over, siger FCK-spilleren.
Ragnar Sigurdsson, 34 år, spillede i IFK Göteborg fra 2001 til 2014, hvor han blev solgt til FC København. Sigurdsson blev solgt for mange millioner til Krasnodar og har siden været i Fulham, Rubin Kazan og senest Rostov, inden han i januar kom retur til FCK.
Han fik forlænget aftalen denne sommer, så Sigurdsson er FCK-spiller frem til sommer.
Læs også:Overblik: FC Midtjylland er bare én sejr fra europæisk gruppespil
Læs også:14 personer fængslet for slagsmål før københavnsk derby
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Barcelona præsenterer stjerne
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører
AVIS
