IFK-chef om Ragnar-skifte til FCK: Vi undersøgte situationen

Torsdag mødes IFK Göteborg og FC København i Europa League-kvalifikationen, og islandske Ragnar Sigurdsson har en fortid i IFK og en nutid i FCK.



Der venter en vigtig kamp for FC København torsdag, når Ståle Solbakkens mandskab møder IFK Göteborg i 2. runde af Europa League-kvalifikationen, for det er et europæisk gruppespil, de jagter i FCK.

Et sådan har FC København kvalificeret sig til i 13 af de sidste 14 sæsoner, men det bliver en svær udekamp mod IFK, der tilmed har fået tidligere FCK-træner Roland Nilsson i trænersædet og senest vandt – hvilket holdet ikke gjorde i de foregående 16 kampe i Allsvenskan.

Det er dog ikke kun Roland Nilsson, der møder sin tidligere arbejdsgiver – det gør Ragnar Sigurdsson fra FC København også. Hvis han spiller. Det er nemlig tvivlsomt, efter han har siddet ude i opstarten med en skade.

Læs også:Svar fra myndighederne: Vejle må fylde stadion lidt over en tredjedel

Da han i januar forlod Rusland og vendte tilbage til FCK, havde de i IFK også kikkerten rettet mod Ragnar Sigurdsson, fortæller Göteborg-klubbens sportschef, Pontus Farnerud.

– Vi har undersøgt det, som vi gør med andre spillere, der har været i “Blåvitt”, og som vi har tænkt er interessante. Jeg vil ikke sige, hvor seriøst det har været, hverken med Ragnar eller andre. Det er mere, at vi har fået indikationer på, hvordan det ser ud i spillernes forskellige situationer, når vi har spurgt, siger Pontus Farnerud til Göteborgsposten.

Selv fortæller Ragnar Sigurdsson dog, at han aldrig har hørt noget. Og hvad var der så sket, hvis IFK også var interesseret i vintervinduet, hvor FCK hentede ham?

Læs også:Spansk klub har option på FCK-spiller: Alle er tilfredse, hvis de bruger den

– Godt spørgsmål. Det er helt forskellige klubber og situationer, men selvfølgelig ville jeg have tænkt på det, hvis det havde været sådan. Men der var aldrig nogen, der ringede, og så var der intet at tænke over, siger FCK-spilleren.

Ragnar Sigurdsson, 34 år, spillede i IFK Göteborg fra 2001 til 2014, hvor han blev solgt til FC København. Sigurdsson blev solgt for mange millioner til Krasnodar og har siden været i Fulham, Rubin Kazan og senest Rostov, inden han i januar kom retur til FCK.

Han fik forlænget aftalen denne sommer, så Sigurdsson er FCK-spiller frem til sommer.

Læs også:Overblik: FC Midtjylland er bare én sejr fra europæisk gruppespil
Læs også:14 personer fængslet for slagsmål før københavnsk derby




Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen




LIVE

Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

AGF – Brøndby IF

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Supercomputer: De vinder Superligaen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne

FC København – Lyngby BK