IFK Göteborg-stopper så FCK i Superligaen: De andre var bedre

Mattias Bjärsmyr fra IFK Göteborg så to FC København-kampe denne sommer, og han var ikke synderligt imponeret over københavnernes præstation i den ene.



FC København træder ind i anden runde af kvalifikationen til Europa League, og deres første opgør i årets kvalifikation bliver det et rent skandinavisk et. De møder nemlig svenske IFK Göteborg på udebane.

Det er en svær opgave, der venter FC København, men i Göteborg tager man heller ikke let på opgaven. Man havde håbet på walisiske TNS, erkender Mattias Bjärsmyr over for Fotbollskanalen.

Læs også:FCK-boss er forsigtig optimist: Men ikke hvad vi havde håbet på

– Vi forstod i morges, at der var tre hold imellem. Vi talte godt om dette Wales-hold (TNS, red.), som på papiret kunne have været den nemmeste, men det er ofte tilfældet, at hvis du skal i et europæisk gruppespil, skal du slå et hold af FCK’s kaliber. Nu skal vi møde dem i vores første kamp, ​​og vi vil prøve at gøre alt, hvad vi kan for at vinde det. Det er en kamp, ​​og vi spiller hjemme. Der er absolut en mulighed, siger den 34-årige forsvarsspiller.

Mattias Bjärsmyr fortæller endvidere, at han så to FC København-kampe denne sommer – kampen mod Manchester United og en kamp i Superligaen. Og han var ikke blæst bagover af præstationen i ligakampen.

Læs også:Lodtrækning: AGF er favoritter – FCK fik sværest mulig lodtrækning

– Jeg ved, at de tabte mod United, og så så jeg faktisk en kamp i sommer, da de spillede i ligaen. Jeg ved ikke hvorfor – der var nok intet andet i tv. Der så det andet hold faktisk bedre ud. Men de har klaret sig godt i Europa League, men formåede ikke at vinde ligaen. Det er det synes, jeg har på dem, siger han og tilføjer:

– Med hensyn til spillere kender jeg nogle, men jeg vil ikke sige, at jeg kender dem alle.

Europa League-kampen mellem FC København og IFK Göteborg spilles den 17. september, og vinderen går videre til tredje runde af kvalifikationen. 

Læs også:Ståle Solbakken om gammel FCK-kending: Han er ikke løsningen
Læs også:FCM fik svær lodtrækning: Får besøg af de schweiziske mestre
Læs også:Tidligere FCK-stopper om skifte: Ståle forstod at det var tid




TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Belgien – Iran

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss med spændende transfermelding

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland – Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vil smadre transferrekord

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland – Elfenbenskysten

Spanien – Saudi-Arabien