IFK Göteborg-stopper så FCK i Superligaen: De andre var bedre

Mattias Bjärsmyr fra IFK Göteborg så to FC København-kampe denne sommer, og han var ikke synderligt imponeret over københavnernes præstation i den ene.



FC København træder ind i anden runde af kvalifikationen til Europa League, og deres første opgør i årets kvalifikation bliver det et rent skandinavisk et. De møder nemlig svenske IFK Göteborg på udebane.

Det er en svær opgave, der venter FC København, men i Göteborg tager man heller ikke let på opgaven. Man havde håbet på walisiske TNS, erkender Mattias Bjärsmyr over for Fotbollskanalen.

Læs også:FCK-boss er forsigtig optimist: Men ikke hvad vi havde håbet på

– Vi forstod i morges, at der var tre hold imellem. Vi talte godt om dette Wales-hold (TNS, red.), som på papiret kunne have været den nemmeste, men det er ofte tilfældet, at hvis du skal i et europæisk gruppespil, skal du slå et hold af FCK’s kaliber. Nu skal vi møde dem i vores første kamp, ​​og vi vil prøve at gøre alt, hvad vi kan for at vinde det. Det er en kamp, ​​og vi spiller hjemme. Der er absolut en mulighed, siger den 34-årige forsvarsspiller.

Mattias Bjärsmyr fortæller endvidere, at han så to FC København-kampe denne sommer – kampen mod Manchester United og en kamp i Superligaen. Og han var ikke blæst bagover af præstationen i ligakampen.

Læs også:Lodtrækning: AGF er favoritter – FCK fik sværest mulig lodtrækning

– Jeg ved, at de tabte mod United, og så så jeg faktisk en kamp i sommer, da de spillede i ligaen. Jeg ved ikke hvorfor – der var nok intet andet i tv. Der så det andet hold faktisk bedre ud. Men de har klaret sig godt i Europa League, men formåede ikke at vinde ligaen. Det er det synes, jeg har på dem, siger han og tilføjer:

– Med hensyn til spillere kender jeg nogle, men jeg vil ikke sige, at jeg kender dem alle.

Europa League-kampen mellem FC København og IFK Göteborg spilles den 17. september, og vinderen går videre til tredje runde af kvalifikationen. 

Læs også:Ståle Solbakken om gammel FCK-kending: Han er ikke løsningen
Læs også:FCM fik svær lodtrækning: Får besøg af de schweiziske mestre
Læs også:Tidligere FCK-stopper om skifte: Ståle forstod at det var tid





Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Mål i Arlington

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

AGF køber ham

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Australien – Tyrkiet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby henter Alexander Drexel

Chok – henter første VM-point nogensinde

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

De vil have Victor Nelsson

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!