IFK Göteborg-stopper så FCK i Superligaen: De andre var bedre

Mattias Bjärsmyr fra IFK Göteborg så to FC København-kampe denne sommer, og han var ikke synderligt imponeret over københavnernes præstation i den ene.



FC København træder ind i anden runde af kvalifikationen til Europa League, og deres første opgør i årets kvalifikation bliver det et rent skandinavisk et. De møder nemlig svenske IFK Göteborg på udebane.

Det er en svær opgave, der venter FC København, men i Göteborg tager man heller ikke let på opgaven. Man havde håbet på walisiske TNS, erkender Mattias Bjärsmyr over for Fotbollskanalen.

Læs også:FCK-boss er forsigtig optimist: Men ikke hvad vi havde håbet på

– Vi forstod i morges, at der var tre hold imellem. Vi talte godt om dette Wales-hold (TNS, red.), som på papiret kunne have været den nemmeste, men det er ofte tilfældet, at hvis du skal i et europæisk gruppespil, skal du slå et hold af FCK’s kaliber. Nu skal vi møde dem i vores første kamp, ​​og vi vil prøve at gøre alt, hvad vi kan for at vinde det. Det er en kamp, ​​og vi spiller hjemme. Der er absolut en mulighed, siger den 34-årige forsvarsspiller.

Mattias Bjärsmyr fortæller endvidere, at han så to FC København-kampe denne sommer – kampen mod Manchester United og en kamp i Superligaen. Og han var ikke blæst bagover af præstationen i ligakampen.

Læs også:Lodtrækning: AGF er favoritter – FCK fik sværest mulig lodtrækning

– Jeg ved, at de tabte mod United, og så så jeg faktisk en kamp i sommer, da de spillede i ligaen. Jeg ved ikke hvorfor – der var nok intet andet i tv. Der så det andet hold faktisk bedre ud. Men de har klaret sig godt i Europa League, men formåede ikke at vinde ligaen. Det er det synes, jeg har på dem, siger han og tilføjer:

– Med hensyn til spillere kender jeg nogle, men jeg vil ikke sige, at jeg kender dem alle.

Europa League-kampen mellem FC København og IFK Göteborg spilles den 17. september, og vinderen går videre til tredje runde af kvalifikationen. 

Læs også:Ståle Solbakken om gammel FCK-kending: Han er ikke løsningen
Læs også:FCM fik svær lodtrækning: Får besøg af de schweiziske mestre
Læs også:Tidligere FCK-stopper om skifte: Ståle forstod at det var tid




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Markant ændring i Silkeborg

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’