Riddersholm om vraget forsvarsspiller: Ikke fundet god nok

Dzhamaldin Khodzhaniyazov har ikke været i truppen til to kampe i streg, selv om tre andre forsvarspillere var skadet. Han er simpelthen ikke blevet fundet god nok, siger cheftræner Glen Riddersholm.



17 gange i denne sæson har Dzhamaldin Khodzhaniyazov startet på banen for AGF, men i den seneste kamp mod AaB var han ikke været i kamptruppen. Det endda selvom både Niklas Backmann, Alexander Juel Andersen og Mikkel Rask var skadet.

I stedet brugte cheftræner Glen Riddersholm den sædvanlige back Jesper Juelsgård i midterforsvaret og den sædvanlige midtbanespiller Jens Stage på venstre back. Forklaringen er, at Khodzhaniyazov har ganske enkelt ikke har leveret varen.

– Han blev ikke fundet god nok til truppen i vores seneste kamp. Præstationerne har ikke været som ønsket. Når de ikke er det, er vi nødt til at kigge i alternativer for at få et mere solidt og stabilt udtryk, siger Riddersholm til tipsbladet.dk.

Interviewet er foretaget i fredags, hvor truppen til dagens kamp mod Silkeborg IF endnu ikke var offentliggjort. Her er Khodzhaniyazov dog heller ikke med, uden at klubben angiver nogen årsag på sin hjemmeside.

– “Djamal” er en fremragende forsvarsspiller individuelt, han kan mange ting, men han har det meget svært ved relationelle aftaler. Det har vi brug for i den situation, vi står i lige nu. Han er nødt til at bruge sine evner i holdets tjeneste, siger Riddersholm.

Med de førnævnte 17 starter i sæsonen kan Khodzhaniyazov dårlig argumentere for, at han trods sine 20 år ikke har fået chancen for at vise sig frem. Glen Riddersholm mener også, at han har vist sin unge russiske stopper nok tillid, men har ikke fået den udvikling i bytte, som han havde forventet.

– Talentudvikling handler om at give spillerne muligheden på holdet, og vi kan i hvert fald sige, at “Djamal” har fået rigtig mange muligheder for at spille. Jeg kunne godt tænke mig, at der var sket større udvikling i hans individuelle forsvarsspil.

Til aftenens kamp mod Silkeborg er Mikkel Rask tilbage i truppen efter sin skadespause, mens Danny Olsen sidder ude med karantæne. Omvendt er Daniel A. Pedersen tilbage fra karantæne, men måtte udgå fra søndagens træning og skal testes inden kickoff.

Silkeborg kan sikre Superliga-tilværelsen for næste sæson med en sejr, men AGF omvendt kan holde håbet om at gøre det samme i live ved at vinde. Hidtil har SIF dog haft overtaget i denne sæson; to sejre og én uafgjort er det blevet til. Senest vandt holdet 3-1 i Aarhus for tre uger siden. 

– Kigger vi på de kampe, vi har spillet mod dem, har vi faktisk startet rigtig godt i alle tre kampe og haft gode muligheder for at tage føringen. Da vi ikke kom foran i den sidste kamp, tog vores hjemmebanekompleks over, så vi ikke kunne agere, mener Glen Riddersholm.

– Men det er jo historie nu. Silkeborg er er godt hold, meget solidt og kan stort set stille med samme start-11’er hver gang. De har styr på deres aftaler og en god selvforståelse. De ved, hvad de kan og ikke kan. For os gælder det om at kigge på, hvorfor vi lykkedes i mandags (4-0-sejr over AaB) og jagte en god præstation ud fra det.

Der er kickoff i Silkeborg klokken 19.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Portugal

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FC København jagter Romane Amane

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

På vej til storklub?

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

DR Congo – Uzbekistan

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Jordan – Argentina