I 2007 og 2008 forsøgte FC Midtjylland efter en nylig kapitaludvidelse på 100 millioner kroner at investere sig til et førstehold, der kunne vinde DM.
Læs også: FCM-chef nedtoner guldkrav
Læs også: Store drømme væltede Thomasberg
FCM købte Jonas Borring fra topkonkurrenterne OB for omkring 20 millioner kroner og skød flotte lønninger og transfersummer efter spillere fra ind- og ikke mindst udland, men klubben kom ikke nærmere guldet, tværtimod.
Læs også: FCM blev overmodig
I dag står FC Midtjylland i en situation, hvor klubben igen vil hente et beløb i samme størrelsesorden som i 2007. Denne gang via et samarbejde med den indiske forretningsmand Shirinivas Dempo og hans fodboldhold Dempo SC, et samarbejde FC Midtjylland og Dempo lige nu er i gang med at forhandle på plads.
Læs også: FCM’s håndboldsats var hul i hovedet
Siden de glade dage i 2007 og 2008 har et tilfrosset sponsor- og transfermarked sammen med indkøb ædt de fleste af FCM’s penge fra aktieudvidelsen i 2007, og denne gang tror klubbens tidligere ungdomstræner og nuværende assistenttræner Glen Riddersholm, at FCM styrer uden om mange indkøb trods fristelsen, hvis der kommer mange penge på klubkontoen.
I et højere perspektiv giver det os forhåbentlig mulighed for at beholde en trup, som vi har nu. Hvor der er talent og potentiale. Det ligger i kortene, at vi som klub ikke skal være afhængige af at skille os af med spillere. Hvis vi skal skabe en vinder-kultur, en klub med spillestil, skal du arbejde med de samme folk i et par år. Det giver det her os mulighed for, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.
– Samtidig gør det måske vores akademi lidt mere internationalt, gør måske faciliteterne endnu bedre, end de er nu. På den måde handler det ikke om at hente spillere ind for en masse lønkroner. Hvis vi gør, skal det være spillere, der kan tilføre noget som Kristian Bak og Jakob Poulsen. Nogen, der kan tilføre noget og har hjertet på rette sted og ikke kun kommer for pengene. Der skal vi træffe de rigtige valg fremadrettet, og der tror jeg som klub, at vi har lært meget af den krise, vi var igennem i forrige efterår, siger Glen Riddersholm.
– Vi har en gang forsøgt at købe os til nogle ting, og den fejl tror jeg ikke, at vi begår igen. Jeg tror virkelig, at vi på strategiplan vil forvalte det her godt. For hvilken virksomhed kan skabe en kultur, hvis 22 medarbejdere forsvinder på et år? Så kan du ikke skabe den ånd, der skal til, siger Glen Riddersholm med henvisning til de mange udskiftninger, der var på FCM’s førstehold i 2010.
FC Midtjylland har i øjeblikket tre direktører i Indien, hvor de ser nærmere på Dempo SC og taler med folk i klubben og ikke mindst med klubejer Shrinivas Dempo.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Så blev det officielt
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
MEDIE
Nu dukker første historie op
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
CUSTOM
Brighton – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU