Indien-penge: FCM vil undgå 2008-fejl

I FCM vil man ikke lade sig rive med som i 2007 og 2008 trods udsigt til indiske millioner i kassen.



I 2007 og 2008 forsøgte FC Midtjylland efter en nylig kapitaludvidelse på 100 millioner kroner at investere sig til et førstehold, der kunne vinde DM.

Læs også: FCM-chef nedtoner guldkrav

Læs også: Store drømme væltede Thomasberg

FCM købte Jonas Borring fra topkonkurrenterne OB for omkring 20 millioner kroner og skød flotte lønninger og transfersummer efter spillere fra ind- og ikke mindst udland, men klubben kom ikke nærmere guldet, tværtimod.

Læs også: FCM blev overmodig

I dag står FC Midtjylland i en situation, hvor klubben igen vil hente et beløb i samme størrelsesorden som i 2007. Denne gang via et samarbejde med den indiske forretningsmand Shirinivas Dempo og hans fodboldhold Dempo SC, et samarbejde FC Midtjylland og Dempo lige nu er i gang med at forhandle på plads.

Læs også: FCM’s håndboldsats var hul i hovedet

Siden de glade dage i 2007 og 2008 har et tilfrosset sponsor- og transfermarked sammen med indkøb ædt de fleste af FCM’s penge fra aktieudvidelsen i 2007, og denne gang tror klubbens tidligere ungdomstræner og nuværende assistenttræner Glen Riddersholm, at FCM styrer uden om mange indkøb trods fristelsen, hvis der kommer mange penge på klubkontoen.

I et højere perspektiv giver det os forhåbentlig mulighed for at beholde en trup, som vi har nu. Hvor der er talent og potentiale. Det ligger i kortene, at vi som klub ikke skal være afhængige af at skille os af med spillere. Hvis vi skal skabe en vinder-kultur, en klub med spillestil, skal du arbejde med de samme folk i et par år. Det giver det her os mulighed for, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Samtidig gør det måske vores akademi lidt mere internationalt, gør måske faciliteterne endnu bedre, end de er nu. På den måde handler det ikke om at hente spillere ind for en masse lønkroner. Hvis vi gør, skal det være spillere, der kan tilføre noget som Kristian Bak og Jakob Poulsen. Nogen, der kan tilføre noget og har hjertet på rette sted og ikke kun kommer for pengene. Der skal vi træffe de rigtige valg fremadrettet, og der tror jeg som klub, at vi har lært meget af den krise, vi var igennem i forrige efterår, siger Glen Riddersholm.

– Vi har en gang forsøgt at købe os til nogle ting, og den fejl tror jeg ikke, at vi begår igen. Jeg tror virkelig, at vi på strategiplan vil forvalte det her godt. For hvilken virksomhed kan skabe en kultur, hvis 22 medarbejdere forsvinder på et år? Så kan du ikke skabe den ånd, der skal til, siger Glen Riddersholm med henvisning til de mange udskiftninger, der var på FCM’s førstehold i 2010.

FC Midtjylland har i øjeblikket tre direktører i Indien, hvor de ser nærmere på Dempo SC og taler med folk i klubben og ikke mindst med klubejer Shrinivas Dempo.





LIVE

TransferLIVE: Chokmelding om Guardiola

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Michael Carrick storhylder



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Verdensstjernes søn landet i København

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Dansk landsholdsspiller imponerer

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Nærmer sig aftale

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub