I 2007 og 2008 forsøgte FC Midtjylland efter en nylig kapitaludvidelse på 100 millioner kroner at investere sig til et førstehold, der kunne vinde DM.
Læs også: FCM-chef nedtoner guldkrav
Læs også: Store drømme væltede Thomasberg
FCM købte Jonas Borring fra topkonkurrenterne OB for omkring 20 millioner kroner og skød flotte lønninger og transfersummer efter spillere fra ind- og ikke mindst udland, men klubben kom ikke nærmere guldet, tværtimod.
Læs også: FCM blev overmodig
I dag står FC Midtjylland i en situation, hvor klubben igen vil hente et beløb i samme størrelsesorden som i 2007. Denne gang via et samarbejde med den indiske forretningsmand Shirinivas Dempo og hans fodboldhold Dempo SC, et samarbejde FC Midtjylland og Dempo lige nu er i gang med at forhandle på plads.
Læs også: FCM’s håndboldsats var hul i hovedet
Siden de glade dage i 2007 og 2008 har et tilfrosset sponsor- og transfermarked sammen med indkøb ædt de fleste af FCM’s penge fra aktieudvidelsen i 2007, og denne gang tror klubbens tidligere ungdomstræner og nuværende assistenttræner Glen Riddersholm, at FCM styrer uden om mange indkøb trods fristelsen, hvis der kommer mange penge på klubkontoen.
I et højere perspektiv giver det os forhåbentlig mulighed for at beholde en trup, som vi har nu. Hvor der er talent og potentiale. Det ligger i kortene, at vi som klub ikke skal være afhængige af at skille os af med spillere. Hvis vi skal skabe en vinder-kultur, en klub med spillestil, skal du arbejde med de samme folk i et par år. Det giver det her os mulighed for, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.
– Samtidig gør det måske vores akademi lidt mere internationalt, gør måske faciliteterne endnu bedre, end de er nu. På den måde handler det ikke om at hente spillere ind for en masse lønkroner. Hvis vi gør, skal det være spillere, der kan tilføre noget som Kristian Bak og Jakob Poulsen. Nogen, der kan tilføre noget og har hjertet på rette sted og ikke kun kommer for pengene. Der skal vi træffe de rigtige valg fremadrettet, og der tror jeg som klub, at vi har lært meget af den krise, vi var igennem i forrige efterår, siger Glen Riddersholm.
– Vi har en gang forsøgt at købe os til nogle ting, og den fejl tror jeg ikke, at vi begår igen. Jeg tror virkelig, at vi på strategiplan vil forvalte det her godt. For hvilken virksomhed kan skabe en kultur, hvis 22 medarbejdere forsvinder på et år? Så kan du ikke skabe den ånd, der skal til, siger Glen Riddersholm med henvisning til de mange udskiftninger, der var på FCM’s førstehold i 2010.
FC Midtjylland har i øjeblikket tre direktører i Indien, hvor de ser nærmere på Dempo SC og taler med folk i klubben og ikke mindst med klubejer Shrinivas Dempo.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Det er tæt på uforklarligt’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Dansk drømmehug i Serie A
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
INTERVIEW