FCM tager smal sejr mod Lyngby efter tungt pres

FC Midtjylland bevarede den vigtige syvendeplads i Superligaen med en snæver 1-0-sejr hjemme over Lyngby.



Et mål i slutfasen sørgede mandag for en FC Midtjylland-sejr på 1-0 hjemme mod Lyngby i nedrykningsspillets anden runde i Superligaen.

FCM sad på spillet gennem hele kampen, men offensivt havde værterne svært ved at kombinere sig igennem Lyngby-holdet. I slutfasen gav et tungt pres dog pote, da indskiftede Aral Simsir sikrede sejren.

Med sejren har FCM 34 point på syvendepladsen i nedrykningsspillet, der giver en playoffkamp om en europæisk plads i næste sæson. Lyngby ligger sidst med 17 point og har seks point op til Horsens over nedrykningsstregen.

Kampen startede med FCM i den dominerende rolle, men hjemmeholdet havde ikke nemt ved at spille sig igennem et tætpakket Lyngby-mandskab.

Gæsterne formåede også at true FCM specielt over højresiden, hvor Lyngbys Willy Kumado med sin høje fart var tæt på at sætte sine holdkammerater op til en stor chance.

Efter en halv time var FCM-midtbanespilleren Emiliano Martínez tæt på et føringsmål med en afrettet afslutning, der dog akkurat gik forbi målet. Dermed gik holdene til pause uden scoringer.

FCM bevarede kontrollen over kampen efter pausen, men hjemmeholdet manglede fortsat at komme frem til de store oplagte målchancer.

Værterne tog dog føringen efter 73 minutter. Indskiftede Aral Simsirs afslutning ramte en medspiller og strøg i mål, og dermed var FCM i front.

FCM havde alle muligheder for at cementere sejren på straffespark efter 81 minutter, men indskiftede Júnior Brumados skud blev afværget af Lyngby-keeper Mads Kikkenborg.

/ritzau/





Officielt: FCM henter landsholdsspiller




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Kolding køber stor profil

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Spår rekordtransfer i dette vindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Kryptisk transfermelding

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Superliga-klub tæt på FCK’er