FCM tager smal sejr mod Lyngby efter tungt pres

FC Midtjylland bevarede den vigtige syvendeplads i Superligaen med en snæver 1-0-sejr hjemme over Lyngby.



Et mål i slutfasen sørgede mandag for en FC Midtjylland-sejr på 1-0 hjemme mod Lyngby i nedrykningsspillets anden runde i Superligaen.

FCM sad på spillet gennem hele kampen, men offensivt havde værterne svært ved at kombinere sig igennem Lyngby-holdet. I slutfasen gav et tungt pres dog pote, da indskiftede Aral Simsir sikrede sejren.

Med sejren har FCM 34 point på syvendepladsen i nedrykningsspillet, der giver en playoffkamp om en europæisk plads i næste sæson. Lyngby ligger sidst med 17 point og har seks point op til Horsens over nedrykningsstregen.

Kampen startede med FCM i den dominerende rolle, men hjemmeholdet havde ikke nemt ved at spille sig igennem et tætpakket Lyngby-mandskab.

Gæsterne formåede også at true FCM specielt over højresiden, hvor Lyngbys Willy Kumado med sin høje fart var tæt på at sætte sine holdkammerater op til en stor chance.

Efter en halv time var FCM-midtbanespilleren Emiliano Martínez tæt på et føringsmål med en afrettet afslutning, der dog akkurat gik forbi målet. Dermed gik holdene til pause uden scoringer.

FCM bevarede kontrollen over kampen efter pausen, men hjemmeholdet manglede fortsat at komme frem til de store oplagte målchancer.

Værterne tog dog føringen efter 73 minutter. Indskiftede Aral Simsirs afslutning ramte en medspiller og strøg i mål, og dermed var FCM i front.

FCM havde alle muligheder for at cementere sejren på straffespark efter 81 minutter, men indskiftede Júnior Brumados skud blev afværget af Lyngby-keeper Mads Kikkenborg.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Forhandler med storklub

Her er FC Københavns vej i Europa

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Liverpool – Brentford