FCM tager smal sejr mod Lyngby efter tungt pres

FC Midtjylland bevarede den vigtige syvendeplads i Superligaen med en snæver 1-0-sejr hjemme over Lyngby.



Et mål i slutfasen sørgede mandag for en FC Midtjylland-sejr på 1-0 hjemme mod Lyngby i nedrykningsspillets anden runde i Superligaen.

FCM sad på spillet gennem hele kampen, men offensivt havde værterne svært ved at kombinere sig igennem Lyngby-holdet. I slutfasen gav et tungt pres dog pote, da indskiftede Aral Simsir sikrede sejren.

Med sejren har FCM 34 point på syvendepladsen i nedrykningsspillet, der giver en playoffkamp om en europæisk plads i næste sæson. Lyngby ligger sidst med 17 point og har seks point op til Horsens over nedrykningsstregen.

Kampen startede med FCM i den dominerende rolle, men hjemmeholdet havde ikke nemt ved at spille sig igennem et tætpakket Lyngby-mandskab.

Gæsterne formåede også at true FCM specielt over højresiden, hvor Lyngbys Willy Kumado med sin høje fart var tæt på at sætte sine holdkammerater op til en stor chance.

Efter en halv time var FCM-midtbanespilleren Emiliano Martínez tæt på et føringsmål med en afrettet afslutning, der dog akkurat gik forbi målet. Dermed gik holdene til pause uden scoringer.

FCM bevarede kontrollen over kampen efter pausen, men hjemmeholdet manglede fortsat at komme frem til de store oplagte målchancer.

Værterne tog dog føringen efter 73 minutter. Indskiftede Aral Simsirs afslutning ramte en medspiller og strøg i mål, og dermed var FCM i front.

FCM havde alle muligheder for at cementere sejren på straffespark efter 81 minutter, men indskiftede Júnior Brumados skud blev afværget af Lyngby-keeper Mads Kikkenborg.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Raser: Det er latterligt!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed