Udgave nummer 46 af den europæiske Super Cup i fodbold løb onsdag af stablen i Belfast, og Chelsea endte som vinder efter straffesparkskonkurrence.
Champions League-vinderen fra sidste sæson slog sidste sæsons Europa League-vinder, Villarreal, med 6-5 fra pletten efter 1-1 i den ordinære og forlængede spilletid.
Målmand Kepa Arrizabalaga blev skiftet ind sidst i den forlængede spilletid og reddede det afgørende straffespark fra Villarreals Raul Albiol.
Danske Andreas Christensen startede ude, men blev skiftet ind efter 66 minutter. Han gjorde ikke det store væsen af sig og sparkede ikke i straffesparkskonkurrencen.
Super Cup-mødet mellem vinderne af de to største klubturneringer så dagens lys i 1973. I de første mange år blev vinderen fundet over to kampe, og hvert år blev der spillet på nye stadioner.
I 1998 ændrede man formatet, så vinderen skulle findes i én kamp, som blev spillet i Monaco. I 2013 vendte man tilbage til at skifte værtskab hvert år, og i år var Windsor Park i Belfast vært.
Chelsea kom bedst ud af starthullerne i Nordirland, og efter 27 minutter var der bingo. Kai Havertz kom til baglinjen og lagde bolden ind foran mål, hvor Timo Werner sprang over og lod Hakim Ziyech banke den i netmaskerne.
Kort efter ville også Villarreal være med.
Boulaye Dia fik en dyb stikning og var i god position lige uden for feltet, men Edouard Mendy kom godt ud af Chelsea-målet og blokerede afslutningen fra Villarreal-spilleren.
Sekunder før pausefløjt stemplede Villarreals Alberto Moreno ind med et brag af en flugter på overliggeren.
I anden halvleg var kampbilledet vendt rundt. Villarreal var i teten, og efter 73 minutter kom scoringen, da spanierne kombinerede smukt.
Gerard Moreno spillede bolden frem til Boulaye Dia og løb videre ind i feltet. Det opfattede Dia med det samme, og med hælen lagde han den skråt tilbage til Moreno, der plaffede kuglen ind til 1-1.
I den forlængede spilletid lykkedes ingen af holdene med at score. Inden straffesparkskonkurrencen havde Chelsea skiftet keeper Edouard Mendy ud og erstattet ham med Kepa Arrizabalaga.
Det skulle vise sig at være en god disposition. Spanieren pillede to af syv spark fra sine landsmænd, og det var nok til sejr.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Raser: Det er latterligt!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
