Ingen dialog med Brøndby om ny aftale

Jesper Sørensen og Brøndby IF har ikke på nuværende tidspunkt nogen dialog om at forlænge den aftale, der udløber om lidt over et år.



BRØNDBY (Tipsbladet): Jesper Sørensen og Brøndby IF har vist sig at være et rigtig godt match.

Efter en hakkende start har han skabt en velsmurt maskine, der buldrer derudaf og ikke har tabt siden september sidste år i Superligaen.

Man er i en gunstig position til at vinde det danske mesterskab og midt i alt det gode, Jesper Sørensen og Brøndby IF har gang i, skal parterne også snart begynde at kigge på cheftrænerens kontraktsituation.

Der resterer nemlig kun lidt over et år af den aftale, som udløber den 30. juni 2025. For nyligt forlængede hans trænerkollega Uwe Rösler, der også havde udløb i 2025, med tre år.

Jesper Sørensen fortæller dog til Tipsbladet og den øvrige presse efter dagens træning, at han og Brøndby slet ikke er nået dertil.

– I fodbold er det lang tid. Jeg har ikke fokus på det lige nu. Jeg har fokus på resten af sæsonen. Det er det vigtigste for mig, siger Jesper Sørensen, der også fortæller, at han ikke har nogen dialog med Brøndby om en forlængelse på nuværende tidspunkt.

Hvornår forventer du, at dialogen skal starte, og hvem tænker du skal påbegynde den?

– Det vil jeg helst ikke stå og tale med jer om lige nu. Det vil jeg faktisk ikke. Jeg synes, det vil bringe fokus et forkert sted hen i forhold til der, hvor vi står lige nu. Jeg synes ikke, det er vigtigt. Når det ikke er vigtigt for hverken mig eller klubben lige nu, så synes jeg ikke, det er noget, jeg skal stå og tage nu.

243087

Ny mand skal ind i Brøndby
Hvor Jesper Sørensen ikke vil sætte mange ord på sin egen fremtid i Brøndby på nuværende tidspunkt, så vil han gerne fortælle, at der arbejdes i kulissen på andre ansættelser.

Til sommer siger Martin Retov nemlig farvel til Brøndby IF efter mange års tro tjeneste for at overtage tøjlerne i AC Horsens. Det efterlader et hul i Jesper Sørensen trænerteam, som man er godt i gang med at lukke.

– Det bruger vi selvfølgelig tid på. Der skal en ny ind i teamet, og derfor kigger vi på, hvordan vi får ham (Retov, red.) afløst og hvordan kabalen går bedst muligt op, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Vi prøver at finde, hvad vi mener, er det rigtige på den lidt længere bane. Det er det vigtigste. Så får vi det løst i det tempo, som det nu engang kommer til at tage.

Udover assistenttræner Martin Retov består Jesper Sørensen nærmeste trænerteam også af chefanalytiker Frederik Birk, der har været i klubben siden 2021.

Foto: Alamy.





TIPSBLADET SPECIAL

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Right to Dream vinder stor pris

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo



TIPSBLADET SPECIAL

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Meget tæt på at hente Pione Sisto



TIPSBLADET SPECIAL

Her er Superligaens 5 bedste venstrekanter 

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er Superligaens 5 bedste højrekanter 

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rangerer Eriksen over superstjerner

Dansk kæmpetransfer kan kollapse



TIPSBLADET SPECIAL

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Fælder hård Schmeichel-dom

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Eriksen ude med hård kritik

Italienske medier hylder ham

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat