Ingen løbebane: ‘Jeg synes faktisk, det kan noget’

Mikael Anderson glæder sig til at spille på AGFs midlertidige hjemmebane, som bringer noget helt andet end det, der var på Ceres Park.



VEJLBY, AARHUS (Tipsbladet): AGF skal have nyt stadion.

Efter at man i årevis har fået på puklen for, at der på Ceres Park var den sagsomspundne løbebane rundt om fodboldbanen, som gjorde, at tilskuerne kom ganske langt væk fra banen og der, hvor det hele skete til AGFs hjemmekampe, kigger man nu ind i en helt anden fremtid, hvor der er sagt farvel til atletikbanen og goddag til nærvær og bedre stadionoplevelser.

Dette er måske allerede i spil på det midlertidige stadion, der er banket op i det nordlige Aarhus, hvor Superliga-klubben skal spille deres kampe i den kommende tid, indtil det nye stadion en gang står klar.

– Jeg synes faktisk, det kan noget. Det kan godt være, at det er lidt ydmygt på nogle punkter, men jeg synes, det er fedt at kunne mærke folk på en helt anden måde, end vi plejer. Altså det der med, at vi går fra stadion ud til omklædningsrummet, og der møder vi helt vildt mange mennesker, om det er børn eller familier, siger Mikael Anderson efter AGFs 4-3-sejr over FC København, inden han fortsætter.

– Så kan det godt være, at det går godt i dag, men det er bare fedt at prøve noget andet. Så er det klart, at når vi står ude på banen, der er alt som det plejer. Altså, der er ikke den store forskel, vi kan godt mærke, at tilskuerne står tættere på, men det var også fedt, at de kan mærkes på en anden måde. Men når kampen fløjtes i gang, bliver det det samme, lige gyldigt om vi er i Vejlby eller i Aarhus.

Den lidt uvante hjemmebane er noget, man skal vende sig til, hvis man vil til Superliga-fodbold i Aarhus, hvilket nok er noget, både de lokale og udebanefans skal huske sig selv på, når turen går til byen for at se bold. For Mikael Anderson er området dog ikke helt ukendt, da han har spillet der som barn.

– Skovbakken holdt sådan en fodboldtunering heroppe, sådan en stor sommerturnering, hvor der kom hold fra udlandet. Det var måske sidste gang, jeg spillede herude. Ellers er jeg faktisk ude og se Bakken Bears et par gange om året, så jeg kender godt området, vil jeg sige.

Næste gang AGF skal spille på den nye hjemmebane, bliver det mod AaB, og det er en kamp, der bliver set frem til, fordi der blandt andet forventes røde lamper, selvom det formentlig bliver en råkold søndag eftermiddag.

– Mon ikke der bliver udsolgt? Det tror jeg, der gør. Det bliver super fedt, når den anden tribune kommer op at stå. Så bliver det endnu federe og mere lukket, så jeg håber bare, at vi kommer til at kunne bakke det op inde på banen.

Offensivspilleren forlængede tilbage i januar sin kontrakt med AGF, så den nu udløber i sommeren 2028.

I denne sæson har han scoret to mål og lavet fem oplæg i Superligaen for De Hvi’e.






Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Philip Billing tabte kæben



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

– Det er Neestrups tre største fejl

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Riemer melder stjerne klar

Helt på røven over Victor Froholdt

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Nu flytter anfører til Danmark

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Kæmpe nyhed i udlandet

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Sigter 32 personer for matchfixing

Divisionsforeningen med markant udmelding

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle