Ingen Neestrup-fortrydelse: Skal ikke peges fingre

FC København-træneren fortryder ikke, at han bragte Andreas Cornelius i spil mod AGF, selv om den danske forward gik i stykker efter syv minutter.



Andreas Cornelius' skadesmareridt i FC København lader ikke til at have nogen ende da den brølstærke angriber igen igen måtte udgå af en FCK-kamp.

Blot syv minutter fik Cornelius mod AGF, før han måtte lade sig udskifte med en skade, som FCK endnu ikke har meldt noget ud omkring. 

Skaden markerer endnu et tilbageslag for Cornelius, der ellers var begyndt at få nogle spilleminutter igen efter sin seneste skadespause. Nu venter en ny pause sandsynligvis for angriberen, men Jacob Neestrup fortryder ikke sin beslutning om at bringe ham i spil til anden halvlegs start, selv om det hurtigt gik galt. 

Det gør han klart i Viaplay-studiet i nedtakten på kampen.

– Jeg fortryder ikke, at jeg satte ham på banen, for den vurdering og konklusion, der blev taget, var, at han var klar. I øvrigt ligesom vi troede, at han var klar de andre fire eller fem gange. Så jeg fortryder ikke, at jeg satte ham på banen, siger Neestrup og fortsætter:

– Jeg tror, at man skal passe rigtig meget på lige nu, hvor en spiler har været skadet, at stå og pege fingre ad ham, af lægestab og af cheftræner og så videre. Vi må kigge på, hvad fanden det er, der foregår. For det er et forløb, som vi ikke kan være tilfredse med, hverken Andreas eller jeg. Men jeg fortryder ikke, at jeg satte ham på banen, for vi var sikre på, at han var klar til kamp. 

FCK-træneren kalder det derudover for en sørgelig historie og mener, det er synd for Andreas Cornelius. 

Han erkender også, at den nye skade er en bekymring, og at han er i tvivl, om de får 'Corner' tilbage på denne side af sommerferien, hvor han er i den forfatning, de gerne vil have.

Andreas Cornelius har på ingen måde fået det ud af sit ophold i FC København, som både han, klubben og dens fans havde drømt om, da han blev hentet hjem til stor jubel sidste sommer.

To gange har han scoret siden sin hjemkomst, og begge mål faldt i samme pokalkamp mod divisionsholdet Thisted.

Se snakken med Jacob Neestrup om Andreas Cornelius i afspilleren over artiklen.





Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber


Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Åge Hareide er alvorligt syg

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Vanvittige scener i Parken!

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Ny kæmpeklub er interesseret

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

GOG buldrer forbi bundhold

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Danske tenniskvinder rykker ned

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Peter Christiansen har fundet afløseren

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Riemer giver Højlund-opdatering

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Superliga-profil får trænerlicens

Aflyser pressemøde i Parken

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Skotland dummer sig i Grækenland

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst