Ingen tvivl: Han har spillet sin sidste FCK-kamp

Islændingen er kun udlejet til Fortuna Düsseldorf, men FC København-fans skal ikke regne med, at han vender retur til klubben, når lejeaftalen udløber om et år.



Efter længere tids spekulationer er det nu faktum, at Isak Bergmann Johannesson skal spille fodbold et andet sted end FC København det kommende år.

Islændingen er nemlig blevet udlejet til 2. Bundesliga-klubben Fortuna Düsseldorf, og den tyske klub har sågar fået en købsoption med i handlen, som spænder mellem 15 millioner kroner til 22,5 millioner kroner, alt afhængig af hvilket medie man vælger at tro på.

Derfor er der på papiret muligt, at Isak Bergmann Johannesson vender retur til FCK igen om et år proppet med selvtillid og spilleglæde efter en masse tiltrængte minutter på banen. Det kommer dog ikke til at ske, at han igen trækker FCK-trøjen over hovedet, vurderer den islandske journalist Orri Rafn Sigurdarson.

– Det er et fornuftigt skifte for Isak, så han kan vise sit værd der. Han kan få en masse minutter og så måske tage et større skridt derefter. Han bliver ikke FCK-spiller igen – det er jeg helt sikker på, slår han fast over for Tipsbladet.

Han uddyber med, at Isak Bergmann Johannesson næsten aldrig fik chancen i FC København, og at det vil gøre ham godt at spille kontinuerligt for at få genfinde en fodboldrytme igen.

Orri Rafn Sigurdarson har et stærkt kendskab til islandsk fodbold, herunder de islandske spillere i Superligaen. Han ser ikke det store problem i, at Isak Bergmann Johannesson "blot" skifter til 2. Bundesligaen. Fortuna Düsseldorf er en stor klub, som folk følger med stor interesse, og mange øjne hviler på tysk fodbold. 

Han har underpræsteret
Spoler man tiden godt og vel to år tilbage, så havde fortællingen omkring dengang 18-årige Isak Bergmann Johannesson en helt anden lyd. 

Dengang købte FCK ham for mere end 30 millioner kroner i svenske IFK Norrköping, og tidligere havde markant større klubber haft snøren ude efter ham. Det var et gigantisk talent, som københavnerne havde fået fingrene i. 

Men talentet blev aldrig for alvor udfoldet i den danske hovedstad, hvor Isak Bergmann Johannesson aldrig rigtig blev fast mand, selv om han kan prale af to danske mesterskaber.

Når det kommer til stykket vil Orri Rafn Sigurdarson dog konkludere, at den i dag 20-årige islænding har underpræsteret i sin tid i FC København.

– Der var mange, der var overrasket, dengang han skiftede til FCK. Det er et godt springbræt, men klubben er så stor, og det er svært at bryde igennem. Forventningerne var også store, fordi FCK brugte så mange penge på ham. Alle forventede, at han ville sætte sit aftryk og blive en nøglespiller med det samme.

– Han har underpræsteret, men jeg synes også, at man skal også kigge på hans konkurrenter i klubben. De er alle sammen enorme talenter eller store navne, men han er måske ikke blevet brugt helt rigtigt hos FCK – altså inde på midten, hvor han er bedst, fortæller han.

Derfor ligger noget af ansvaret for det manglende gennembrud på FCK's skuldre, men primært hos islændingen selv, konkluderer Orri Rafn Sigurdarson.

Isak Bergmann Johannesson nåede at spille 61 kampe for FC København. Det blev i alt til syv scoringer og fem oplæg. 





Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre




LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

To danske klubber jagter formstærk angriber

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Randers køber ny angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klubber holder øje med AaB-profil

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Rekordtransfer?

Mere aktivitet på vej i FC København

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Storklub jagter FCK-emne

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer