Efter længere tids spekulationer er det nu faktum, at Isak Bergmann Johannesson skal spille fodbold et andet sted end FC København det kommende år.
Islændingen er nemlig blevet udlejet til 2. Bundesliga-klubben Fortuna Düsseldorf, og den tyske klub har sågar fået en købsoption med i handlen, som spænder mellem 15 millioner kroner til 22,5 millioner kroner, alt afhængig af hvilket medie man vælger at tro på.
Derfor er der på papiret muligt, at Isak Bergmann Johannesson vender retur til FCK igen om et år proppet med selvtillid og spilleglæde efter en masse tiltrængte minutter på banen. Det kommer dog ikke til at ske, at han igen trækker FCK-trøjen over hovedet, vurderer den islandske journalist Orri Rafn Sigurdarson.
– Det er et fornuftigt skifte for Isak, så han kan vise sit værd der. Han kan få en masse minutter og så måske tage et større skridt derefter. Han bliver ikke FCK-spiller igen – det er jeg helt sikker på, slår han fast over for Tipsbladet.
Han uddyber med, at Isak Bergmann Johannesson næsten aldrig fik chancen i FC København, og at det vil gøre ham godt at spille kontinuerligt for at få genfinde en fodboldrytme igen.
Orri Rafn Sigurdarson har et stærkt kendskab til islandsk fodbold, herunder de islandske spillere i Superligaen. Han ser ikke det store problem i, at Isak Bergmann Johannesson "blot" skifter til 2. Bundesligaen. Fortuna Düsseldorf er en stor klub, som folk følger med stor interesse, og mange øjne hviler på tysk fodbold.
Han har underpræsteret
Spoler man tiden godt og vel to år tilbage, så havde fortællingen omkring dengang 18-årige Isak Bergmann Johannesson en helt anden lyd.
Dengang købte FCK ham for mere end 30 millioner kroner i svenske IFK Norrköping, og tidligere havde markant større klubber haft snøren ude efter ham. Det var et gigantisk talent, som københavnerne havde fået fingrene i.
Men talentet blev aldrig for alvor udfoldet i den danske hovedstad, hvor Isak Bergmann Johannesson aldrig rigtig blev fast mand, selv om han kan prale af to danske mesterskaber.
Når det kommer til stykket vil Orri Rafn Sigurdarson dog konkludere, at den i dag 20-årige islænding har underpræsteret i sin tid i FC København.
– Der var mange, der var overrasket, dengang han skiftede til FCK. Det er et godt springbræt, men klubben er så stor, og det er svært at bryde igennem. Forventningerne var også store, fordi FCK brugte så mange penge på ham. Alle forventede, at han ville sætte sit aftryk og blive en nøglespiller med det samme.
– Han har underpræsteret, men jeg synes også, at man skal også kigge på hans konkurrenter i klubben. De er alle sammen enorme talenter eller store navne, men han er måske ikke blevet brugt helt rigtigt hos FCK – altså inde på midten, hvor han er bedst, fortæller han.
Derfor ligger noget af ansvaret for det manglende gennembrud på FCK's skuldre, men primært hos islændingen selv, konkluderer Orri Rafn Sigurdarson.
Isak Bergmann Johannesson nåede at spille 61 kampe for FC København. Det blev i alt til syv scoringer og fem oplæg.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Afviser kæmpebud
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TOPNYHED