Derfor var Emmanuel Yeboah vraget

Mihai Teja sætter nu ord på, hvorfor Emmanuel Yeboah ikke var i truppen for Vejle, da de fredag spillede mod FC København.



VB Parken (Tipsbladet): Emmanuel Yeboah har ikke haft stor succes, siden han sidste sommer skiftede fra rumænsk fodbold til Brøndby IF, hvor han kun nåede at spille 10 kampe, inden han i sommer blev sendt på udlån til Vejle, som havde brug for en ny angriber efter at have solgt sidste sæsons Superliga-topscorer, German Onugkha, til FC København.

Siden skiftet til Vejle har den ghanesiske angriber spillet i de fleste kampe for Superligaens bundprop, men i den seneste kamp, hvor Vejle tabte 3-1 i Parken til FC København, var Emmanuel Yeboah slet ikke med i kamptruppen, selvom han ikke var skadet.

– Han havde lidt problemer. I sidste ende kan jeg kun udtage 20 spillere til min kamptrup. Jeg synes, at jeg til den kamp havde udtaget den bedste trup. Jeg havde de bedste 11 med i startopstillingen og den bedste bænk, siger Mihai Teja i et interview til Tipsbladet.

– Det handler ikke om ham, men om alle spillerne, der udgør holdet. Jeg prøver at bygge det bedst mulige hold, så det handler ikke om den enkelte spiller som Emmanuel Yeboah.

Den nye Vejle-cheftræner, Mihai Teja, har ellers et særligt godt kendskab til den udlejede Brøndby-angriber, som han så en del til, da han spillede i den bedste rumænske fodboldrække.

– Da han var i Rumænien, spillede han rigtig mange kampe i de europæiske turneringer for CFR Cluj, hvor de mødte nogle rigtig gode modstandere. Generelt spillede han godt i Rumænien, så jeg tror på ham, men vi får se, hvad der kommer til at ske.

– Jeg forventer, at mine spillere, når de er på banen, viser, at de er de bedste til at løse opgaven, men det forventer jeg af alle og ikke bare af Yeboah.

Emmanuel Yeboah har endnu til gode at score for Vejle, og indtil videre har han kun været i startopstillingen én gang for Vejle de fem gange, han har været i spil for klubben. Heldigvis ligner det, at angriberen har taget skeen i den anden hånd, efter han ikke var i kamptruppen i sidste spillerunde.

– Han har trænet godt denne uge, hvor han har været god i flere facetter af træningen. Derudover er han kun 20 år gammel og har nogle rigtig gode spidskompetencer, som vi kan bruge.

Spørgsmålet er så, om lejesvenden ender med at blive udtaget til Vejles kamp i weekenden, hvor klubben fra Nørreskoven møder Lyngby i en ægte bundgyser i Superligaen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job