Det går sjældent stille for sig i FC Midtjylland, når transfervinduet er åbent, og også denne sommer har der været aktivitet på Heden. Frank Onyeka og Alexander Scholz er eksempelvis blevet solgt til udenlandske klubber, mens Juninho, Henrik Dalsgaard og Charles er kommet til.
Mere transferaktivitet er sandsynligvis også på vej.
En af de profiler, der er et salgsemne, er kantspilleren Awer Mabil. Han har været mere eller mindre fast mand hos midtjyderne de seneste tre sæsoner og har blot et år tilbage af sin aftale, hvorfor et skifte virker oplagt. Det er imidlertid ikke skrevet i sten, at han skal væk.
– Det er lidt, som det har været hele tiden. Awer er der, hvor han i lang tid i Midtjylland har spillet fantastisk, og han spiller stadig nogle rigtig, rigtig gode kampe for os. Det gør jo, at man er interessant for andre, men vi er også glade for ham, og så må vi se, hvad der sker her til sidst i transfervinduet. Der er interesse, men det skal være det rigtige for ham og for os, siger Svend Graversen, sportschef i FC Midtjylland, til tipsbladet.dk.
Er der også snak om en kontraktforlængelse?
– Ja, det er altid “ongoing”, men det vil jeg ikke kommentere mere på.
For FC Midtjylland giver et salg bedst mening, hvis Awer Mabil skal væk, i og med at han blot har et år tilbage af sin kontrakt. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har klubber dog hidtil været mest interesserede i at leje den australske kantspiller.
Snarlig afklaring på stjerne
Flere andre spillere er imidlertid også på vej væk fra Superligaens aktuelle nummer to. Således har hverken midtbaneprofilen Jens-Lys Cajuste eller angriberen Sory Kaba været i truppen hidtil i denne sæson.
FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein teasede for nylig for, at et salg af netop 22-årige Jens-Lys Cajuste var på trapperne, og medier har skrevet om et beløb på over 100 millioner kroner.
En transfer er formentlig snart helt på plads.
– Der er så varm interesse for Jens, at jeg har svært ved at se, at der ikke kommer til at ske noget i den snarlige fremtid med ham. Der er rigtig mange klubber, som er interessede, og der er også mange klubber, der er konkrete i deres interesse. Så er det jo sådan for os og for Jens, at vi skal finde den optimale løsning for alle parter, siger han.
Der har været snak om, at han kan følge Frank Onyeka til Brentford?
– Det kan jeg ikke kommentere på, men der er rigtig bred interesse fra flere af de helt store ligaer. Vi må se, hvor det ender henne.
Heller ikke Sory Kaba har altså spillet, og det har ifølge Ekstra Bladet blandt andet skyldes problemer i forholdet mellem klubben og spilleren.
– Status er uforandret. Der er interesse, men der ikke noget konkret på bordet lige nu og her, siger Svend Graversen om Sory Kabas transfersituation.
Så planen er at sælge ham inden den 31. august?
– Det er planen, ja.
Sory Kaba, 26 år, kom til FC Midtjylland for godt 22 millioner kroner for to år siden og har siden scoret 22 mål på 75 kampe. Jens-Lys Cajuste har været i klubben i tre år.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
