Anthony Jung har været én af Brøndbys bedste spillere i denne sæson, og tyskeren har fået lov til at arbejde hårdt for sin månedlige hyre. Jung har spillet samtlige minutter i Superligaen i de første 22 kampe, og det er han den eneste markspiller i Danmarks bedste fodboldrække, der kan bryste sig af.
Der resterer stadig 900 minutter plus tillægstid af Brøndbys sæson, og spørgsmålet er, om det bliver Anthony Jungs sidste i den gule trøje.
Efter denne sæson udløber den tidligere RB Leipzig-spillers kontrakt med de blå-gule, og parterne har endnu ikke fået afklaret, om samarbejdet skal fortsætte, eller om de kapper båndene til sommer.
Brøndby IF vil gerne forlænge med Anthony Jung, så i sidste ende er meget op til den tyske forsvarsspiller.
– Vi er i dialog. Jeg har tidligere haft mulighed for at tage hjem til Tyskland, og de gange har jeg måske følt en form for hjemve, men situationen har ændret sig, og der er sket meget, siger Jung til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg har det godt i Brøndby, og jeg værdsætter virkelig den status og den tro, der er på mig her i klubben. Derfor overvejer jeg alt, og jeg lukker slet ikke døren til Brøndby, men der er andet her i livet end fodbold og penge. Min kone skal snart føde, og hende og jeg taler meget om fremtiden.
– Jeg har en åben dialog med Brøndby om tingene, og jeg deler alle de overvejelser, jeg har, med klubben.
Har du ikke den samme hjemve, som du havde tidligere?
– Nej, men altså.. Jeg er fra Tyskland, og det vil selvfølgelig altid være interessant for mig at spille på et højt niveau i mit hjemland. Men jeg er rigtig glad for at være i Brøndby, og jeg værdsætter som sagt den status, jeg har. Også blandt fansene. Jeg er meget taknemmelig for den feedback, jeg får. Det er ikke noget, der sker hver dag, siger forsvarsspilleren.
Tidligere på ugen kom det frem, at Anthony Jung har indgået en aftale med agentfirmaet SBS Management, og det indikerede, at Brøndby-spilleren havde afsluttet samarbejdet med agenten Klaus Gerster, der hidtil har repræsenteret ham.
Sådan hænger det dog ikke helt sammen.
– Jeg har den samme agent i Danmark forstået på den måde, at det stadig er Klaus, der taler med Brøndby. Jeg er samtidig blevet tilknyttet et nyt agentur, som tager sig af de muligheder, der måtte være i Tyskland. Det er meget stille og roligt, og historien er nok blevet en del større, end den burde, lyder det fra Anthony Jung.
Tyskeren har spillet 136 kampe for Brøndby IF, siden han kom til klubben i sommeren 2017.
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
TOPNYHED
