Han scorede otte gange og stod for otte oplæg for Lyngby Boldklub i sidste sæson, så det var med store forventninger, at Brøndbys Rezan Corlu gik ind til efterårssæsonen i Superligaen, men før forårssæsonen kan den teknisk stærke midtbanespiller se tilbage på en halvsæson, der slet ikke gik som håbet.
Faktisk var der ikke meget, der gik rigtigt for Rezan Corlu, der startede med to kampes karantæne fra et rødt kort sæsonen forinden.
– Der skete meget i efteråret. Det hele startede jo med det røde kort, og hvis der er noget, jeg har lært, så er det, at skal man ikke gå ind i en ny sæson med et rødt kort.
– Men det var ikke kun det røde kort. Mens jeg sad ude, vandt holdet fire kampe i streg, og det er selvfølgelig fedt, at holdet vinder, men det kan godt gå ud over en personligt – uden at det skal lyde, som om jeg håber, at holdet ikke vinder – så jeg skulle vente lidt ekstra på min chance og starte inde.
– Det skete jo efter otte runder mod OB, hvor jeg følte, at jeg tog min chance. Jeg startede, vi vandt, og jeg lavede en assist. I samme kamp blev jeg skadet, så det var et bare lorte-
efterår. Jeg følte mig uheldig, og så kom en coronasygdom også. Den satte mig ikke tilbage, for jeg var alligevel skadet, siger Rezan Corlu til tipsbladet.dk om sin efterårssæson.
Sulten efter mere
Den skade, Rezan Corlu blev ramt af i sin ene fod, er han sådan set helt ovre, og derfor kan han give den gas i træning. Alligevel bliver han doseret i starten for at være sikker på, at der ikke kommer et tilbagefald.
Den kommende måned er for den 23-årige midtbanespiller vigtig, som den er for alle spillere i truppen, da Corlu skal have overbevist Niels Frederiksen om, at han skal have en plads i startopstillingen i løbet af foråret.
Læs også:Tynder ud i Brøndby-lazarettet: Flere spillere på vej tilbage
– Jeg havde egentlig store forventninger i efteråret efter en rigtig god sæson i Lyngby, hvor jeg selv følte, jeg var en af profilerne. Så er det klart, at jeg kom med store forventninger om, at jeg også skulle vise det i Brøndby, og derfor har jeg en stor sult for at vise mig frem og komme tilbage på banen.
– Forhåbentlig kan vi også spille med i toppen, det vil jeg jo gerne være en del af. Jeg har også vist mine kvaliteter, og hvad jeg kan, så det handler om at holde sig skadesfri og ikke blive syg som i det her efterår. Jeg er meget sulten for at vise mig frem og hjælpe holdet og bruge mine kvaliteter 100 procent, siger Rezan Corlu.
Midtbanespilleren, der også har en fortid i AS Roma, tror på, at det kan flaske sig i denne sæson, og at de blå-gule kan udfordre FC Midtjylland og de andre mesterskabskandidater.
– Jeg kan godt mærke på truppen, at alle er glade, og at der er god gejst, moral og stemning. Det er klart, at når man ligger i toppen på en delt førsteplads, så får man jo ekstra selvtillid, og det spreder sig.
– Nu skal man passe på med, hvad man siger, men det ville være dumt ikke at tro på det. Havde man ikke ambitioner som fodboldspiller, kunne man lige så godt dyrke en anden sport, men vi er også ydmyge og skal arbejde hårdt og passe vores træning, og preseason er dér, man dykker ned i de små ting, de små detaljer, og det er dér, man skal finde sin grundform, så man er klar til resten af sæsonen. Der er stor tro, og det bliver en meget spændende halvsæson, siger Brøndby-spilleren.
Kan spille sammen med Lindstrøm
Selv om han mest er kendt som 10’er, kan Rezan Corlu også spille som 8’er. Og derfor tøver han ikke på spørgsmålet, om han kan spille sammen med Jesper Lindstrøm på Brøndbys midtbane. En midtbane, der i så fald vil have mange offensive og spændende ideer.
Læs også:Flere Brøndby-spillere træner med igen
– Ja, sagtens. Jeg har også set lidt frem og tilbage, at der er mange, der har snakket, om mig og Lindstrøm ikke kan spille sammen, og det følte jeg egentlig, vi viste mod OB, da vi fik chancen sammen. Lindstrøm spillede mig fri inde på midten, og så stod jeg i en god position og spillede Pavlovic fri (til scoring).
– Vi har et godt blik for hinanden, og er der ekstra fokus på Lindstrøm eller mig, når vi spiller sammen, kan det give plads til andre inde på banen, for folk ved godt, hvilke kvaliteter vi har. Det åbner nogle muligheder offensivt.
– Selvfølgelig arbejder vi også tilbage i banen – det er ikke, fordi vi er luksusspillere – så spørger du mig, føler jeg sagtens, at vi kan spille sammen. Det har vi allerede vist – det skulle vi kun bruge én kamp på – så resten er op til Niels (Frederiksen), siger Rezan Corlu.
Men inden han når så langt som til at tænke på at spille sammen med Jesper Lindstrøm i forårets første kamp – en udekamp mod FC Nordsjælland – skal Rezan Corlu igennem en opstart og undgå skader, så han står helt klar og fit for fight, når Niels Frederiksen skal vælge sit hold.
Brøndby har indtil videre arrangeret fire testkampe, hvor Corlu og holdkammeraterne kan spille sig i kampform i. Der venter opgør mod Kolding, AGF, FC Helsingør og HB Køge, inden man den 4. februar gæster Right To Dream Park i Farum.
Rezan Corlu er i gang med sin anden periode i Brøndby IF – han har alt i alt spillet 16 gange for klubben fra den københavnske vestegn.
Læs også:Prisvinderen Lindstrøm: Det her var måske lidt farligt for mig
Læs også:To Brøndby-talenter træner med førsteholdet resten af efteråret
Læs også:Skadet Brøndby-spiller kan være færdig for i år
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
