Irriteret Brøndby-træner: Det var tåbeligt!

Daniel Wass’ svinestreg på Elias Jelert er ikke noget, som scorer de største pluspoint hos Jesper Sørensen.



Tipsbladet på Brøndby Stadion

Daniel Wass fik for alvor Brøndby Stadion til at eksplodere under søndagens derby, men det var ikke et jubelbrøl.

Tværtimod blev den tidligere danske landsholdsspiller udvist i slutningen af kampen, da han alt for voldsomt flæskede Elias Jelert. Det førte til en masse tumult, og med et blev Brøndbys mission om at udligne markant mere vanskelig. 

Efter kampen erkender Brøndby-træner Jesper Sørensen også, at det var en tåbelig aktion af Wass.

– Daniel skulle skiftes ud, og det vidste han også godt. Han var nok frustreret over, at han føler, vi har haft en god kamp, og så scorer de til 2-1 lige pludselig.

– Jeg tror ikke, at Daniel havde en mening om, at det skulle blive så hård en tackling, som det endte med at blive, men Jelert var åbenbart noget hurtigere, end han var. Det så vildt ud, og nu fik han rødt kort, og det var tåbeligt. Det hjalp ikke holdet, siger Jesper Sørensen. 

Også Kevin Mensah blev spurgt ind til aktionen af 34-årige Wass, som kommer til at koste nogle kampe i skammekrogen. 

– Jeg tror godt, at Wass ved, at det ikke er en, han er stolt af. Det giver sig selv. Han er en voksen mand, og han ved godt, når han laver en fejl. Det skal han også vide, og den der kan han ikke være stolt af, pointerer Mensah. 

Et derby værdigt
Generelt blev søndagens derby en intens en af slagsen med hårde tacklinger, frispark og appeller for eller mangel på samme.

Kevin Mensah synes ikke, at man kan klandre Brøndby-spillerne for ikke at give alt på banen. 

– Det var fantastisk at se og et derby værdigt. Ikke det bedste fodboldspil, men masser af intensitet og god fight. Vi efterlader alt ude på banen, men mangler skarphed i et par situationer i vores boks og i deres boks, og det var udslagsgivende.

Brøndby havde bolden meget i perioder, men formåede ikke at slå til i de afgørende situationer. Blandt andet havde Mathias Kvistgaarden en friløber, som han brændte ved stillingen 1-1. I stedet gik FCK ned og scorede til 1-2, og det var særligt skarpheden, som gjorde udslaget. Derfor gør nederlaget ekstra ondt i Brøndby-lejren. 

– Det er en kold spand i hovedet. På en eller anden måde står jeg her og tænker, at vi gør alt rigtigt i hele kampen, udover de tre situationer de scorer i, siger Mensah, mens Jesper Sørensen sætter flere ord på:

– Jeg kan ikke stå her og sige, at vi spillede en dårlig kamp. Vi gav os selv muligheden for at vinde, og jeg synes også, vi dominerede kampen på mange måder i lang tid. Så på den måde var der ting i vores spil, som vi løftede, forklarer Jesper Sørensen, som var mere end irriteret over at indkassere 1-2-målet, hvor Jordan Larsson skubbede bolden ind, da Brøndby havde mange spillere i eget felt. 

Brøndby kunne ellers have vundet for tredje gang i træk, hvis det var blevet til en sejr over FCK. I stedet er FCK nu tilbage på det spor, som kan ende ud med et mesterskab.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

FC København – FC Fredericia

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Millionregn over FC Midtjylland

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Topchef får nyt job i FCK



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Afslører vild transfer-historie

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Benhård Brian Riemer-melding

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Randers FC – Silkeborg IF

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

“Ingen er uerstattelige”

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Så blev det officielt

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig