Irriteret Lazio-træner: Tynget af kampens beydning

Simone Inzaghi er skuffet over, at hans Lazio-hold var i det gavmilde hjørne i tirsdagens 1-4-nederlag.



Det er selvforskyldt, at Lazio stort set er uden mulighed for at gå videre til kvartfinalerne i Champions League.

Den italienske klub forærede nemlig Bayern München tre ud af tyskernes fire scoringer, da Bayern vandt 4-1 i Rom i den første ottendedelsfinale i Europas bedste klubturnering.

Det mener Lazios cheftræner, Simone Inzaghi, til Sky Sport Italia.

– Vi havde sagt, at vi skulle gå ud og spille vores eget spil. Vi var tynget af kampens betydning og var for anspændte til at møde verdens bedste klubhold, men dybest set forærede vi dem også tre af de fire mål, siger Inzaghi.

Læs også:Lazio-gave grundlægger Bayern Münchens storsejr

Hans hold forærede Robert Lewandowski en friløber ved Bayerns første mål, mens Bayerns fjerde mål var et selvmål. Forsvarsspillet ved tyskernes øvrige scoringer var heller ikke til topkarakter.

Ingen hold har tidligere avanceret i Champions League efter at have tabt med tre mål på hjemmebane i den første knockoutkamp. Simone Inzaghi erkender da også, at en kvartfinaleplads nærmest er en umulighed.

– Der er naturligvis skuffelse i omklædningsrummet, men vi har allerede opnået en stor bedrift ved overhovedet at være gået videre til ottendedelsfinalerne, siger Inzaghi.

– Forhåbentlig kan vi nu rejse til München uden nerver og pres på vores skuldre, tilføjer han.

Læs også:17-årigt stortalent skrev historie med CL-scoring

Kampens første målscorer, Robert Lewandowski, påpeger, at Bayern München fik selvtillid efter åbningsmålet. Storklubben var ellers rejst til Rom med to pointtab i træk i Bundesligaen.

– Det første mål var meget vigtigt. Jeg udnyttede en fejl fra en forsvarsspiller, og derfra følte vi, at vi kunne score flere mål, og det gjorde vi.

– Vi viste os fra en bedre side end i de seneste kampe (i Bundesligaen, red.), men vi ved også, at vi kan spille endnu bedre, siger Robert Lewandowski i et interview vist på TV3+.

/ritzau/

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Opstillinger: Dansker på svær opgave i CL




Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’




LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

England – Argentina



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Begejstret for Jacob Neestrup

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind