Irriteret Lazio-træner: Tynget af kampens beydning

Simone Inzaghi er skuffet over, at hans Lazio-hold var i det gavmilde hjørne i tirsdagens 1-4-nederlag.



Det er selvforskyldt, at Lazio stort set er uden mulighed for at gå videre til kvartfinalerne i Champions League.

Den italienske klub forærede nemlig Bayern München tre ud af tyskernes fire scoringer, da Bayern vandt 4-1 i Rom i den første ottendedelsfinale i Europas bedste klubturnering.

Det mener Lazios cheftræner, Simone Inzaghi, til Sky Sport Italia.

– Vi havde sagt, at vi skulle gå ud og spille vores eget spil. Vi var tynget af kampens betydning og var for anspændte til at møde verdens bedste klubhold, men dybest set forærede vi dem også tre af de fire mål, siger Inzaghi.

Læs også:Lazio-gave grundlægger Bayern Münchens storsejr

Hans hold forærede Robert Lewandowski en friløber ved Bayerns første mål, mens Bayerns fjerde mål var et selvmål. Forsvarsspillet ved tyskernes øvrige scoringer var heller ikke til topkarakter.

Ingen hold har tidligere avanceret i Champions League efter at have tabt med tre mål på hjemmebane i den første knockoutkamp. Simone Inzaghi erkender da også, at en kvartfinaleplads nærmest er en umulighed.

– Der er naturligvis skuffelse i omklædningsrummet, men vi har allerede opnået en stor bedrift ved overhovedet at være gået videre til ottendedelsfinalerne, siger Inzaghi.

– Forhåbentlig kan vi nu rejse til München uden nerver og pres på vores skuldre, tilføjer han.

Læs også:17-årigt stortalent skrev historie med CL-scoring

Kampens første målscorer, Robert Lewandowski, påpeger, at Bayern München fik selvtillid efter åbningsmålet. Storklubben var ellers rejst til Rom med to pointtab i træk i Bundesligaen.

– Det første mål var meget vigtigt. Jeg udnyttede en fejl fra en forsvarsspiller, og derfra følte vi, at vi kunne score flere mål, og det gjorde vi.

– Vi viste os fra en bedre side end i de seneste kampe (i Bundesligaen, red.), men vi ved også, at vi kan spille endnu bedre, siger Robert Lewandowski i et interview vist på TV3+.

/ritzau/

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Opstillinger: Dansker på svær opgave i CL




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Tyskland – Elfenbenskysten

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Vigtigt nyt for ‘AC’

Vil smadre transferrekord

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s Champions League-modstander

Jonas Lössl stopper karrieren