Irriteret Lazio-træner: Tynget af kampens beydning

Simone Inzaghi er skuffet over, at hans Lazio-hold var i det gavmilde hjørne i tirsdagens 1-4-nederlag.



Det er selvforskyldt, at Lazio stort set er uden mulighed for at gå videre til kvartfinalerne i Champions League.

Den italienske klub forærede nemlig Bayern München tre ud af tyskernes fire scoringer, da Bayern vandt 4-1 i Rom i den første ottendedelsfinale i Europas bedste klubturnering.

Det mener Lazios cheftræner, Simone Inzaghi, til Sky Sport Italia.

– Vi havde sagt, at vi skulle gå ud og spille vores eget spil. Vi var tynget af kampens betydning og var for anspændte til at møde verdens bedste klubhold, men dybest set forærede vi dem også tre af de fire mål, siger Inzaghi.

Læs også:Lazio-gave grundlægger Bayern Münchens storsejr

Hans hold forærede Robert Lewandowski en friløber ved Bayerns første mål, mens Bayerns fjerde mål var et selvmål. Forsvarsspillet ved tyskernes øvrige scoringer var heller ikke til topkarakter.

Ingen hold har tidligere avanceret i Champions League efter at have tabt med tre mål på hjemmebane i den første knockoutkamp. Simone Inzaghi erkender da også, at en kvartfinaleplads nærmest er en umulighed.

– Der er naturligvis skuffelse i omklædningsrummet, men vi har allerede opnået en stor bedrift ved overhovedet at være gået videre til ottendedelsfinalerne, siger Inzaghi.

– Forhåbentlig kan vi nu rejse til München uden nerver og pres på vores skuldre, tilføjer han.

Læs også:17-årigt stortalent skrev historie med CL-scoring

Kampens første målscorer, Robert Lewandowski, påpeger, at Bayern München fik selvtillid efter åbningsmålet. Storklubben var ellers rejst til Rom med to pointtab i træk i Bundesligaen.

– Det første mål var meget vigtigt. Jeg udnyttede en fejl fra en forsvarsspiller, og derfra følte vi, at vi kunne score flere mål, og det gjorde vi.

– Vi viste os fra en bedre side end i de seneste kampe (i Bundesligaen, red.), men vi ved også, at vi kan spille endnu bedre, siger Robert Lewandowski i et interview vist på TV3+.

/ritzau/

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Opstillinger: Dansker på svær opgave i CL




Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Han afviser Tottenham

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Storklub har kontaktet Brøndby

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

OB jagter tidligere Superliga-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bud på 1,12 milliard afvist

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK