Det irriterede Lerager: De er jo ikke 100% sikre

Lukas Lerager kunne med lidt god vilje have lavet hattrick søndag aften i Herning, og det irriterede FCK-profilen, at det ikke med absolut sikkerhed kan siges, om der var mål eller ej.



HERNING (Tipsbladet): Var den inde?

En 70-80 meter væk på Tipsbladets tildelte stol med tilhørende skrivebord så det ud som om, Lukas Lerager fik scoret i 1. halvleg mod FC Midtjylland, før den tidligere landsholdskollega Jonas Lössl fik raget bolden ud af farezonen.

Men i den langsomme gengivelse på tv var det meget svært at sige, om bolden var inde eller ej – den var helt tydeligt tæt på, meget tæt på, men havde den også sluppet linjen?

Der blev ikke dømt mål i situationen, og VAR omstødte den ikke.

Efterfølgende var Lukas Lerager noget irriteret over situationen, ikke så meget på grund af dommeren som over, at der ikke er et mere sikkert system, hvilket for eksempel kunne være den mållinje-teknologi, der bruges i Premier League, til at afgøre sådanne tvivlsspørgsmål.

– Når jeg er så overbevist om, at den inde, ville jeg også have en forhåbning at, vi havde et system i Danmark, som gjorde, at jeg kan vide, om bolden er inde, eller om den ikke er inde. Og det er irriterende ikke at kunne få det bekræftet ordentligt. De siger, de har set den igennem, og at der ikke er mål, men de er jo ikke 100 procent sikre. Det synes jeg er ærgerligt, siger Lukas Lerager.

– Det var stolpe ud fra min side i dag, men så længe jeg kommer til chancerne, går det på et eller andet tidspunkt den rigtige vej, siger Lukas Lerager.

FC København fik med den meget sene udligning på straffespark efter 94 og et halvt minutter et vitalt point i Herning, så man ligesom før denne spillerunde holder sig seks point efter FC Midtjylland og Brøndby IF.

FC Nordsjælland kan mandag komme a point med FC København med en sejr over Silkeborg.

Bedøm selv situationen, hvor Lukas Lerager mener, der er mål, i videoen i toppen af denne artikel.





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’