Det irriterede Lerager: De er jo ikke 100% sikre

Lukas Lerager kunne med lidt god vilje have lavet hattrick søndag aften i Herning, og det irriterede FCK-profilen, at det ikke med absolut sikkerhed kan siges, om der var mål eller ej.



HERNING (Tipsbladet): Var den inde?

En 70-80 meter væk på Tipsbladets tildelte stol med tilhørende skrivebord så det ud som om, Lukas Lerager fik scoret i 1. halvleg mod FC Midtjylland, før den tidligere landsholdskollega Jonas Lössl fik raget bolden ud af farezonen.

Men i den langsomme gengivelse på tv var det meget svært at sige, om bolden var inde eller ej – den var helt tydeligt tæt på, meget tæt på, men havde den også sluppet linjen?

Der blev ikke dømt mål i situationen, og VAR omstødte den ikke.

Efterfølgende var Lukas Lerager noget irriteret over situationen, ikke så meget på grund af dommeren som over, at der ikke er et mere sikkert system, hvilket for eksempel kunne være den mållinje-teknologi, der bruges i Premier League, til at afgøre sådanne tvivlsspørgsmål.

– Når jeg er så overbevist om, at den inde, ville jeg også have en forhåbning at, vi havde et system i Danmark, som gjorde, at jeg kan vide, om bolden er inde, eller om den ikke er inde. Og det er irriterende ikke at kunne få det bekræftet ordentligt. De siger, de har set den igennem, og at der ikke er mål, men de er jo ikke 100 procent sikre. Det synes jeg er ærgerligt, siger Lukas Lerager.

– Det var stolpe ud fra min side i dag, men så længe jeg kommer til chancerne, går det på et eller andet tidspunkt den rigtige vej, siger Lukas Lerager.

FC København fik med den meget sene udligning på straffespark efter 94 og et halvt minutter et vitalt point i Herning, så man ligesom før denne spillerunde holder sig seks point efter FC Midtjylland og Brøndby IF.

FC Nordsjælland kan mandag komme a point med FC København med en sejr over Silkeborg.

Bedøm selv situationen, hvor Lukas Lerager mener, der er mål, i videoen i toppen af denne artikel.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Her kan du se Norge mod Senegal

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Frankrig – Irak

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Et skridt tættere Englands største stadion



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Lurer på Superliga-stjerne

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Conrad Harder får argentinsk chef

Norge – Senegal

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Usbekistan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Superliga-boss med spændende transfermelding