Isaksen kun nummer 6: FCM-boss forsvarer kollegaer

FC Midtjylland-profilen Gustav Isaksen måtte nøjes med en sjetteplads i Tipsbladets kåring Forårets Profil. Thomas Thomasberg har god forståelse for sine kollegaers valg.



Det blev FC Nordsjælland-profilen Ernest Nuamah, der løb med Tipsbladets traditionsrige kåring som Forårets Profil, og først helt nede på sjettepladsen fandt man Superliga-topscorer Gustav Isaksen, der i foråret har lavet imponerende 14 scoringer i dansk fodbolds bedste række.

Og det fik efter kåringen en del supportere til tasterne.

Useriøs er kåringen naturligvis ikke. Det er de 12 cheftrænere, der vælger Forårets Profil i Superligaen. En pris, der er blevet uddelt siden 1999, mens Efterårets Profil er blevet kåret siden 1994.

Men den 22-årige FC Midtjylland-profil måtte altså nøjes med en plads uden for top fem i kåringen Forårets Profil – de 11 øvrige Superliga-trænere valgte altså i høj grad at se bort fra Isaksens bedrifter, der bød på ni scoringer i 10 kampe i kvalifikationsspillet.

Og Thomas Thomasberg, FC Midtjylland-træner, kan godt følge logikken fra sine kollegaer. En logik, han selv har fulgt de senere år.

– Normalt skal en topscorer vel høre til blandt dem, der er i spil til at være forårets spiller. Han har scoret mange mål i foråret, og han har scoret mange mål i det her nedrykningsspil.

– Når jeg har afgivet stemmer, så har jeg meget få gange afgivet stemmer til dem i nedrykningsspillet. Så det er en naturlig tanke. Giver man stemmer til spillere i nedrykningsspillet, er det sjældent topkarakter, fordi man tænker, at det er et lidt andet spil end mesterskabsspillet, hvor de bedste hold konkurrerer, og de bedste spillere gør sig mest bemærket. Det er svært at blive årets spiller i en række, hvor man i 10 runder ikke spiller med om medaljer.

– Jeg synes stadig, at han er vanvittig dygtig. Og han er også blandt de absolut bedste spillere i rækken. Men jeg forstår godt tankegangen, for jeg har heller ikke givet stemmer til mange, der ikke har været med i mesterskabsspillet, siger FC Midtjyllands træner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Isaksen er brandvarm på både banen og i transfermarkedet, og pilen kunne sagtens pege mod, at landsholdsbobleren fredag spiller sin sidste kamp for klubben fra Ikast og Herning, når modstanderen er ærkerivalerne fra Viborg FF i en enkelt kamp om en plads i Conference League-kvalifikationen i næste sæson.

Der er kampstart klokken 19.00 fredag i Viborg, hvor FCM som vinder af kvalifikationsspillet skal op mod rækkens nummer fire.

Gustav Isaksen har fortsat to år igen af sin aftale med FCM, så det bliver ikke nogen billig omgang at købe ham fri af klubben fra Ikast og Herning.





Daniel Wass overrasker i hitserie på DR




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Verdensstjernes søn landet i København



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Vil undgå Bendtner-stunt

– Vi er pressede



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Topscorer færdig

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

På blokken i danskerklub