Det blev FC Nordsjælland-profilen Ernest Nuamah, der løb med Tipsbladets traditionsrige kåring som Forårets Profil, og først helt nede på sjettepladsen fandt man Superliga-topscorer Gustav Isaksen, der i foråret har lavet imponerende 14 scoringer i dansk fodbolds bedste række.
Og det fik efter kåringen en del supportere til tasterne.
At Isaksen ikke engang er i top 3 som forårets topscorer siger alt om denne uddeling. Det er fuldkommen useriøst!
— Sebastian Sandgaard (@sebsandgaard) June 1, 2023
Useriøs er kåringen naturligvis ikke. Det er de 12 cheftrænere, der vælger Forårets Profil i Superligaen. En pris, der er blevet uddelt siden 1999, mens Efterårets Profil er blevet kåret siden 1994.
Men den 22-årige FC Midtjylland-profil måtte altså nøjes med en plads uden for top fem i kåringen Forårets Profil – de 11 øvrige Superliga-trænere valgte altså i høj grad at se bort fra Isaksens bedrifter, der bød på ni scoringer i 10 kampe i kvalifikationsspillet.
Og Thomas Thomasberg, FC Midtjylland-træner, kan godt følge logikken fra sine kollegaer. En logik, han selv har fulgt de senere år.
– Normalt skal en topscorer vel høre til blandt dem, der er i spil til at være forårets spiller. Han har scoret mange mål i foråret, og han har scoret mange mål i det her nedrykningsspil.
– Når jeg har afgivet stemmer, så har jeg meget få gange afgivet stemmer til dem i nedrykningsspillet. Så det er en naturlig tanke. Giver man stemmer til spillere i nedrykningsspillet, er det sjældent topkarakter, fordi man tænker, at det er et lidt andet spil end mesterskabsspillet, hvor de bedste hold konkurrerer, og de bedste spillere gør sig mest bemærket. Det er svært at blive årets spiller i en række, hvor man i 10 runder ikke spiller med om medaljer.
– Jeg synes stadig, at han er vanvittig dygtig. Og han er også blandt de absolut bedste spillere i rækken. Men jeg forstår godt tankegangen, for jeg har heller ikke givet stemmer til mange, der ikke har været med i mesterskabsspillet, siger FC Midtjyllands træner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Isaksen er brandvarm på både banen og i transfermarkedet, og pilen kunne sagtens pege mod, at landsholdsbobleren fredag spiller sin sidste kamp for klubben fra Ikast og Herning, når modstanderen er ærkerivalerne fra Viborg FF i en enkelt kamp om en plads i Conference League-kvalifikationen i næste sæson.
Der er kampstart klokken 19.00 fredag i Viborg, hvor FCM som vinder af kvalifikationsspillet skal op mod rækkens nummer fire.
Gustav Isaksen har fortsat to år igen af sin aftale med FCM, så det bliver ikke nogen billig omgang at købe ham fri af klubben fra Ikast og Herning.
LIVE
LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
Vil have ham væk fra FC København
Froholdt på tavlen i storkamp
I chok: Har aldrig set lignende
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Alpha retter hård kritik
Var direkte fra træningsbanen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
MEDIE