Isaksen kun nummer 6: FCM-boss forsvarer kollegaer

FC Midtjylland-profilen Gustav Isaksen måtte nøjes med en sjetteplads i Tipsbladets kåring Forårets Profil. Thomas Thomasberg har god forståelse for sine kollegaers valg.



Det blev FC Nordsjælland-profilen Ernest Nuamah, der løb med Tipsbladets traditionsrige kåring som Forårets Profil, og først helt nede på sjettepladsen fandt man Superliga-topscorer Gustav Isaksen, der i foråret har lavet imponerende 14 scoringer i dansk fodbolds bedste række.

Og det fik efter kåringen en del supportere til tasterne.

Useriøs er kåringen naturligvis ikke. Det er de 12 cheftrænere, der vælger Forårets Profil i Superligaen. En pris, der er blevet uddelt siden 1999, mens Efterårets Profil er blevet kåret siden 1994.

Men den 22-årige FC Midtjylland-profil måtte altså nøjes med en plads uden for top fem i kåringen Forårets Profil – de 11 øvrige Superliga-trænere valgte altså i høj grad at se bort fra Isaksens bedrifter, der bød på ni scoringer i 10 kampe i kvalifikationsspillet.

Og Thomas Thomasberg, FC Midtjylland-træner, kan godt følge logikken fra sine kollegaer. En logik, han selv har fulgt de senere år.

– Normalt skal en topscorer vel høre til blandt dem, der er i spil til at være forårets spiller. Han har scoret mange mål i foråret, og han har scoret mange mål i det her nedrykningsspil.

– Når jeg har afgivet stemmer, så har jeg meget få gange afgivet stemmer til dem i nedrykningsspillet. Så det er en naturlig tanke. Giver man stemmer til spillere i nedrykningsspillet, er det sjældent topkarakter, fordi man tænker, at det er et lidt andet spil end mesterskabsspillet, hvor de bedste hold konkurrerer, og de bedste spillere gør sig mest bemærket. Det er svært at blive årets spiller i en række, hvor man i 10 runder ikke spiller med om medaljer.

– Jeg synes stadig, at han er vanvittig dygtig. Og han er også blandt de absolut bedste spillere i rækken. Men jeg forstår godt tankegangen, for jeg har heller ikke givet stemmer til mange, der ikke har været med i mesterskabsspillet, siger FC Midtjyllands træner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Isaksen er brandvarm på både banen og i transfermarkedet, og pilen kunne sagtens pege mod, at landsholdsbobleren fredag spiller sin sidste kamp for klubben fra Ikast og Herning, når modstanderen er ærkerivalerne fra Viborg FF i en enkelt kamp om en plads i Conference League-kvalifikationen i næste sæson.

Der er kampstart klokken 19.00 fredag i Viborg, hvor FCM som vinder af kvalifikationsspillet skal op mod rækkens nummer fire.

Gustav Isaksen har fortsat to år igen af sin aftale med FCM, så det bliver ikke nogen billig omgang at købe ham fri af klubben fra Ikast og Herning.






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Dansk toptræner stifter agentfirma

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning