Isaksen kun nummer 6: FCM-boss forsvarer kollegaer

FC Midtjylland-profilen Gustav Isaksen måtte nøjes med en sjetteplads i Tipsbladets kåring Forårets Profil. Thomas Thomasberg har god forståelse for sine kollegaers valg.



Det blev FC Nordsjælland-profilen Ernest Nuamah, der løb med Tipsbladets traditionsrige kåring som Forårets Profil, og først helt nede på sjettepladsen fandt man Superliga-topscorer Gustav Isaksen, der i foråret har lavet imponerende 14 scoringer i dansk fodbolds bedste række.

Og det fik efter kåringen en del supportere til tasterne.

Useriøs er kåringen naturligvis ikke. Det er de 12 cheftrænere, der vælger Forårets Profil i Superligaen. En pris, der er blevet uddelt siden 1999, mens Efterårets Profil er blevet kåret siden 1994.

Men den 22-årige FC Midtjylland-profil måtte altså nøjes med en plads uden for top fem i kåringen Forårets Profil – de 11 øvrige Superliga-trænere valgte altså i høj grad at se bort fra Isaksens bedrifter, der bød på ni scoringer i 10 kampe i kvalifikationsspillet.

Og Thomas Thomasberg, FC Midtjylland-træner, kan godt følge logikken fra sine kollegaer. En logik, han selv har fulgt de senere år.

– Normalt skal en topscorer vel høre til blandt dem, der er i spil til at være forårets spiller. Han har scoret mange mål i foråret, og han har scoret mange mål i det her nedrykningsspil.

– Når jeg har afgivet stemmer, så har jeg meget få gange afgivet stemmer til dem i nedrykningsspillet. Så det er en naturlig tanke. Giver man stemmer til spillere i nedrykningsspillet, er det sjældent topkarakter, fordi man tænker, at det er et lidt andet spil end mesterskabsspillet, hvor de bedste hold konkurrerer, og de bedste spillere gør sig mest bemærket. Det er svært at blive årets spiller i en række, hvor man i 10 runder ikke spiller med om medaljer.

– Jeg synes stadig, at han er vanvittig dygtig. Og han er også blandt de absolut bedste spillere i rækken. Men jeg forstår godt tankegangen, for jeg har heller ikke givet stemmer til mange, der ikke har været med i mesterskabsspillet, siger FC Midtjyllands træner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Isaksen er brandvarm på både banen og i transfermarkedet, og pilen kunne sagtens pege mod, at landsholdsbobleren fredag spiller sin sidste kamp for klubben fra Ikast og Herning, når modstanderen er ærkerivalerne fra Viborg FF i en enkelt kamp om en plads i Conference League-kvalifikationen i næste sæson.

Der er kampstart klokken 19.00 fredag i Viborg, hvor FCM som vinder af kvalifikationsspillet skal op mod rækkens nummer fire.

Gustav Isaksen har fortsat to år igen af sin aftale med FCM, så det bliver ikke nogen billig omgang at købe ham fri af klubben fra Ikast og Herning.





Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Henter 16-årig i FC København

Dem kan FCM trække i Europa League

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Vil gøre det onde ved Brøndby

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Froholdt-video trækker overskrifter

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Første gang nogensinde for Eriksen

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

‘Han er tilgivet’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Her skal Sepp Piontek begraves

Liverpool – West Ham United

Stor overraskelse til FCM-træning

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

‘Jeg hadede verden’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Augsburg kan tæve Gedebukke

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Ny hooliganpakke er vedtaget

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’