Det blev FC Nordsjælland-profilen Ernest Nuamah, der løb med Tipsbladets traditionsrige kåring som Forårets Profil, og først helt nede på sjettepladsen fandt man Superliga-topscorer Gustav Isaksen, der i foråret har lavet imponerende 14 scoringer i dansk fodbolds bedste række.
Og det fik efter kåringen en del supportere til tasterne.
At Isaksen ikke engang er i top 3 som forårets topscorer siger alt om denne uddeling. Det er fuldkommen useriøst!
— Sebastian Sandgaard (@sebsandgaard) June 1, 2023
Useriøs er kåringen naturligvis ikke. Det er de 12 cheftrænere, der vælger Forårets Profil i Superligaen. En pris, der er blevet uddelt siden 1999, mens Efterårets Profil er blevet kåret siden 1994.
Men den 22-årige FC Midtjylland-profil måtte altså nøjes med en plads uden for top fem i kåringen Forårets Profil – de 11 øvrige Superliga-trænere valgte altså i høj grad at se bort fra Isaksens bedrifter, der bød på ni scoringer i 10 kampe i kvalifikationsspillet.
Og Thomas Thomasberg, FC Midtjylland-træner, kan godt følge logikken fra sine kollegaer. En logik, han selv har fulgt de senere år.
– Normalt skal en topscorer vel høre til blandt dem, der er i spil til at være forårets spiller. Han har scoret mange mål i foråret, og han har scoret mange mål i det her nedrykningsspil.
– Når jeg har afgivet stemmer, så har jeg meget få gange afgivet stemmer til dem i nedrykningsspillet. Så det er en naturlig tanke. Giver man stemmer til spillere i nedrykningsspillet, er det sjældent topkarakter, fordi man tænker, at det er et lidt andet spil end mesterskabsspillet, hvor de bedste hold konkurrerer, og de bedste spillere gør sig mest bemærket. Det er svært at blive årets spiller i en række, hvor man i 10 runder ikke spiller med om medaljer.
– Jeg synes stadig, at han er vanvittig dygtig. Og han er også blandt de absolut bedste spillere i rækken. Men jeg forstår godt tankegangen, for jeg har heller ikke givet stemmer til mange, der ikke har været med i mesterskabsspillet, siger FC Midtjyllands træner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Isaksen er brandvarm på både banen og i transfermarkedet, og pilen kunne sagtens pege mod, at landsholdsbobleren fredag spiller sin sidste kamp for klubben fra Ikast og Herning, når modstanderen er ærkerivalerne fra Viborg FF i en enkelt kamp om en plads i Conference League-kvalifikationen i næste sæson.
Der er kampstart klokken 19.00 fredag i Viborg, hvor FCM som vinder af kvalifikationsspillet skal op mod rækkens nummer fire.
Gustav Isaksen har fortsat to år igen af sin aftale med FCM, så det bliver ikke nogen billig omgang at købe ham fri af klubben fra Ikast og Herning.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Klubboss raser efter skandalescener
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid