Ifølge det svenske medie FotbollDirekt.se er den tidligere Randers FC-bomber Mikael Ishak på blokken i både FC Midtjylland og Brøndby IF, og BT skrev for et par måneder siden, at OB og AaB også viser interesse.
Det er tydeligvis ikke gået i glemmebogen, hvad Mikael Ishak præsterede på de danske fodboldbaner fra 2014 til 2017, hvor han tørnede ud for Randers FC. I 71 Superliga-kampe noterede svenskeren sig for 31 mål, og det sendte ham videre til tyske FC Nürnberg.
Læs også:Medie: Brøndby og FCM jagter tidligere Superliga-profil i Tyskland
Nu er han efter alt at dømme snart færdig i 2. Bundesliga-klubben, hvor hans kontrakt udløber 30. juni, men han har lige nu svært ved at forholde sig konkret til fremtiden.
– Det er klart, at det er uvist. Hele Europa er på standby, og ingen ved, hvad der sker. Man kan se positivt og negativt på det – det positive er, at jeg er gratis til sommer, og flere klubber har måske ikke råd til at betale en transfersum. Det negative er, at ingen ved, hvordan markedet bliver, og hvad klubberne har at gøre med, siger Mikael Ishak til FotbollDirekt og tilføjer:
Læs også:Avis: Også OB og AaB har vist interesse for svensk bomber
– Jeg skal give alt her til sidst, og det er vigtigt for mig at vise, at jeg er den gamle Mikael Ishak, og at jeg kan score mål. Men muligheden for spilletid er nok ikke så stor – jeg tror, jeg har spillet 130 minutter totalt i denne sæson. Min kontrakt udløber, og jeg vil gerne prøve noget nyt. Jeg vil gøre alt for at vise, at jeg fortjener at spille, og så må vi tage den derfra.
FC Nürnberg er på en skuffende 14. plads i 2. Bundesligaen, og Mikael Ishak har blot været på banen i seks ligakampe uden at finde vej til netmaskerne.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
AVIS
‘Det er slut’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
FANKLUBBEN
