Ifølge det svenske medie FotbollDirekt.se er den tidligere Randers FC-bomber Mikael Ishak på blokken i både FC Midtjylland og Brøndby IF, og BT skrev for et par måneder siden, at OB og AaB også viser interesse.
Det er tydeligvis ikke gået i glemmebogen, hvad Mikael Ishak præsterede på de danske fodboldbaner fra 2014 til 2017, hvor han tørnede ud for Randers FC. I 71 Superliga-kampe noterede svenskeren sig for 31 mål, og det sendte ham videre til tyske FC Nürnberg.
Læs også:Medie: Brøndby og FCM jagter tidligere Superliga-profil i Tyskland
Nu er han efter alt at dømme snart færdig i 2. Bundesliga-klubben, hvor hans kontrakt udløber 30. juni, men han har lige nu svært ved at forholde sig konkret til fremtiden.
– Det er klart, at det er uvist. Hele Europa er på standby, og ingen ved, hvad der sker. Man kan se positivt og negativt på det – det positive er, at jeg er gratis til sommer, og flere klubber har måske ikke råd til at betale en transfersum. Det negative er, at ingen ved, hvordan markedet bliver, og hvad klubberne har at gøre med, siger Mikael Ishak til FotbollDirekt og tilføjer:
Læs også:Avis: Også OB og AaB har vist interesse for svensk bomber
– Jeg skal give alt her til sidst, og det er vigtigt for mig at vise, at jeg er den gamle Mikael Ishak, og at jeg kan score mål. Men muligheden for spilletid er nok ikke så stor – jeg tror, jeg har spillet 130 minutter totalt i denne sæson. Min kontrakt udløber, og jeg vil gerne prøve noget nyt. Jeg vil gøre alt for at vise, at jeg fortjener at spille, og så må vi tage den derfra.
FC Nürnberg er på en skuffende 14. plads i 2. Bundesligaen, og Mikael Ishak har blot været på banen i seks ligakampe uden at finde vej til netmaskerne.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
