Ishak rygtet til flere Superliga-klubber: Positivt at jeg snart er gratis

Mikael Ishak er transferfri til sommer, og den tidligere Randers-angriber er eftersigende et varmt navn i flere danske klubber.



Ifølge det svenske medie FotbollDirekt.se er den tidligere Randers FC-bomber Mikael Ishak på blokken i både FC Midtjylland og Brøndby IF, og BT skrev for et par måneder siden, at OB og AaB også viser interesse. 

Det er tydeligvis ikke gået i glemmebogen, hvad Mikael Ishak præsterede på de danske fodboldbaner fra 2014 til 2017, hvor han tørnede ud for Randers FC. I 71 Superliga-kampe noterede svenskeren sig for 31 mål, og det sendte ham videre til tyske FC Nürnberg.

Læs også:Medie: Brøndby og FCM jagter tidligere Superliga-profil i Tyskland

Nu er han efter alt at dømme snart færdig i 2. Bundesliga-klubben, hvor hans kontrakt udløber 30. juni, men han har lige nu svært ved at forholde sig konkret til fremtiden.

– Det er klart, at det er uvist. Hele Europa er på standby, og ingen ved, hvad der sker. Man kan se positivt og negativt på det – det positive er, at jeg er gratis til sommer, og flere klubber har måske ikke råd til at betale en transfersum. Det negative er, at ingen ved, hvordan markedet bliver, og hvad klubberne har at gøre med, siger Mikael Ishak til FotbollDirekt og tilføjer:

Læs også:Avis: Også OB og AaB har vist interesse for svensk bomber

– Jeg skal give alt her til sidst, og det er vigtigt for mig at vise, at jeg er den gamle Mikael Ishak, og at jeg kan score mål. Men muligheden for spilletid er nok ikke så stor – jeg tror, jeg har spillet 130 minutter totalt i denne sæson. Min kontrakt udløber, og jeg vil gerne prøve noget nyt. Jeg vil gøre alt for at vise, at jeg fortjener at spille, og så må vi tage den derfra.

FC Nürnberg er på en skuffende 14. plads i 2. Bundesligaen, og Mikael Ishak har blot været på banen i seks ligakampe uden at finde vej til netmaskerne. 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Hårdt angreb på DBU-boss

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Højlund slutter sæsonen med bravour

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Massefyring i AC Milan