Den islandske topspiller Gylfi Sigurdsson har siden 2021 været sat udenfor efter en sexsag ramte ham. Den er han tilbage i april blevet frikendt for, og han er nu på vej tilbage til livet som fodboldspiller.
Her har rygterne senest været på amerikanske DC United og danske Lyngby, og for den islandske landstræner Åge Hareide står det klart, at det er muligt, at det bliver den danske klub, som får den snart 34-årige angriber. Det fortæller nordmanden i et interview med Discovery+.
– Ja, det kan jeg godt, men jeg ved ikke helt, hvad Gylfi vil gøre nu, for jeg ved også, at han har haft USA i tankerne. Jeg har talt med ham om det, og han vil meget gerne prøve at komme tilbage til fodbolden, og det er fantastisk vigtigt for os. Også for Island. Vi får en fantastisk fodboldspiller tilbage. Det er vigtigt, fordi vi har ikke så mange at vælge imellem, fortæller Hareide.
Det er også klart, hvem han helst ser Sigurdsson spille for.
– For mig personligt så ser jeg helst, at han kommer til Lyngby, fordi Freyr er her, og der er andre islandske spillere her. Jeg har jo været i Danmark siden i torsdags og set kampen i Aarhus og så Mikael Anderson spille og i går så jeg FCK-kampen. Det er fint at have dem så tæt på, og så har vi kontrol med, hvad de laver i hverdagen, forklarer Hareide.
Han peger desuden på, at det vil betyde meget for dem, at få en spiller som Gylfi Sigurdsson tilbage på landsholdet, hvor han kan spille en stor rolle i udviklingen af de unge spillere, ligesom Åge Hareide ser, at man kombinerer holdet af rutine og unge, ambitiøse spillere.
Åge Hareide var desuden selv landstræner for Danmark mellem 2016 og 2020.
Et skifte til Lyngby for Gylfi Sigurdsson, der tidligere i karrieren har spillet for blandt andet Tottenham, Swansea og Everton i Premier League, vil være ‘næsten perfekt’ lyder det også. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
EKSKLUSIVT
