Den islandske topspiller Gylfi Sigurdsson har siden 2021 været sat udenfor efter en sexsag ramte ham. Den er han tilbage i april blevet frikendt for, og han er nu på vej tilbage til livet som fodboldspiller.
Her har rygterne senest været på amerikanske DC United og danske Lyngby, og for den islandske landstræner Åge Hareide står det klart, at det er muligt, at det bliver den danske klub, som får den snart 34-årige angriber. Det fortæller nordmanden i et interview med Discovery+.
– Ja, det kan jeg godt, men jeg ved ikke helt, hvad Gylfi vil gøre nu, for jeg ved også, at han har haft USA i tankerne. Jeg har talt med ham om det, og han vil meget gerne prøve at komme tilbage til fodbolden, og det er fantastisk vigtigt for os. Også for Island. Vi får en fantastisk fodboldspiller tilbage. Det er vigtigt, fordi vi har ikke så mange at vælge imellem, fortæller Hareide.
Det er også klart, hvem han helst ser Sigurdsson spille for.
– For mig personligt så ser jeg helst, at han kommer til Lyngby, fordi Freyr er her, og der er andre islandske spillere her. Jeg har jo været i Danmark siden i torsdags og set kampen i Aarhus og så Mikael Anderson spille og i går så jeg FCK-kampen. Det er fint at have dem så tæt på, og så har vi kontrol med, hvad de laver i hverdagen, forklarer Hareide.
Han peger desuden på, at det vil betyde meget for dem, at få en spiller som Gylfi Sigurdsson tilbage på landsholdet, hvor han kan spille en stor rolle i udviklingen af de unge spillere, ligesom Åge Hareide ser, at man kombinerer holdet af rutine og unge, ambitiøse spillere.
Åge Hareide var desuden selv landstræner for Danmark mellem 2016 og 2020.
Et skifte til Lyngby for Gylfi Sigurdsson, der tidligere i karrieren har spillet for blandt andet Tottenham, Swansea og Everton i Premier League, vil være ‘næsten perfekt’ lyder det også. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
