Islands landstræner: Vil have Gylfi til Lyngby

Åge Hareide, der nu er landstræner for Island, ser helst, at Gylfi Sigurdsson vælger at skifte til Lyngby.



Den islandske topspiller Gylfi Sigurdsson har siden 2021 været sat udenfor efter en sexsag ramte ham. Den er han tilbage i april blevet frikendt for, og han er nu på vej tilbage til livet som fodboldspiller.

Her har rygterne senest været på amerikanske DC United og danske Lyngby, og for den islandske landstræner Åge Hareide står det klart, at det er muligt, at det bliver den danske klub, som får den snart 34-årige angriber. Det fortæller nordmanden i et interview med Discovery+.

– Ja, det kan jeg godt, men jeg ved ikke helt, hvad Gylfi vil gøre nu, for jeg ved også, at han har haft USA i tankerne. Jeg har talt med ham om det, og han vil meget gerne prøve at komme tilbage til fodbolden, og det er fantastisk vigtigt for os. Også for Island. Vi får en fantastisk fodboldspiller tilbage. Det er vigtigt, fordi vi har ikke så mange at vælge imellem, fortæller Hareide.

Det er også klart, hvem han helst ser Sigurdsson spille for.

– For mig personligt så ser jeg helst, at han kommer til Lyngby, fordi Freyr er her, og der er andre islandske spillere her. Jeg har jo været i Danmark siden i torsdags og set kampen i Aarhus og så Mikael Anderson spille og i går så jeg FCK-kampen. Det er fint at have dem så tæt på, og så har vi kontrol med, hvad de laver i hverdagen, forklarer Hareide.

Han peger desuden på, at det vil betyde meget for dem, at få en spiller som Gylfi Sigurdsson tilbage på landsholdet, hvor han kan spille en stor rolle i udviklingen af de unge spillere, ligesom Åge Hareide ser, at man kombinerer holdet af rutine og unge, ambitiøse spillere.

Åge Hareide var desuden selv landstræner for Danmark mellem 2016 og 2020.

Et skifte til Lyngby for Gylfi Sigurdsson, der tidligere i karrieren har spillet for blandt andet Tottenham, Swansea og Everton i Premier League, vil være ‘næsten perfekt’ lyder det også. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

FC Midtjylland – Viborg FF

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Bo Svensson med hård kritik

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

10. gang i træk

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han