Stjerne til Lyngby? Et næsten perfekt sted for ham

Lyngby Boldklub vil være en oplagt destination for Gylfi Sigurdsson, hvis den tidligere Premier League-profil ønsker at genoptage karrieren. Sådan lyder vurderingen fra islandsk redaktør.



I udgangspunktet burde det ikke kunne lade sig gøre, at en bundklub i Superligaen er i spil til at hente en tidligere Premier League-stjerne. 

Alligevel går Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson med en drøm om at hente Gylfi Sigurdsson, der tidligere i karrieren er blevet handlet for næsten 400 millioner kroner, da han skiftede fra Swansea til Everton.

Det afslørede Freyr Alexandersson efter 2-1-nederlaget til FC København, hvor Lyngby-træneren talte om den ambitøse plan. Discovery-ekspert Mikkel Bischoff har efterfølgende slået fast, at det vil være ‘en kæmpe bombe i Superligaen’, hvis Lyngby lykkes med at hente Gylfi Sigurdsson. 

Tipsbladet har talt med Vidir Sigurdsson, der er sportsredaktør på det islandske medie Morgunbladid, og ifølge redaktøren ligner Lyngby Boldklub en oplagt destination for den 33-årige offensivspiller ønsker at genoptage karrieren. 

– Han kender deres træner Freyr, og han har en rigtig god ven fra landsholdet i Alfred Finnbogason. I mine øjne bør det være et næsten perfekt sted for ham at starte op igen. Hvis han er opsat på at genoptage sin professionelle karriere. Det vil jeg sige, siger Vidir Sigurdsson til Tipsbladet. 

Gylfi Sigurdsson har ikke spillet siden 2021, hvor den islandske stjerne blev arresteret og sigtet for seksuel krænkelse af en mindreårig. Tilbage i april skrev det islandske medie Fotbolti, at Gylfi Sigurdsson er blevet frikendt i sagen. Ifølge Vidir Sigurdsson er der ingen tvivl om, at sagen har fyldt meget på Island. 

– Det har selvfølgelig været en af de største nyhedshistorier, siden det kom ud for to år siden. Gylfi var vel nok vores mest populære sportsmand i mange år. Han var en slags leder på landsholdet, selvom han ikke var anfører, siger Vidir Sigurdsson. 

– Han har haft en god karriere i England, hvor han har været en stabil spiller i Premier League, og det er der ikke så mange islandske spillere, der har formået.

Sportsredaktøren har en opfattelse af, at de fleste islandske fodboldfans ønsker at se Gylfi Sigurdsson tilbage på Islands landshold. 

– Det tror jeg. Jeg kan selvfølgelig ikke tale for alle. Der vil helt sikkert være nogle, der ikke ønsker at se ham igen, hvilket er normalt efter sådan en sag. Men flertallet ønsker at se ham tilbage på en fodboldbane, og tilbage i landsholdstrøjen, siger Vidir Sigurdsson. 

Ifølge Vidir Sigurdsson har Gylfi Sigurdsson i løbet af den seneste måneds tid trænet med hos den islandske klub Valur. Sportsredaktøren tror, at den tidligere Premier League-stjerne vil være interesseret i at genoptage karrieren i Lyngby, hvor han vil blive taget godt mod. 

– Jeg tror, at han har brug for at være i et miljø, der er imødekommende og positivt indstillet overfor ham. Jeg tror, at det vil være mere positivt, hvis han er i en klub i Danmark, i forhold til ethvert andet land, siger Vidir Sigurdsson. 

– De har allerede islandske spillere og en islandsk træner. Det vil være et godt sted for ham at starte op igen, vil jeg tro. 

Gylfi Sigurdsson har spillet 318 kampe i Premier League, hvor islændingen er noteret for 67 scoringer. 





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

To danske klubber jagter formstærk angriber

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Viaplay deler stor nyhed

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Rekordtransfer?

Afsløring: Randers køber ny angriber

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse