I udgangspunktet burde det ikke kunne lade sig gøre, at en bundklub i Superligaen er i spil til at hente en tidligere Premier League-stjerne.
Alligevel går Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson med en drøm om at hente Gylfi Sigurdsson, der tidligere i karrieren er blevet handlet for næsten 400 millioner kroner, da han skiftede fra Swansea til Everton.
Det afslørede Freyr Alexandersson efter 2-1-nederlaget til FC København, hvor Lyngby-træneren talte om den ambitøse plan. Discovery-ekspert Mikkel Bischoff har efterfølgende slået fast, at det vil være ‘en kæmpe bombe i Superligaen’, hvis Lyngby lykkes med at hente Gylfi Sigurdsson.
Tipsbladet har talt med Vidir Sigurdsson, der er sportsredaktør på det islandske medie Morgunbladid, og ifølge redaktøren ligner Lyngby Boldklub en oplagt destination for den 33-årige offensivspiller ønsker at genoptage karrieren.
– Han kender deres træner Freyr, og han har en rigtig god ven fra landsholdet i Alfred Finnbogason. I mine øjne bør det være et næsten perfekt sted for ham at starte op igen. Hvis han er opsat på at genoptage sin professionelle karriere. Det vil jeg sige, siger Vidir Sigurdsson til Tipsbladet.
Gylfi Sigurdsson har ikke spillet siden 2021, hvor den islandske stjerne blev arresteret og sigtet for seksuel krænkelse af en mindreårig. Tilbage i april skrev det islandske medie Fotbolti, at Gylfi Sigurdsson er blevet frikendt i sagen. Ifølge Vidir Sigurdsson er der ingen tvivl om, at sagen har fyldt meget på Island.
– Det har selvfølgelig været en af de største nyhedshistorier, siden det kom ud for to år siden. Gylfi var vel nok vores mest populære sportsmand i mange år. Han var en slags leder på landsholdet, selvom han ikke var anfører, siger Vidir Sigurdsson.
– Han har haft en god karriere i England, hvor han har været en stabil spiller i Premier League, og det er der ikke så mange islandske spillere, der har formået.
Sportsredaktøren har en opfattelse af, at de fleste islandske fodboldfans ønsker at se Gylfi Sigurdsson tilbage på Islands landshold.
– Det tror jeg. Jeg kan selvfølgelig ikke tale for alle. Der vil helt sikkert være nogle, der ikke ønsker at se ham igen, hvilket er normalt efter sådan en sag. Men flertallet ønsker at se ham tilbage på en fodboldbane, og tilbage i landsholdstrøjen, siger Vidir Sigurdsson.
Ifølge Vidir Sigurdsson har Gylfi Sigurdsson i løbet af den seneste måneds tid trænet med hos den islandske klub Valur. Sportsredaktøren tror, at den tidligere Premier League-stjerne vil være interesseret i at genoptage karrieren i Lyngby, hvor han vil blive taget godt mod.
– Jeg tror, at han har brug for at være i et miljø, der er imødekommende og positivt indstillet overfor ham. Jeg tror, at det vil være mere positivt, hvis han er i en klub i Danmark, i forhold til ethvert andet land, siger Vidir Sigurdsson.
– De har allerede islandske spillere og en islandsk træner. Det vil være et godt sted for ham at starte op igen, vil jeg tro.
Gylfi Sigurdsson har spillet 318 kampe i Premier League, hvor islændingen er noteret for 67 scoringer.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
Han er VM’s bedste spiller
Fin lodtrækning for FCK
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TOPNYHED
