Stjerne til Lyngby? Et næsten perfekt sted for ham

Lyngby Boldklub vil være en oplagt destination for Gylfi Sigurdsson, hvis den tidligere Premier League-profil ønsker at genoptage karrieren. Sådan lyder vurderingen fra islandsk redaktør.



I udgangspunktet burde det ikke kunne lade sig gøre, at en bundklub i Superligaen er i spil til at hente en tidligere Premier League-stjerne. 

Alligevel går Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson med en drøm om at hente Gylfi Sigurdsson, der tidligere i karrieren er blevet handlet for næsten 400 millioner kroner, da han skiftede fra Swansea til Everton.

Det afslørede Freyr Alexandersson efter 2-1-nederlaget til FC København, hvor Lyngby-træneren talte om den ambitøse plan. Discovery-ekspert Mikkel Bischoff har efterfølgende slået fast, at det vil være ‘en kæmpe bombe i Superligaen’, hvis Lyngby lykkes med at hente Gylfi Sigurdsson. 

Tipsbladet har talt med Vidir Sigurdsson, der er sportsredaktør på det islandske medie Morgunbladid, og ifølge redaktøren ligner Lyngby Boldklub en oplagt destination for den 33-årige offensivspiller ønsker at genoptage karrieren. 

– Han kender deres træner Freyr, og han har en rigtig god ven fra landsholdet i Alfred Finnbogason. I mine øjne bør det være et næsten perfekt sted for ham at starte op igen. Hvis han er opsat på at genoptage sin professionelle karriere. Det vil jeg sige, siger Vidir Sigurdsson til Tipsbladet. 

Gylfi Sigurdsson har ikke spillet siden 2021, hvor den islandske stjerne blev arresteret og sigtet for seksuel krænkelse af en mindreårig. Tilbage i april skrev det islandske medie Fotbolti, at Gylfi Sigurdsson er blevet frikendt i sagen. Ifølge Vidir Sigurdsson er der ingen tvivl om, at sagen har fyldt meget på Island. 

– Det har selvfølgelig været en af de største nyhedshistorier, siden det kom ud for to år siden. Gylfi var vel nok vores mest populære sportsmand i mange år. Han var en slags leder på landsholdet, selvom han ikke var anfører, siger Vidir Sigurdsson. 

– Han har haft en god karriere i England, hvor han har været en stabil spiller i Premier League, og det er der ikke så mange islandske spillere, der har formået.

Sportsredaktøren har en opfattelse af, at de fleste islandske fodboldfans ønsker at se Gylfi Sigurdsson tilbage på Islands landshold. 

– Det tror jeg. Jeg kan selvfølgelig ikke tale for alle. Der vil helt sikkert være nogle, der ikke ønsker at se ham igen, hvilket er normalt efter sådan en sag. Men flertallet ønsker at se ham tilbage på en fodboldbane, og tilbage i landsholdstrøjen, siger Vidir Sigurdsson. 

Ifølge Vidir Sigurdsson har Gylfi Sigurdsson i løbet af den seneste måneds tid trænet med hos den islandske klub Valur. Sportsredaktøren tror, at den tidligere Premier League-stjerne vil være interesseret i at genoptage karrieren i Lyngby, hvor han vil blive taget godt mod. 

– Jeg tror, at han har brug for at være i et miljø, der er imødekommende og positivt indstillet overfor ham. Jeg tror, at det vil være mere positivt, hvis han er i en klub i Danmark, i forhold til ethvert andet land, siger Vidir Sigurdsson. 

– De har allerede islandske spillere og en islandsk træner. Det vil være et godt sted for ham at starte op igen, vil jeg tro. 

Gylfi Sigurdsson har spillet 318 kampe i Premier League, hvor islændingen er noteret for 67 scoringer. 





Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

De bliver monstersalg til sommer

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner