Stjerne til Lyngby? Et næsten perfekt sted for ham

Lyngby Boldklub vil være en oplagt destination for Gylfi Sigurdsson, hvis den tidligere Premier League-profil ønsker at genoptage karrieren. Sådan lyder vurderingen fra islandsk redaktør.



I udgangspunktet burde det ikke kunne lade sig gøre, at en bundklub i Superligaen er i spil til at hente en tidligere Premier League-stjerne. 

Alligevel går Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson med en drøm om at hente Gylfi Sigurdsson, der tidligere i karrieren er blevet handlet for næsten 400 millioner kroner, da han skiftede fra Swansea til Everton.

Det afslørede Freyr Alexandersson efter 2-1-nederlaget til FC København, hvor Lyngby-træneren talte om den ambitøse plan. Discovery-ekspert Mikkel Bischoff har efterfølgende slået fast, at det vil være ‘en kæmpe bombe i Superligaen’, hvis Lyngby lykkes med at hente Gylfi Sigurdsson. 

Tipsbladet har talt med Vidir Sigurdsson, der er sportsredaktør på det islandske medie Morgunbladid, og ifølge redaktøren ligner Lyngby Boldklub en oplagt destination for den 33-årige offensivspiller ønsker at genoptage karrieren. 

– Han kender deres træner Freyr, og han har en rigtig god ven fra landsholdet i Alfred Finnbogason. I mine øjne bør det være et næsten perfekt sted for ham at starte op igen. Hvis han er opsat på at genoptage sin professionelle karriere. Det vil jeg sige, siger Vidir Sigurdsson til Tipsbladet. 

Gylfi Sigurdsson har ikke spillet siden 2021, hvor den islandske stjerne blev arresteret og sigtet for seksuel krænkelse af en mindreårig. Tilbage i april skrev det islandske medie Fotbolti, at Gylfi Sigurdsson er blevet frikendt i sagen. Ifølge Vidir Sigurdsson er der ingen tvivl om, at sagen har fyldt meget på Island. 

– Det har selvfølgelig været en af de største nyhedshistorier, siden det kom ud for to år siden. Gylfi var vel nok vores mest populære sportsmand i mange år. Han var en slags leder på landsholdet, selvom han ikke var anfører, siger Vidir Sigurdsson. 

– Han har haft en god karriere i England, hvor han har været en stabil spiller i Premier League, og det er der ikke så mange islandske spillere, der har formået.

Sportsredaktøren har en opfattelse af, at de fleste islandske fodboldfans ønsker at se Gylfi Sigurdsson tilbage på Islands landshold. 

– Det tror jeg. Jeg kan selvfølgelig ikke tale for alle. Der vil helt sikkert være nogle, der ikke ønsker at se ham igen, hvilket er normalt efter sådan en sag. Men flertallet ønsker at se ham tilbage på en fodboldbane, og tilbage i landsholdstrøjen, siger Vidir Sigurdsson. 

Ifølge Vidir Sigurdsson har Gylfi Sigurdsson i løbet af den seneste måneds tid trænet med hos den islandske klub Valur. Sportsredaktøren tror, at den tidligere Premier League-stjerne vil være interesseret i at genoptage karrieren i Lyngby, hvor han vil blive taget godt mod. 

– Jeg tror, at han har brug for at være i et miljø, der er imødekommende og positivt indstillet overfor ham. Jeg tror, at det vil være mere positivt, hvis han er i en klub i Danmark, i forhold til ethvert andet land, siger Vidir Sigurdsson. 

– De har allerede islandske spillere og en islandsk træner. Det vil være et godt sted for ham at starte op igen, vil jeg tro. 

Gylfi Sigurdsson har spillet 318 kampe i Premier League, hvor islændingen er noteret for 67 scoringer. 





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Yoram Zague sigtet i Danmark

OB straffer angriber

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Kærlige beskeder vælter ind

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Sepp Piontek er død



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Færdig i FC Midtjylland?

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Den første i næsten 40 år

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Samler informationer om FCK’er

Bo Svensson i spil til stort job



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Manden der fik Danmark til at vinde er død

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

UEFA med ny stor FC København-straf

Medie peger på FC København

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Sæsonens hurtigste hattrick

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’