Donnarumma raser: Vi er vrede

Gianluigi Donnarumma var vred, efter at han som den første keeper for Italien i 65 år indkasserede fem mål.



For 11 måneder siden var Italien i ren ekstase efter EM-triumfen i England, men det fodboldglade støvleland er i den grad kommet ned på jorden igen.

Først missede italienerne kvalifikation til dette års VM i Qatar, og tirsdag måtte Roberto Mancinis mandskab i Nations League lægge ryg til lidt af en afklapsning mod en anden fodboldstormagt, nemlig Tyskland, der i Mönchengladbach vandt 5-2.

Det var første gang i 65 år, at Italien indkasserede så mange mål i en landskamp. Manden, der skulle fiske bolden ud af nettet, keeper Gianluigi Donnarumma, var da også rasende.

– Vi er vrede. Der er ingen undskyldning for den slags. Intet gik vores vej, siger Gianluigi Donnarumma til tv-stationen Rai ifølge nyhedsbureauet dpa.

Han medgiver dog, at de italienske spillere er trætte efter først at have mødt Argentina i et opgør mellem mestrene i Europa og Sydamerika og derefter har spillet fire Nations League-kampe. Med andre ord 5 kampe på 14 dage.

– Men vi vil ikke lede efter undskyldninger. Vi er kede af det over for fansene, der skulle opleve det. Det er ikke sådan, det skal være, understreger den italienske anfører.

Roberto Mancini er ærgerlig, men mere mild i sin udlægning efter kampen.

– Det er en skam, at tingene udviklede sig, som de gjorde.

Italien var faktisk bagud med 0-5 godt midtvejs i anden halvleg, men derefter blev det til to reduceringer.

Et lyspunkt var, at angriberen Wilfried Gnonto kom på tavlen og dermed blev den yngste målscorer nogensinde på Italiens A-landshold i en alder af 18 år og 222 dage.

– Vi har mange gode spillere, men har meget arbejde foran os. Vi har ikke så meget tid, vi skal op i niveau, siger FC Zürich-forwarden.

Italien skal næste gang i aktion hjemme mod England i Nations League 23. september.

/ritzau/






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Ny kontrakt før VM-åbner

Chok – henter første VM-point nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Brøndby henter Alexander Drexel

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Sverige – Tunesien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland – Curacao

Australien – Tyrkiet