Izunna ikke tilfreds med situationen i OB

Izunna Uzochukwu er ikke tilfreds med situationen i OB, men han forsøger at bringe positiv energi til holdet resten af efteråret.



OB og Izunna Uzochukwu har indtil videre ikke været det ægteskab, de to parter havde håbet på, da de sagde ja til hinanden tilbage i januar.

Den 26-årige midtbanespiller har haft vanskeligt ved at markere sig som en nøglefigur for OB, og i denne sæson har han kun været på banen i rundt regnet halvdelen af kampene. Søndag fik han det sidste kvarter i triumfen mod Brøndby.

Ikke umiddelbart en ønskværdig situation for Izunna eller OB, og nigerianeren medgiver, at situationen ikke behager ham.

– Ingen fodboldspillere ville være tilfredse med at befinde sig i den situation, jeg gør. Jeg har været inde og ude af holdet, og det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende for mig, men lige nu er det vigtigste for mig at bevare fokus og bringe en positiv energi til holdet og så gøre mit bedste, når jeg får chancen, som jeg altid gør. Men jeg er ikke tilfreds med situationen og må se, hvad der sker på den lange bane, siger Izunna Uzochukwu til tipsbladet.dk.

Det er efterhånden et år siden, at midtbanespilleren skiftede til OB fra russiske Amkar Perm, og meningen var, at nigerianeren hurtigt skulle udvikle sig til en profil på Fyn. Sådan er det ikke gået, og det smitter også af, når Izunna skal gøre status over det første år i Ådalen.

– Det har været op og ned, men det har ikke været, som jeg ønskede. Jeg tror på, at alle fodboldspillere oplever sådan en periode på et tidspunkt, og lige nu sker det for mig. Jeg må holde hovedet højt og forsøge at bevare positiviteten, fastslår OB-spilleren.

Om godt en måned åbner transfervinduet i Danmark og de fleste andre steder i Europa, og det betyder, at Izunna Uzochukwu har mulighed for at finde en anden arbejdsgiver, hvis han og OB er enige om, at det er den bedste løsning.

Nigerianeren ønsker på nuværende tidspunkt hverken at åbne eller lukke den dør.

– Jeg kan ikke sige så meget om det lige nu. Vi må se, hvad der sker, når transfervinduet åbner. Lige nu fokuserer jeg kun på OB, og så må vi se, hvad der sker efter de sidste kampe i efteråret, lyder det fra Izunna Uzochukwu.

Den tidligere FC Midtjylland-spiller blev i sommer sat i forbindelse med AGF.





Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren


Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Peter Schmeichel taget på sengen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Går langt ned i løn

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Mohamed Daramy vender tilbage

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Dansk bomber med vildt mål i England

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp