Izunna ikke tilfreds med situationen i OB

Izunna Uzochukwu er ikke tilfreds med situationen i OB, men han forsøger at bringe positiv energi til holdet resten af efteråret.



OB og Izunna Uzochukwu har indtil videre ikke været det ægteskab, de to parter havde håbet på, da de sagde ja til hinanden tilbage i januar.

Den 26-årige midtbanespiller har haft vanskeligt ved at markere sig som en nøglefigur for OB, og i denne sæson har han kun været på banen i rundt regnet halvdelen af kampene. Søndag fik han det sidste kvarter i triumfen mod Brøndby.

Ikke umiddelbart en ønskværdig situation for Izunna eller OB, og nigerianeren medgiver, at situationen ikke behager ham.

– Ingen fodboldspillere ville være tilfredse med at befinde sig i den situation, jeg gør. Jeg har været inde og ude af holdet, og det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende for mig, men lige nu er det vigtigste for mig at bevare fokus og bringe en positiv energi til holdet og så gøre mit bedste, når jeg får chancen, som jeg altid gør. Men jeg er ikke tilfreds med situationen og må se, hvad der sker på den lange bane, siger Izunna Uzochukwu til tipsbladet.dk.

Det er efterhånden et år siden, at midtbanespilleren skiftede til OB fra russiske Amkar Perm, og meningen var, at nigerianeren hurtigt skulle udvikle sig til en profil på Fyn. Sådan er det ikke gået, og det smitter også af, når Izunna skal gøre status over det første år i Ådalen.

– Det har været op og ned, men det har ikke været, som jeg ønskede. Jeg tror på, at alle fodboldspillere oplever sådan en periode på et tidspunkt, og lige nu sker det for mig. Jeg må holde hovedet højt og forsøge at bevare positiviteten, fastslår OB-spilleren.

Om godt en måned åbner transfervinduet i Danmark og de fleste andre steder i Europa, og det betyder, at Izunna Uzochukwu har mulighed for at finde en anden arbejdsgiver, hvis han og OB er enige om, at det er den bedste løsning.

Nigerianeren ønsker på nuværende tidspunkt hverken at åbne eller lukke den dør.

– Jeg kan ikke sige så meget om det lige nu. Vi må se, hvad der sker, når transfervinduet åbner. Lige nu fokuserer jeg kun på OB, og så må vi se, hvad der sker efter de sidste kampe i efteråret, lyder det fra Izunna Uzochukwu.

Den tidligere FC Midtjylland-spiller blev i sommer sat i forbindelse med AGF.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

De vil ansætte Guardiola som landstræner

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

FC København-transfer bremses af denne årsag

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

‘Det er jeg træt af’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri