Izunna ikke tilfreds med situationen i OB

Izunna Uzochukwu er ikke tilfreds med situationen i OB, men han forsøger at bringe positiv energi til holdet resten af efteråret.



OB og Izunna Uzochukwu har indtil videre ikke været det ægteskab, de to parter havde håbet på, da de sagde ja til hinanden tilbage i januar.

Den 26-årige midtbanespiller har haft vanskeligt ved at markere sig som en nøglefigur for OB, og i denne sæson har han kun været på banen i rundt regnet halvdelen af kampene. Søndag fik han det sidste kvarter i triumfen mod Brøndby.

Ikke umiddelbart en ønskværdig situation for Izunna eller OB, og nigerianeren medgiver, at situationen ikke behager ham.

– Ingen fodboldspillere ville være tilfredse med at befinde sig i den situation, jeg gør. Jeg har været inde og ude af holdet, og det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende for mig, men lige nu er det vigtigste for mig at bevare fokus og bringe en positiv energi til holdet og så gøre mit bedste, når jeg får chancen, som jeg altid gør. Men jeg er ikke tilfreds med situationen og må se, hvad der sker på den lange bane, siger Izunna Uzochukwu til tipsbladet.dk.

Det er efterhånden et år siden, at midtbanespilleren skiftede til OB fra russiske Amkar Perm, og meningen var, at nigerianeren hurtigt skulle udvikle sig til en profil på Fyn. Sådan er det ikke gået, og det smitter også af, når Izunna skal gøre status over det første år i Ådalen.

– Det har været op og ned, men det har ikke været, som jeg ønskede. Jeg tror på, at alle fodboldspillere oplever sådan en periode på et tidspunkt, og lige nu sker det for mig. Jeg må holde hovedet højt og forsøge at bevare positiviteten, fastslår OB-spilleren.

Om godt en måned åbner transfervinduet i Danmark og de fleste andre steder i Europa, og det betyder, at Izunna Uzochukwu har mulighed for at finde en anden arbejdsgiver, hvis han og OB er enige om, at det er den bedste løsning.

Nigerianeren ønsker på nuværende tidspunkt hverken at åbne eller lukke den dør.

– Jeg kan ikke sige så meget om det lige nu. Vi må se, hvad der sker, når transfervinduet åbner. Lige nu fokuserer jeg kun på OB, og så må vi se, hvad der sker efter de sidste kampe i efteråret, lyder det fra Izunna Uzochukwu.

Den tidligere FC Midtjylland-spiller blev i sommer sat i forbindelse med AGF.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

City med vildt rekordbud

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Peger på ham som ny Superliga-træner

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

OB jagter tidligere Superliga-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Mexico – Sydafrika

Tæt på vild Superliga-handel – får option