Izunna ikke tilfreds med situationen i OB

Izunna Uzochukwu er ikke tilfreds med situationen i OB, men han forsøger at bringe positiv energi til holdet resten af efteråret.



OB og Izunna Uzochukwu har indtil videre ikke været det ægteskab, de to parter havde håbet på, da de sagde ja til hinanden tilbage i januar.

Den 26-årige midtbanespiller har haft vanskeligt ved at markere sig som en nøglefigur for OB, og i denne sæson har han kun været på banen i rundt regnet halvdelen af kampene. Søndag fik han det sidste kvarter i triumfen mod Brøndby.

Ikke umiddelbart en ønskværdig situation for Izunna eller OB, og nigerianeren medgiver, at situationen ikke behager ham.

– Ingen fodboldspillere ville være tilfredse med at befinde sig i den situation, jeg gør. Jeg har været inde og ude af holdet, og det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende for mig, men lige nu er det vigtigste for mig at bevare fokus og bringe en positiv energi til holdet og så gøre mit bedste, når jeg får chancen, som jeg altid gør. Men jeg er ikke tilfreds med situationen og må se, hvad der sker på den lange bane, siger Izunna Uzochukwu til tipsbladet.dk.

Det er efterhånden et år siden, at midtbanespilleren skiftede til OB fra russiske Amkar Perm, og meningen var, at nigerianeren hurtigt skulle udvikle sig til en profil på Fyn. Sådan er det ikke gået, og det smitter også af, når Izunna skal gøre status over det første år i Ådalen.

– Det har været op og ned, men det har ikke været, som jeg ønskede. Jeg tror på, at alle fodboldspillere oplever sådan en periode på et tidspunkt, og lige nu sker det for mig. Jeg må holde hovedet højt og forsøge at bevare positiviteten, fastslår OB-spilleren.

Om godt en måned åbner transfervinduet i Danmark og de fleste andre steder i Europa, og det betyder, at Izunna Uzochukwu har mulighed for at finde en anden arbejdsgiver, hvis han og OB er enige om, at det er den bedste løsning.

Nigerianeren ønsker på nuværende tidspunkt hverken at åbne eller lukke den dør.

– Jeg kan ikke sige så meget om det lige nu. Vi må se, hvad der sker, når transfervinduet åbner. Lige nu fokuserer jeg kun på OB, og så må vi se, hvad der sker efter de sidste kampe i efteråret, lyder det fra Izunna Uzochukwu.

Den tidligere FC Midtjylland-spiller blev i sommer sat i forbindelse med AGF.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ørkeløshed i Østjylland

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Godt nyt – nu er han landet i København

United-ejer giver offentlig undskyldning



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Hård dom over Franks fremtid



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Thomas Tuchel laver ny aftale

Liverpool tager smal sejr

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Snestorm kan udfordre OB

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk målsluger skifter til topklub

Hård dom: Kuldsejlet forhold



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Derfor var Moukoko vraget

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Nægtet Brøndby-skifte

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl