Jacob Neestrup ellevild: Så højt niveau!

Jacob Neestrup storroser Andreas Cornelius' præstation i sejren over Vejle Boldklub og mener, at FCK dominerede kampen fra start til slut.



VEJLE (Tipsbladet): Jacob Neestrup holdt ikke igen, da han i mandags roste Andreas Cornelius.

– “Corner” har været vanvittig til træning. Decideret vanvittig. Nu er Delaney der også til at råbe af ham hele tiden, så det er helt fremragende, lød det fra FC København-træneren.

Søndag aften er der så igen grund til at rose angriberen, da FC København-træneren mødte den skrevne presse efter en sejr i Nørreskoven. Andreas Cornelius blev nemlig den helt store helt for “løverne” med sin scoring godt fem minutter før slutfløjt.

Og ros, ja, det får Cornelius også fra Neestrup.

– Jeg synes, han er et bæst i dag. Det var et rigtig "Corner"-mål. Vi får brugt ham godt og klogt, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den skrevne presse og tilføjer:

– Han er eksplosiv, han ser stærk ud, og han spiller med stor kvalitet. Jeg kan se, at han står og smiler lidt nu. Jeg er sikker på, at det betyder meget for ham at hjælpe holdet og blive matchvinder. Lige nu er det som indskifter, at han hjælper. Så må vi se om vi sammen kan løfte spilletiden.

Er der nogle udsigter for, hvornår han kan starte inde?

– Nej, det vil jeg ikke udtale mig om. Nu skal vi passe på ham. Og så må vi se. Lige nu er præmissen – og den er “Corner” med på – at han er supersub, både når vi er foran og når vi er bagud.

– Det er sådan, han hjælper os bedst, og vi holder ham bedst i gang, men det er klart, at på et tidspunkt skal han (starte, red.). Det kan godt være på den her side af landskampspausen, men det kan også være på den anden side.

Samtidig roser han også assistmageren Marcos Lopez. 

– Jeg må bare sige, at det indhop, Lopez laver – sammen med de andre, men særligt Lopez – er så højt niveau, og det er jeg virkelig glad for at se. Det må jeg sige, lyder det fra Neestrup.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Meget FCK'sk sejr
Andreas Cornelius' mål sikrede som nævnt FC København sejren, men sejrsmålet faldt altså først fem minutter før tid. Så hvorfor blev det så tæt? 

– Fordi vi ikke scorer på de muligheder vi har og laver en gigantisk brøler lige efter pausen, siger Neestrup og tilføjer:

– Jeg vil ikke sætte en finger på præstationen, udover at vi skal have tillid til hinanden, at vi ikke laver sådan en fejl, men det kan ske. Og så ser jeg gerne, at vi rammer inden for målet frem for overliggeren.

– Vi møder dem på det værste tidspunkt. De kommer med ny energi og tro, men jeg synes, at vi dominerer fra start til slut og ender med at vinde på en meget FCK'sk måde.

Jacob Neestrup uddyber også, hvad han mener, når han siger, at FCK mødte Vejle på "det værste tidspunkt". 

– Det skal ikke være en undskyldning, og det var måske også sagt lidt… Men du ved ikke hvad du skal forberede dig på, og det skal man løse. Han virker som en dygtig træner og en god fyr af, hvad jeg har hørt. Det giver måske lidt ekstra til stadion med en ny træner. Bottom line er, at jeg synes, vi vinder klart, selvom det var 2-1.

FC København er nummer to i Superligaen med 20 point – fire point efter FC Midtjylland. 







LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

FC København – Silkeborg IF

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Jakob Poulsen med dyster melding

Spotpris – så billig er Højbjerg



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Transferpres på Albert Grønbæk

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

FCK bød på landsholdsmålmand

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen