PARKEN (Tipsbladet): Peter Ankersen spillede en brandkamp mod Brøndby IF, da han blev sendt i aktion til fordel for en skadet Biger Meling.
En smuk scoring, et utrætteligt løbearbejde op og ned af højre flanke og flere fine indlæg brugte han til at give svar på tiltalte, efter han er blevet vejet og fundet for let i FC København.
Det var til Tipsbladet, at Peter Ankersen fortalte, at denne sæson bliver hans sidste i FC København, da kontrakten, som udløber til sommer, ikke bliver forlænget.
Derfor har det helt afgjort været en speciel påske for Peter Ankersen, hvis scoring alligevel ikke var nok til at sikre FC København tre point i mandagens derby.
– Det var fedt at se ham sparke den ind, Peter. Fantastisk mål og en rigtig flot indsats af ham. Det er ærgerligt både for ham, holdet og alle herinde i dag, at vi ikke kunne tage tre point, som jeg synes, vi skulle have gjort ud fra kampbilledet, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Han bakkes op af sin cheftræner Jacob Neestrup.
– Jeg synes, Pete spiller en god kamp og krydrer den med et mål. Han leverer en stabil præstation og gør det han skal. Han elsker FC København og leverer godt i dag overall uden at have set kampen igen.
FCK-chefen erkender dog, at det ikke altid er det nemmeste ved jobbet at skulle fortælle klubikoner, at de har nået deres udløbsdato.
– Det er en del af det. Der er mange dygtige spillere i FC København, som gennem de sidste mange år har skullet stoppe. Jeg har prøvet det med Zeca sidste år, men det er en del af det. Det er selvfølgelig svært, men det er sådan, det er.
Peter Ankersen udtalte i forbindelse med, at han meddelte sit stop overfor Tipsbladet, at han vil give alt for FC København i de sidste tre måneder af kontraktperioden.
– Lige nu handler alt bare om, at vi skal sikre det tredje mesterskab i træk, og det er dér, alt mit fokus er. Jeg vil gøre alt for igen at se vores fantastiske fans fejre guld i Parken en sidste gang med mig som FC København-spiller.
De drømme led dog et knæk mandag aften, hvor Brøndby efter et imponerende comeback sikrede sig alle tre point med en sen scoring af Sean Klaiber til slutresultatet 2-1.
33-årige Peter Ankersen brugte dog derbyet som et fint udstillingsvindue til at vise, at han fortsat har masser at byde på. Som en af få leverede han en fornem indsats mod Brøndby.
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Chok i OB – siger op efter seks dage
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Landstræner uenig med Ronaldo
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
Vil bygge statue af Messi
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Kæmpestjerne angrer
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
MEDIE