Jacob Neestrup har haft svære snakke med FCK’er

Jacob Neestrup erkender, at det ikke har været sjovt at overbringe Peter Ankersen nyheden om, at samarbejdet ikke skal fortsætte.



PARKEN (Tipsbladet): Peter Ankersen spillede en brandkamp mod Brøndby IF, da han blev sendt i aktion til fordel for en skadet Biger Meling.

En smuk scoring, et utrætteligt løbearbejde op og ned af højre flanke og flere fine indlæg brugte han til at give svar på tiltalte, efter han er blevet vejet og fundet for let i FC København.

Det var til Tipsbladet, at Peter Ankersen fortalte, at denne sæson bliver hans sidste i FC København, da kontrakten, som udløber til sommer, ikke bliver forlænget.

Derfor har det helt afgjort været en speciel påske for Peter Ankersen, hvis scoring alligevel ikke var nok til at sikre FC København tre point i mandagens derby.

– Det var fedt at se ham sparke den ind, Peter. Fantastisk mål og en rigtig flot indsats af ham. Det er ærgerligt både for ham, holdet og alle herinde i dag, at vi ikke kunne tage tre point, som jeg synes, vi skulle have gjort ud fra kampbilledet, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

Han bakkes op af sin cheftræner Jacob Neestrup.

– Jeg synes, Pete spiller en god kamp og krydrer den med et mål. Han leverer en stabil præstation og gør det han skal. Han elsker FC København og leverer godt i dag overall uden at have set kampen igen.

FCK-chefen erkender dog, at det ikke altid er det nemmeste ved jobbet at skulle fortælle klubikoner, at de har nået deres udløbsdato.

– Det er en del af det. Der er mange dygtige spillere i FC København, som gennem de sidste mange år har skullet stoppe. Jeg har prøvet det med Zeca sidste år, men det er en del af det. Det er selvfølgelig svært, men det er sådan, det er.

Peter Ankersen udtalte i forbindelse med, at han meddelte sit stop overfor Tipsbladet, at han vil give alt for FC København i de sidste tre måneder af kontraktperioden.

– Lige nu handler alt bare om, at vi skal sikre det tredje mesterskab i træk, og det er dér, alt mit fokus er. Jeg vil gøre alt for igen at se vores fantastiske fans fejre guld i Parken en sidste gang med mig som FC København-spiller.

De drømme led dog et knæk mandag aften, hvor Brøndby efter et imponerende comeback sikrede sig alle tre point med en sen scoring af Sean Klaiber til slutresultatet 2-1.

33-årige Peter Ankersen brugte dog derbyet som et fint udstillingsvindue til at vise, at han fortsat har masser at byde på. Som en af få leverede han en fornem indsats mod Brøndby.

Her kan du læse karaktererne til FC Københavns spillere.





TOPNYHED

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

‘Køb ikke Franculino Djú’

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Steve Coopers højre hånd afviser

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Vil købe dansk landsholdsbobler

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Åge Hareide er alvorligt syg

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Ny kæmpeklub er interesseret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Pione Sisto på vej væk?

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

AGF straffet med stor bøde

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding