PARKEN (Tipsbladet): Peter Ankersen spillede en brandkamp mod Brøndby IF, da han blev sendt i aktion til fordel for en skadet Biger Meling.
En smuk scoring, et utrætteligt løbearbejde op og ned af højre flanke og flere fine indlæg brugte han til at give svar på tiltalte, efter han er blevet vejet og fundet for let i FC København.
Det var til Tipsbladet, at Peter Ankersen fortalte, at denne sæson bliver hans sidste i FC København, da kontrakten, som udløber til sommer, ikke bliver forlænget.
Derfor har det helt afgjort været en speciel påske for Peter Ankersen, hvis scoring alligevel ikke var nok til at sikre FC København tre point i mandagens derby.
– Det var fedt at se ham sparke den ind, Peter. Fantastisk mål og en rigtig flot indsats af ham. Det er ærgerligt både for ham, holdet og alle herinde i dag, at vi ikke kunne tage tre point, som jeg synes, vi skulle have gjort ud fra kampbilledet, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Han bakkes op af sin cheftræner Jacob Neestrup.
– Jeg synes, Pete spiller en god kamp og krydrer den med et mål. Han leverer en stabil præstation og gør det han skal. Han elsker FC København og leverer godt i dag overall uden at have set kampen igen.
FCK-chefen erkender dog, at det ikke altid er det nemmeste ved jobbet at skulle fortælle klubikoner, at de har nået deres udløbsdato.
– Det er en del af det. Der er mange dygtige spillere i FC København, som gennem de sidste mange år har skullet stoppe. Jeg har prøvet det med Zeca sidste år, men det er en del af det. Det er selvfølgelig svært, men det er sådan, det er.
Peter Ankersen udtalte i forbindelse med, at han meddelte sit stop overfor Tipsbladet, at han vil give alt for FC København i de sidste tre måneder af kontraktperioden.
– Lige nu handler alt bare om, at vi skal sikre det tredje mesterskab i træk, og det er dér, alt mit fokus er. Jeg vil gøre alt for igen at se vores fantastiske fans fejre guld i Parken en sidste gang med mig som FC København-spiller.
De drømme led dog et knæk mandag aften, hvor Brøndby efter et imponerende comeback sikrede sig alle tre point med en sen scoring af Sean Klaiber til slutresultatet 2-1.
33-årige Peter Ankersen brugte dog derbyet som et fint udstillingsvindue til at vise, at han fortsat har masser at byde på. Som en af få leverede han en fornem indsats mod Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Bud på vej på FC Midtjylland-profil?
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Storklub har taget kontakt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER