Jacob Neestrup har haft svære snakke med FCK’er

Jacob Neestrup erkender, at det ikke har været sjovt at overbringe Peter Ankersen nyheden om, at samarbejdet ikke skal fortsætte.



PARKEN (Tipsbladet): Peter Ankersen spillede en brandkamp mod Brøndby IF, da han blev sendt i aktion til fordel for en skadet Biger Meling.

En smuk scoring, et utrætteligt løbearbejde op og ned af højre flanke og flere fine indlæg brugte han til at give svar på tiltalte, efter han er blevet vejet og fundet for let i FC København.

Det var til Tipsbladet, at Peter Ankersen fortalte, at denne sæson bliver hans sidste i FC København, da kontrakten, som udløber til sommer, ikke bliver forlænget.

Derfor har det helt afgjort været en speciel påske for Peter Ankersen, hvis scoring alligevel ikke var nok til at sikre FC København tre point i mandagens derby.

– Det var fedt at se ham sparke den ind, Peter. Fantastisk mål og en rigtig flot indsats af ham. Det er ærgerligt både for ham, holdet og alle herinde i dag, at vi ikke kunne tage tre point, som jeg synes, vi skulle have gjort ud fra kampbilledet, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

Han bakkes op af sin cheftræner Jacob Neestrup.

– Jeg synes, Pete spiller en god kamp og krydrer den med et mål. Han leverer en stabil præstation og gør det han skal. Han elsker FC København og leverer godt i dag overall uden at have set kampen igen.

FCK-chefen erkender dog, at det ikke altid er det nemmeste ved jobbet at skulle fortælle klubikoner, at de har nået deres udløbsdato.

– Det er en del af det. Der er mange dygtige spillere i FC København, som gennem de sidste mange år har skullet stoppe. Jeg har prøvet det med Zeca sidste år, men det er en del af det. Det er selvfølgelig svært, men det er sådan, det er.

Peter Ankersen udtalte i forbindelse med, at han meddelte sit stop overfor Tipsbladet, at han vil give alt for FC København i de sidste tre måneder af kontraktperioden.

– Lige nu handler alt bare om, at vi skal sikre det tredje mesterskab i træk, og det er dér, alt mit fokus er. Jeg vil gøre alt for igen at se vores fantastiske fans fejre guld i Parken en sidste gang med mig som FC København-spiller.

De drømme led dog et knæk mandag aften, hvor Brøndby efter et imponerende comeback sikrede sig alle tre point med en sen scoring af Sean Klaiber til slutresultatet 2-1.

33-årige Peter Ankersen brugte dog derbyet som et fint udstillingsvindue til at vise, at han fortsat har masser at byde på. Som en af få leverede han en fornem indsats mod Brøndby.

Her kan du læse karaktererne til FC Københavns spillere.





Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’




LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Højlund står til at slå personlige rekorder

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Bombe – Superliga-klub nævnes

Rasmus Højlund i massiv modvind



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Narteys krav til ny kontrakt

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

FCM ansætter ny topboss

Nu svarer David Nielsen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Hvor var Maurits Kjærgaard?

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Mourinho tog røven på Zeca

Dansk milliardær smider 75.000

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Der får David at vide, at han er fyret

‘Tottenham er i overhængende fare’

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup