I de døende sekunder af søndagens brag mod FC Midtjylland fik FC København et uhyre vigtigt point, da Kevin Diks kunne udligne til 2-2 på straffespark efter VAR-gennemsyn.
Det betyder, at københavnerne holder snor i netop FCM og Brøndby, der begge er seks point foran.
Selv hvis man var rejst hjem med et nederlag i bagagen, mener Jacob Neestrup imidlertid ikke, at FCK havde haft grund til at opgive Superliga-guldet. Det siger han til TV3+ efter kampen.
– Jeg havde ikke stået og givet op her. Det er helt fair, at der er mange, der har afskrevet os – og hands up, vi har ikke præsteret det, vi skal. Et point i de her tre kampe er for dårligt, og det er helt fair på baggrund af det, at alle, alle, alle har os ude.
– Men selv hvis vi havde tabt 2-1, havde jeg stadig troet på det. Vi går stadigvæk efter det. Det kan gå så stærkt i det her mesterskabsspil. Hvis Nordsjælland vinder i morgen, er der et fjerde hold med. Det kan gå så stærkt. Så selv hvis vi havde tabt den her fodboldkamp, havde jeg ikke kastet noget håndklæde i ringen.
– Og jeg kan bare sige, at den følelse, vi sidder med inde i omklædningsrummet nu… Vi har ikke præsteret. Et point ud af ni er for dårligt, men den følelse, vi tager hjem med i dag, kan vise sig at være vigtigere end det ene point, som vi ender med at få. Vi har modgang lige nu, og jeg synes, at spillernes mentalitet – også de fem spillere, der kommer ind – er fuldstændig outstanding, og jeg synes, det er et meget fortjent point, vi får.
Francis Dickoh fremhævede Andreas Cornelius og Peter Ankersen som to rutinerede spillere, der tog ansvar for FCK, men Neestrup ønskede omvendt ikke at gøre det samme. Han roste derimod hele holdets mentalitet.
– Jeg er enig i din betragtning omkring Corner og Pete, men jeg har det stramt med at stå og skulle fremhæve enkelte spillere i dag, for jeg synes, at det her hold arbejder så hårdt og giver ikke op.
– Det er så kold en spand vand at få i hovedet, da de scorer til 2-1, men spillerne giver ikke op. Vi har nogle marginaler med os i enkelte situationer. Vi har dem så også voldsomt imod os i andre, men jeg synes, det er et meget fortjent point, og FC København har ikke givet op. Det kan jeg bare sige.
– Det er helt fair, at alle andre i kongeriet afskriver os, fordi vores resultater har været for dårlige, og jeg synes også, vi har været for dårlige. Det er helt fair. Jeg kan egentlig godt forstå det. Men vi har ikke givet op.
Efter slutfløjt råbte FCK-fansene mod spillerne, at trøjen forpligter. Jacob Neestrup hørte ikke selv tilråbene, men er helt enig.
– Det er nu, den hvide trøje forpligter mere end nogle andre tidspunkter, for vi kan alle sammen stå derinde, og det er også fedt at stå i studiet, når vi vinder 4-0, har vundet ni kampe i træk og ligger nummer et, men det er lige præcis nu, trøjen forpligter. Det er nu, vi skal vise, hvad vi er lavet af. Det er nu, vi skal vise, det er de rigtige spillere, den rigtige stab, den rigtige cheftræner, der kan arbejde FC København ud af en situation, vi selv har bragt os i.
Interviewet med Jacob Neestrup kan ses i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard