Jacob Neestrup-salg redder Viborgs regnskab

Jacob Neestrups skifte fra jobbet som cheftræner i Viborg til rollen som assistenttræner i FC København har haft stor betydning for midtjydernes regnskab.



Oprykkerne fra Viborg FF har ikke alene gjort det godt på banen, det har økonomien i klubben også. Onsdag er regnskabet for 2020/21 blevet præsenteret, og det er blevet til et overskud på omkring én million kroner.

Det fortæller Viborg på klubbens hjemmeside, hvor årsresultatet bliver forklaret med de øgede tv-indtægter, som er kommet efter oprykningen til Superligaen. 1.166.000 kroner er det blevet til i tv-indtægter. 

Dertil har transferindtægter også spillet en vigtig rolle, da der er blevet solgt for 2,6 millioner kroner. Særligt salgene af Jacob Neestrup til FC København og Mikkel Agger til Vendsyssel FF er årsagen, oplyses det i årsrapporten, der dækker 1. juli 2020 til 30. juni 2021.

På den negative side har corona-restriktioner selvsagt også haft noget at sige, når de har skulle have lukket helt eller delvist ned for tilskuere. Endvidere er sponsorindtægerne faldet som følge af den kompensation, der har skulle betales, da man ikke har kunne levere de ydelser, som man havde aftalt med samarbejdspartnere.

Resultatet som helt præcist landede på 1.086.000 kroner er noget, som glæder VFF-direktør Morten Jensen.

– Vi ved, at det er en vanskelig øvelse at levere sorte tal i 1. division og samtidig være sportsligt ambitiøse, men det er vi glædeligt lykkedes med på ganske overbevisende maner, så samlet set har det været et rigtigt godt år trods de udfordringer, der har været samfundsmæssigt for os alle sammen, siger han og fortsætter:

– Vi har nu leveret positive tal i syv ud af de seneste ni regnskabsår, og det er vi selvfølgelig stolte af. De positive resultater både sportsligt og økonomisk har formentlig også været en af årsagerne til, at klubben har været attraktiv for de investorer, vi glædeligt har fået ind i år, og som har styrket kapitalgrundlaget i klubben, lyder det fra Morten Jensen. 

I løbet af året har klubben desuden styrket kapitelgrundlaget med 42,5 millioner kroner, så den samlede egenkapitel nu er på over 50 millioner kroner. Læs mere om det her.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Hård dom over Kvistgaarden

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Holland – Marokko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stopper efter VM-nedtur

Tyskland – Paraguay

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag