Jacob Neestrup slår fast: Nu spiller han her

Kevin Diks er blevet kastet rundt i FC Københavns defensiv, men lige nu har han en klar rolle i Jacob Neestrups system.



Tipsbladet i Parken.

FC Københavns kampprogram har været stramt, og der er blevet trukket mange veksler på flere af klubbens spillere. Særligt Kevin Diks er blevet flittigt brugt, og han er blot gået glip af 45 minutter i denne sæson.

975 minutter har hollænderen noteret sig for som er flest af alle i FC Københavns trup. Flere af minutterne er som midtstopper, selvom det tidligere er blevet til kampe som højre- og venstreback samt spilletid på midtbanen.

Onsdag aften kan Kevin Diks med al sandsynlighed igen se frem til 90 minutter i FC Københavns midterforsvar, hvor man skal kæmpe om en plads i Champions League-gruppespillet mod Rakow.

– Han er en god spiller at have, da han kan dække hele bagkæden. Og det vil han gøre i al den tid, som han er her. Men som Kevin præsterer nu, så ser jeg ham som midtstopper. Det er der, hvor vi føler, at han giver mest til holdet lige nu. Han har også en evne til at holde sig skadesfri, være dygtig på dødbolde og have en evne til at sætte spillet, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse dagen før skæbnekampen.

Mens Kevin Diks er blevet brugt som midtstopper primært ved siden af Denis Vavro har David Khocholava og Nicolai Boilesen siddet ude med skader, men man har ikke omskolet Kevin Diks på grund af skadesproblemer.

– Det er ikke af nød, da jeg ellers ikke ville have gjort det i fire-fem måneder i streg. Og havde det været af nød, så havde vi også hentet en ny midtstopper ind i vinter. Men vi synes, at Kevin er en dygtig midtstopper. Han har fart, han er dygtig til at læse spillet og så giver han os nogle rigtig gode forudsætninger på bolden.

26-årige Kevin Diks har spillet størstedelen af karrieren som højre back, men for ham er det underordnet på hvilken position, han får spilletid.

– Så længe jeg spiller, er jeg ligeglad. Det ville være dumt af mig at sige, at jeg ikker ser mig selv som centerforsvarer. Jeg har spillet de fleste kampe der og været lidt på venstreback. Lige nu får jeg flest minutter i midterforsvaret, så det er sådan, det er, siger Kevin Diks til Tipsbladet og resten af den skrevne presse og tilføjer.

– Det er anderledes, men det virker fint. Jeg har spillet flest kampe der, og det virker fint. Jeg har også spillet positionen, da jeg var yngre, så det er ikke noget nyt.

Kevin Diks og resten af hans holdkammerater i FC København skal onsdag aften i Parken forsvare en 1-0-sejr fra første møde med Rakow. Den samlede vinder sikrer sig en plads i Champions League-gruppespillet.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Chido Obi var ustyrlig

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Viborg FF – Brøndby IF



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

FC Midtjylland kørte OB over

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Sønderjyske – Silkeborg IF

– Det er en gigantisk fiasko

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Boilesen peger på FC København

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Præsenterer Thomas Franks afløser

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

AGF dummer sig mod Fredericia

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Salah strålede for Liverpool

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

FCK-bænken var rasende!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

OB – FC Midtjylland

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!