Jacob Neestrup slår fast: Nu spiller han her

Kevin Diks er blevet kastet rundt i FC Københavns defensiv, men lige nu har han en klar rolle i Jacob Neestrups system.



Tipsbladet i Parken.

FC Københavns kampprogram har været stramt, og der er blevet trukket mange veksler på flere af klubbens spillere. Særligt Kevin Diks er blevet flittigt brugt, og han er blot gået glip af 45 minutter i denne sæson.

975 minutter har hollænderen noteret sig for som er flest af alle i FC Københavns trup. Flere af minutterne er som midtstopper, selvom det tidligere er blevet til kampe som højre- og venstreback samt spilletid på midtbanen.

Onsdag aften kan Kevin Diks med al sandsynlighed igen se frem til 90 minutter i FC Københavns midterforsvar, hvor man skal kæmpe om en plads i Champions League-gruppespillet mod Rakow.

– Han er en god spiller at have, da han kan dække hele bagkæden. Og det vil han gøre i al den tid, som han er her. Men som Kevin præsterer nu, så ser jeg ham som midtstopper. Det er der, hvor vi føler, at han giver mest til holdet lige nu. Han har også en evne til at holde sig skadesfri, være dygtig på dødbolde og have en evne til at sætte spillet, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse dagen før skæbnekampen.

Mens Kevin Diks er blevet brugt som midtstopper primært ved siden af Denis Vavro har David Khocholava og Nicolai Boilesen siddet ude med skader, men man har ikke omskolet Kevin Diks på grund af skadesproblemer.

– Det er ikke af nød, da jeg ellers ikke ville have gjort det i fire-fem måneder i streg. Og havde det været af nød, så havde vi også hentet en ny midtstopper ind i vinter. Men vi synes, at Kevin er en dygtig midtstopper. Han har fart, han er dygtig til at læse spillet og så giver han os nogle rigtig gode forudsætninger på bolden.

26-årige Kevin Diks har spillet størstedelen af karrieren som højre back, men for ham er det underordnet på hvilken position, han får spilletid.

– Så længe jeg spiller, er jeg ligeglad. Det ville være dumt af mig at sige, at jeg ikker ser mig selv som centerforsvarer. Jeg har spillet de fleste kampe der og været lidt på venstreback. Lige nu får jeg flest minutter i midterforsvaret, så det er sådan, det er, siger Kevin Diks til Tipsbladet og resten af den skrevne presse og tilføjer.

– Det er anderledes, men det virker fint. Jeg har spillet flest kampe der, og det virker fint. Jeg har også spillet positionen, da jeg var yngre, så det er ikke noget nyt.

Kevin Diks og resten af hans holdkammerater i FC København skal onsdag aften i Parken forsvare en 1-0-sejr fra første møde med Rakow. Den samlede vinder sikrer sig en plads i Champions League-gruppespillet.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Rasmus Højlund i massiv modvind

Bombe – Superliga-klub nævnes



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

FCM ansætter ny topboss

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mexico kommer med markant melding om VM

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Deler nyt om fremtiden

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Mourinho tog røven på Zeca

Bayern tromler sig videre

I svime over Filip Jørgensen

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Nu svarer David Nielsen

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Chido Obi nomineret til pris

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Jonas Schwartz lander nyt job

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’