Jakob Poulsen afslører Viborgs plan mod FCK

Der skal forsvares med alt, hvad der skal til mod FC København, fortæller Jakob Poulsen.



Viborg med den vikariende cheftræner Jakob Poulsen i spidsen skal lørdag møde FC København. Her er det en kamp, hvor VFF'erne slår fast, at de ikke vil ændre på deres tilgang mod FCK – men der vil være noget, som skal have ekstra opmærksomhed.

Det fortæller Poulsen i et interview på Viborgs hjemmeside.

– Vi skal være mentalt forberedte på, at de har så stor individuel kvalitet, at man skal være på hele tiden, for ellers bliver man straffet. Men vi skal gribe kampen an på vores måde, og det er også på den måde, jeg tror, vi har den største mulighed for at vinde, siger han og fortsætter:

– Og så er det klart, at det skal være en toppræstation for at få et godt resultat. Vi har brug for, at alle spillere leverer på deres bedste niveau, og så har vi samtidig brug for at vores gameplan lykkes, lyder det fra Jakob Poulsen.

Han er dog også opmærksom på, at der kan komme perioder i kampen, hvor FCK kommer til at lykkes med deres plan.

– Så kræver det, at vi er klar på at forsvare med alt, hvad der skal til. Det vil være underligt, hvis ikke de får perioder, hvor de har overtaget, og det skal vi være klar på at løse, fortæller Poulsen.

Han har da også et par navne, som han mener er noget særligt for københavnerholdet.

– Det er jo et godt hold over hele linjen, og specielt er deres offensiv rigtig stærk. Roony og Elias på kanterne er exceptionelt dygtige, og så er det bare et meget stabilt hold, der ofte har god kontrol på kampene. Så vi forventer en svær, men også en fed kamp, og vi glæder os til, at der kommer mange mennesker på tribunerne, siger Viborg-vikarcheftræneren.

Hos FCK står det desuden klart, at de har en spiller, der er ude resten af 2023. Læs mere om det her.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Brøndby med transferscoop?

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afviste Premier League-klubber

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser 18-årig FCK-spiller

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Usikker på Chido Obi-transfer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner