Da Jakob Poulsen blev vejet og fundet for let i FC Midtjylland, besluttede han og familien sig for at tage på eventyr i midtbanespillerens karriere-efterår, og valget faldt på Australien, hvor Jakob Poulsen satte sin signatur på en aftale med Melbourne Victory.
Den aftale udløber 30. juni, og det bliver også slutdatoen for Jakob Poulsens fodboldeventyr Down Under. Til sommer vender han hjem til Danmark.
– Jeg tror, at tre spillere har kontrakt i næste sæson, så nu er de i gang med at forlænge med dem, der skal forlænges med, og jeg er ikke en af dem. Så vi vender snuden hjem mod Danmark, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.
Midtbanespilleren har foreløbig spillet 17 kampe for sin australske klub, og det er blevet til to assists, men ingen mål. Melbourne Victory er på en skuffende næstsidsteplads i Australiens A-League.
Alt i alt blåstempler Jakob Poulsen dog tiden i Australien, selv om den har været udfordrende på- og udenfor banen.
– Det har været en supergod oplevelse på trods af skovbrande og corona. Jeg har spillet okay, men succesraten har ikke været så stor for os som klub. Der har egentlig været mange knap så gode ting, men det har været en spændende oplevelse, selv om vi ikke har haft mulighed for at rejse så meget rundt. Sæsonen starter i oktober, og så kører den nonstop til midten af maj, hvor finalen spilles. Men det håber vi, at vi kan nå, inden vi skal hjemad, siger Jakob Poulsen.
Den 36-årige midtbanespiller har ikke besluttet sig for, hvad der skal ske, når kontrakten med Melbourne Victory udløber om godt tre måneder.
– Nej, det har jeg ikke. Det har jeg heller ikke styr på. Så der er ret mange løse ender lige pt., siger Jakob Poulsen.
Du kan læse hele interviewet med Jakob Poulsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Læs også:Dolberg og Skov indbringer millioner: Transfers redder Silkeborgs regnskab
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
PSG er i Champions League-finalen efter drama
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
