Jakob Poulsen vender hjem til Danmark til sommer

Jakob Poulsen vender hjem til Danmark, når hans kontrakt med Melbourne Victory udløber til sommer.



Da Jakob Poulsen blev vejet og fundet for let i FC Midtjylland, besluttede han og familien sig for at tage på eventyr i midtbanespillerens karriere-efterår, og valget faldt på Australien, hvor Jakob Poulsen satte sin signatur på en aftale med Melbourne Victory.

Den aftale udløber 30. juni, og det bliver også slutdatoen for Jakob Poulsens fodboldeventyr Down Under. Til sommer vender han hjem til Danmark.

– Jeg tror, at tre spillere har kontrakt i næste sæson, så nu er de i gang med at forlænge med dem, der skal forlænges med, og jeg er ikke en af dem. Så vi vender snuden hjem mod Danmark, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.

Midtbanespilleren har foreløbig spillet 17 kampe for sin australske klub, og det er blevet til to assists, men ingen mål. Melbourne Victory er på en skuffende næstsidsteplads i Australiens A-League.

Alt i alt blåstempler Jakob Poulsen dog tiden i Australien, selv om den har været udfordrende på- og udenfor banen. 

– Det har været en supergod oplevelse på trods af skovbrande og corona. Jeg har spillet okay, men succesraten har ikke været så stor for os som klub. Der har egentlig været mange knap så gode ting, men det har været en spændende oplevelse, selv om vi ikke har haft mulighed for at rejse så meget rundt. Sæsonen starter i oktober, og så kører den nonstop til midten af maj, hvor finalen spilles. Men det håber vi, at vi kan nå, inden vi skal hjemad, siger Jakob Poulsen.

Den 36-årige midtbanespiller har ikke besluttet sig for, hvad der skal ske, når kontrakten med Melbourne Victory udløber om godt tre måneder. 

– Nej, det har jeg ikke. Det har jeg heller ikke styr på. Så der er ret mange løse ender lige pt., siger Jakob Poulsen.

Du kan læse hele interviewet med Jakob Poulsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 

Læs også:Dolberg og Skov indbringer millioner: Transfers redder Silkeborgs regnskab






LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Teaser for ny AGF-aftale

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

I dialog – stor klub vil have denne dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Så er det officielt

– Niels Frederiksen er en legende!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

AGF – Viborg FF

OB slutter sæsonen med et nederlag

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Transferbombe i Real Madrid?

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København slagter Randers

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard