Jakob Poulsen vender hjem til Danmark til sommer

Jakob Poulsen vender hjem til Danmark, når hans kontrakt med Melbourne Victory udløber til sommer.



Da Jakob Poulsen blev vejet og fundet for let i FC Midtjylland, besluttede han og familien sig for at tage på eventyr i midtbanespillerens karriere-efterår, og valget faldt på Australien, hvor Jakob Poulsen satte sin signatur på en aftale med Melbourne Victory.

Den aftale udløber 30. juni, og det bliver også slutdatoen for Jakob Poulsens fodboldeventyr Down Under. Til sommer vender han hjem til Danmark.

– Jeg tror, at tre spillere har kontrakt i næste sæson, så nu er de i gang med at forlænge med dem, der skal forlænges med, og jeg er ikke en af dem. Så vi vender snuden hjem mod Danmark, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.

Midtbanespilleren har foreløbig spillet 17 kampe for sin australske klub, og det er blevet til to assists, men ingen mål. Melbourne Victory er på en skuffende næstsidsteplads i Australiens A-League.

Alt i alt blåstempler Jakob Poulsen dog tiden i Australien, selv om den har været udfordrende på- og udenfor banen. 

– Det har været en supergod oplevelse på trods af skovbrande og corona. Jeg har spillet okay, men succesraten har ikke været så stor for os som klub. Der har egentlig været mange knap så gode ting, men det har været en spændende oplevelse, selv om vi ikke har haft mulighed for at rejse så meget rundt. Sæsonen starter i oktober, og så kører den nonstop til midten af maj, hvor finalen spilles. Men det håber vi, at vi kan nå, inden vi skal hjemad, siger Jakob Poulsen.

Den 36-årige midtbanespiller har ikke besluttet sig for, hvad der skal ske, når kontrakten med Melbourne Victory udløber om godt tre måneder. 

– Nej, det har jeg ikke. Det har jeg heller ikke styr på. Så der er ret mange løse ender lige pt., siger Jakob Poulsen.

Du kan læse hele interviewet med Jakob Poulsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 

Læs også:Dolberg og Skov indbringer millioner: Transfers redder Silkeborgs regnskab




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Chokskifte på vej?

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Schweiz – Canada

Tunesien – Holland

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Skotland – Brasilien

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tjekkiet – Mexico

FC Midtjylland forlænger med stort talent