Jakob Poulsen vender hjem til Danmark til sommer

Jakob Poulsen vender hjem til Danmark, når hans kontrakt med Melbourne Victory udløber til sommer.



Da Jakob Poulsen blev vejet og fundet for let i FC Midtjylland, besluttede han og familien sig for at tage på eventyr i midtbanespillerens karriere-efterår, og valget faldt på Australien, hvor Jakob Poulsen satte sin signatur på en aftale med Melbourne Victory.

Den aftale udløber 30. juni, og det bliver også slutdatoen for Jakob Poulsens fodboldeventyr Down Under. Til sommer vender han hjem til Danmark.

– Jeg tror, at tre spillere har kontrakt i næste sæson, så nu er de i gang med at forlænge med dem, der skal forlænges med, og jeg er ikke en af dem. Så vi vender snuden hjem mod Danmark, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.

Midtbanespilleren har foreløbig spillet 17 kampe for sin australske klub, og det er blevet til to assists, men ingen mål. Melbourne Victory er på en skuffende næstsidsteplads i Australiens A-League.

Alt i alt blåstempler Jakob Poulsen dog tiden i Australien, selv om den har været udfordrende på- og udenfor banen. 

– Det har været en supergod oplevelse på trods af skovbrande og corona. Jeg har spillet okay, men succesraten har ikke været så stor for os som klub. Der har egentlig været mange knap så gode ting, men det har været en spændende oplevelse, selv om vi ikke har haft mulighed for at rejse så meget rundt. Sæsonen starter i oktober, og så kører den nonstop til midten af maj, hvor finalen spilles. Men det håber vi, at vi kan nå, inden vi skal hjemad, siger Jakob Poulsen.

Den 36-årige midtbanespiller har ikke besluttet sig for, hvad der skal ske, når kontrakten med Melbourne Victory udløber om godt tre måneder. 

– Nej, det har jeg ikke. Det har jeg heller ikke styr på. Så der er ret mange løse ender lige pt., siger Jakob Poulsen.

Du kan læse hele interviewet med Jakob Poulsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 

Læs også:Dolberg og Skov indbringer millioner: Transfers redder Silkeborgs regnskab




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF jagter hollandsk talent

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Roy Keane slagter dansk stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid