Brøndby har i løbet af dette transfervindue sagt farvel til den ene profil efter den anden fra sidste sæsons mesterskabshold. Det ser nu også ud til, at Andreas Maxsø er på vej videre til en ny klub.
Jan Bech Andersen, der er storaktionær og bestyrelsesformand i Brøndby slår i et interview med TV3+ fast, at der er gode udsigter for fansene, hvis de bare har lidt tålmodighed.
– De her penge kommer 100 procent til at blive investeret. Det ligger helt fast. Nu skal vi bygge på. Jeg tror, at det er helt normalt, at man bygger op, og så er vores spillere heldigvis blevet interessante. Og der er da også flere bud på de andre. Det tror jeg nu ikke kommer til at ske i denne omgang. Vi er også nødt til at holde teltbardunerne nogenlunde under kontrol her, siger han og fortsætter:
– Men som jeg siger, så er vores spillere interessante for udenlandske klubber. Det er kun dejligt, og jeg kan love for, at vores ambitioner ikke er faldet. Det er heller ikke ambitionen, at vi kommer svækket ud af det her transfervindue. Jeg kan kun mane til ro og besindighed, og så er jeg sikker på, at om en måneds tid ser det fint ud, lyder det fra Jan Bech.
Lige om hjørnet venter der Champions League-kvalifikation, hvor mestrene er direkte med i fjerde og sidste runde. Dermed er Europa League-gruppespillet allerede sikret for Brøndby-mandskabet. Her garanterer formanden, at man kommer med et slagkraftigt hold.
– Det vil jeg godt lægge hovedet på blokken for. Vi er klar til den kamp. Men det er klart, at det vil tage noget tid, inden nye er kommet ind, fortæller Jan Bech Andersen.
Foruden Maxsø har man også taget afsked med spillere som Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Marvin Schwäbe, Anthony Jung og Hjörtur Hermannsson.
Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen har ligeledes udtalt sig om det mulige salg af Andreas Maxsø. Læs mere om det her.
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Han er IKKE i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
Åge Hareide er død
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
