Brøndby har i løbet af dette transfervindue sagt farvel til den ene profil efter den anden fra sidste sæsons mesterskabshold. Det ser nu også ud til, at Andreas Maxsø er på vej videre til en ny klub.
Jan Bech Andersen, der er storaktionær og bestyrelsesformand i Brøndby slår i et interview med TV3+ fast, at der er gode udsigter for fansene, hvis de bare har lidt tålmodighed.
– De her penge kommer 100 procent til at blive investeret. Det ligger helt fast. Nu skal vi bygge på. Jeg tror, at det er helt normalt, at man bygger op, og så er vores spillere heldigvis blevet interessante. Og der er da også flere bud på de andre. Det tror jeg nu ikke kommer til at ske i denne omgang. Vi er også nødt til at holde teltbardunerne nogenlunde under kontrol her, siger han og fortsætter:
– Men som jeg siger, så er vores spillere interessante for udenlandske klubber. Det er kun dejligt, og jeg kan love for, at vores ambitioner ikke er faldet. Det er heller ikke ambitionen, at vi kommer svækket ud af det her transfervindue. Jeg kan kun mane til ro og besindighed, og så er jeg sikker på, at om en måneds tid ser det fint ud, lyder det fra Jan Bech.
Lige om hjørnet venter der Champions League-kvalifikation, hvor mestrene er direkte med i fjerde og sidste runde. Dermed er Europa League-gruppespillet allerede sikret for Brøndby-mandskabet. Her garanterer formanden, at man kommer med et slagkraftigt hold.
– Det vil jeg godt lægge hovedet på blokken for. Vi er klar til den kamp. Men det er klart, at det vil tage noget tid, inden nye er kommet ind, fortæller Jan Bech Andersen.
Foruden Maxsø har man også taget afsked med spillere som Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Marvin Schwäbe, Anthony Jung og Hjörtur Hermannsson.
Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen har ligeledes udtalt sig om det mulige salg af Andreas Maxsø. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
