Jan Bech: Vi kommer ikke svækket ud af vinduet

Det ser ud til, at salgene fra Brøndby slutter nu, og der er nyt på vej ind.



Brøndby har i løbet af dette transfervindue sagt farvel til den ene profil efter den anden fra sidste sæsons mesterskabshold. Det ser nu også ud til, at Andreas Maxsø er på vej videre til en ny klub.

Jan Bech Andersen, der er storaktionær og bestyrelsesformand i Brøndby slår i et interview med TV3+ fast, at der er gode udsigter for fansene, hvis de bare har lidt tålmodighed.

– De her penge kommer 100 procent til at blive investeret. Det ligger helt fast. Nu skal vi bygge på. Jeg tror, at det er helt normalt, at man bygger op, og så er vores spillere heldigvis blevet interessante. Og der er da også flere bud på de andre. Det tror jeg nu ikke kommer til at ske i denne omgang. Vi er også nødt til at holde teltbardunerne nogenlunde under kontrol her, siger han og fortsætter:

– Men som jeg siger, så er vores spillere interessante for udenlandske klubber. Det er kun dejligt, og jeg kan love for, at vores ambitioner ikke er faldet. Det er heller ikke ambitionen, at vi kommer svækket ud af det her transfervindue. Jeg kan kun mane til ro og besindighed, og så er jeg sikker på, at om en måneds tid ser det fint ud, lyder det fra Jan Bech.

Lige om hjørnet venter der Champions League-kvalifikation, hvor mestrene er direkte med i fjerde og sidste runde. Dermed er Europa League-gruppespillet allerede sikret for Brøndby-mandskabet. Her garanterer formanden, at man kommer med et slagkraftigt hold.

– Det vil jeg godt lægge hovedet på blokken for. Vi er klar til den kamp. Men det er klart, at det vil tage noget tid, inden nye er kommet ind, fortæller Jan Bech Andersen.

Foruden Maxsø har man også taget afsked med spillere som Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Marvin Schwäbe, Anthony Jung og Hjörtur Hermannsson.

Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen har ligeledes udtalt sig om det mulige salg af Andreas Maxsø. Læs mere om det her.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM moser De Grønne i Herning

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

FC Midtjylland – Viborg FF

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Kæmpe succes for Albert Grønbæk