Med sin 11. sæsonscoring slog Brøndbys og Superligaens topscorer, Mikael Uhre, søndag nok en gang fast, at han er voldsomt vigtig for Brøndby.
1-0-scoringen mod Randers sikrede tre point i det, der kan have været Uhres sidste superligakamp for Brøndby, da 17. runde var efterårets sidste i ligaen.
Uhre er et oplagt salgsemne i vinterens transfervindue, da han har godt et år tilbage af sin kontrakt, og B.T. har da også tidligere berettet, at der arbejdes på et salg.
Men står det til cheftræner Niels Frederiksen, så bliver Uhre sæsonen ud.
Den holdning er dog ikke nødvendig at udpensle over for fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der træffer beslutningerne.
– Jeg behøver ikke sige noget, for ‘CV’ er ikke dum. Han ved godt, at jeg synes, at Uhre er en vigtig spiller. Han er vores topscorer og scorer en meget stor andel af vores mål.
– Jeg håber jo på, at han bliver sæsonen ud, men det er ikke noget, jeg styrer, siger Niels Frederiksen om Uhre, der har bidraget med 11 af Brøndbys 25 mål.
Træneren har dog også bemærket, at Uhre har luftet ambitioner om et klubskifte, og det skal Brøndby også have respekt for.
– Hvis han skal sælges, så er det, hvad han skal, og så må vi løse det. Vi har en spiller, der har gjort det godt, og som har mod på at prøve noget andet, hvis det rette tilbud kommer. Det skal vi også kigge på. Vi skal ikke bare holde på spillerne.
Mikael Uhre har i den kommende periode slet ikke tænkt sig at bruge tid på at tænke på et klubskifte. Den 27-årige angriber skal nemlig være far den 29. december.
– For at være helt ærligt, tænker jeg mere på, at julepausen byder på, at jeg skal være far. Det betyder sindssygt meget for mig, at jeg kan logge lidt ud og fokusere på det i den næste tid, og så må vi se.
Mens Superligaen går på vinterpause efter denne runde, har Brøndby fortsat tre kampe på programmet. To pokalkvartfinaler mod FC Midtjylland og en Europa League-kamp.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
HELT VILDT
Værste i 16 år
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
HELT VILDT
