– Jeg drømmer om at slå igennem i FC Midtjylland

Det danske stortalent Valdemar Byskov er udlejet til Mafra, men han drømmer om at slå igennem i FC Midtjylland.



I slutningen af sidste sæson var Valdemar Byskov inde og snuse til førsteholdet i FC Midtjylland, og i sommer blev han udlejet til C.D. Mafra for at få spilletid og blive mere klar til “ulvenes” førstehold på sigt.

Spilletid er det dog ikke blevet til meget af på C.D. Mafras førstehold, hvor Byskov har fået blot to optrædener.

Oftest spiller han på U23-holdet, og her har han også imponeret stort med to mål og fem assister ifølge Transfermarkt.

– Jeg synes, det går fremad i hvert fald. Det er klart, at jeg gerne vil spille førsteholdsfodbold, men jeg synes, at jeg er landet et godt sted. Der bliver sat pris på det, jeg kommer med på U23, så det er rart, siger Valdemar Byskov, som Tipsbladet interviewer over en Teams-forbindelse fra U19-landsholdslejren i Frankrig.

Mens ambitionen på kort sigt altså er spilletid på førsteholdet i C.D. Mafra, drømmer den 18-årige offensivspiller stadig om at slå igennem på “ulvenes” førstehold, når han vender tilbage til Heden.

– Det er svært at sige, hvad der kommer til at ske, og klubben har hentet mange ind. Jeg kommer til at gøre alt for at komme ind og spille, og det er ikke umuligt. Men situationen bliver nok lidt tydeligere, når vi kommer senere hen på sæsonen.

– Det har altid været en drøm (at bryde igennem i FC Midtjylland). Det er klart, at tingene kan ændre sig i fodbold, og der sker ting, man ikke selv er herre over nogle gange, men jeg drømmer om at slå igennem i den klub, jeg også ligesom er vokset op med, siger Valdemar Byskov.

FC Midtjylland holder da også godt øje Valdemar Byskov og de mange andre danske talenter, der er i C.D. Mafra.

Klubberne er begge ejet af HEARTLAND, og den mangeårige FC Midtjylland-mand Kenneth Andersen er blevet ansat i Mafra for at styrke samarbejdet mellem den portugisiske klub og FC Midtjylland. 

– Der er egentlig en løbende dialog med folk fra klubben. Det er ikke sådan, at man bliver kimet ned. Man får også lov til at trække vejret lidt. Der er besøg, og vi har også Kenneth som træner hernede. Der er hele tiden opfølgning på den ene eller anden måde. Det er ikke altid Kristian Bach Bak eller Claus Steinlein, der ringer, men det kommer gennem andre trænere eller Kenneth, siger Byskov.

Hvordan er det at være i en udenlandsk klub med så mange andre FC Midtjylland-drenge?

– Det er faktisk rart nok ens første gang i udlandet. At man har nogle, man kan støtte sig lidt opad. Jeg synes, at vi er gode til at læne os opad hinanden og laver meget sammen som gruppe. Jeg synes helt klart, at det er dejligt.

I øjeblikket er Valdemar Byskov sammen med U19-landsholdet i Frankrig, hvor mandskabet skal møde henholdsvis Island, Estland og Frankrig i EM-kvalifikationskampe over den kommende uges tid.

Og engang i fremtiden håber han, at det bliver A-landsholdet, han skal hjælpe. 

– Som mange af de andre, drømmer jeg også om at komme på A-landsholdet og spille og slå igennem der. Det er helt klart også en drøm for mig.

Har du et idol på landsholdet?

– Jeg vil ikke sige et idol, men der er nogle, som er fede spillere, synes jeg, og som jeg kan genkende mig selv lidt i. Som Christian Eriksen, Jesper Lindstrøm og også Nicolai Vallys, der har været der lidt, siger Byskov og forklarer, hvordan han ser sig selv som spiller:

– Jeg foretrækker at spille midtbanen, men jeg har også fundet mig godt tilpas som kantspiller, som jeg har spillet for Mafras U23-hold. At have friheden i offensiven til at bevæge mig lidt rundt, det har passet mig super fint.

Valdemar Byskov, 18 år, er udlejet fra FC Midtjylland til C.D. Mafra for hele den indeværende sæson. Derudover er også Victor Bak og Elias Rafn Olafsson udlejet fra FCM til portugiserne, mens flere andre spillere fra FC Midtjylland også er skiftet til klubben.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Bo Henriksen lander TV-job

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

‘Det er tæt på uforklarligt’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Jubler over transfer: God dialog med FC København

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

VM-billetter på vild himmelflugt

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

FC Midtjylland med politianmeldelse

Henter kæmpe Superliga-flop

Dansk drømmehug i Serie A

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

– Jeg skammer mig ind i helvede

Tottenham straffes for nazihilsner

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Boro deprimerer Blues

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby