– Jeg drømmer om at slå igennem i FC Midtjylland

Det danske stortalent Valdemar Byskov er udlejet til Mafra, men han drømmer om at slå igennem i FC Midtjylland.



I slutningen af sidste sæson var Valdemar Byskov inde og snuse til førsteholdet i FC Midtjylland, og i sommer blev han udlejet til C.D. Mafra for at få spilletid og blive mere klar til “ulvenes” førstehold på sigt.

Spilletid er det dog ikke blevet til meget af på C.D. Mafras førstehold, hvor Byskov har fået blot to optrædener.

Oftest spiller han på U23-holdet, og her har han også imponeret stort med to mål og fem assister ifølge Transfermarkt.

– Jeg synes, det går fremad i hvert fald. Det er klart, at jeg gerne vil spille førsteholdsfodbold, men jeg synes, at jeg er landet et godt sted. Der bliver sat pris på det, jeg kommer med på U23, så det er rart, siger Valdemar Byskov, som Tipsbladet interviewer over en Teams-forbindelse fra U19-landsholdslejren i Frankrig.

Mens ambitionen på kort sigt altså er spilletid på førsteholdet i C.D. Mafra, drømmer den 18-årige offensivspiller stadig om at slå igennem på “ulvenes” førstehold, når han vender tilbage til Heden.

– Det er svært at sige, hvad der kommer til at ske, og klubben har hentet mange ind. Jeg kommer til at gøre alt for at komme ind og spille, og det er ikke umuligt. Men situationen bliver nok lidt tydeligere, når vi kommer senere hen på sæsonen.

– Det har altid været en drøm (at bryde igennem i FC Midtjylland). Det er klart, at tingene kan ændre sig i fodbold, og der sker ting, man ikke selv er herre over nogle gange, men jeg drømmer om at slå igennem i den klub, jeg også ligesom er vokset op med, siger Valdemar Byskov.

FC Midtjylland holder da også godt øje Valdemar Byskov og de mange andre danske talenter, der er i C.D. Mafra.

Klubberne er begge ejet af HEARTLAND, og den mangeårige FC Midtjylland-mand Kenneth Andersen er blevet ansat i Mafra for at styrke samarbejdet mellem den portugisiske klub og FC Midtjylland. 

– Der er egentlig en løbende dialog med folk fra klubben. Det er ikke sådan, at man bliver kimet ned. Man får også lov til at trække vejret lidt. Der er besøg, og vi har også Kenneth som træner hernede. Der er hele tiden opfølgning på den ene eller anden måde. Det er ikke altid Kristian Bach Bak eller Claus Steinlein, der ringer, men det kommer gennem andre trænere eller Kenneth, siger Byskov.

Hvordan er det at være i en udenlandsk klub med så mange andre FC Midtjylland-drenge?

– Det er faktisk rart nok ens første gang i udlandet. At man har nogle, man kan støtte sig lidt opad. Jeg synes, at vi er gode til at læne os opad hinanden og laver meget sammen som gruppe. Jeg synes helt klart, at det er dejligt.

I øjeblikket er Valdemar Byskov sammen med U19-landsholdet i Frankrig, hvor mandskabet skal møde henholdsvis Island, Estland og Frankrig i EM-kvalifikationskampe over den kommende uges tid.

Og engang i fremtiden håber han, at det bliver A-landsholdet, han skal hjælpe. 

– Som mange af de andre, drømmer jeg også om at komme på A-landsholdet og spille og slå igennem der. Det er helt klart også en drøm for mig.

Har du et idol på landsholdet?

– Jeg vil ikke sige et idol, men der er nogle, som er fede spillere, synes jeg, og som jeg kan genkende mig selv lidt i. Som Christian Eriksen, Jesper Lindstrøm og også Nicolai Vallys, der har været der lidt, siger Byskov og forklarer, hvordan han ser sig selv som spiller:

– Jeg foretrækker at spille midtbanen, men jeg har også fundet mig godt tilpas som kantspiller, som jeg har spillet for Mafras U23-hold. At have friheden i offensiven til at bevæge mig lidt rundt, det har passet mig super fint.

Valdemar Byskov, 18 år, er udlejet fra FC Midtjylland til C.D. Mafra for hele den indeværende sæson. Derudover er også Victor Bak og Elias Rafn Olafsson udlejet fra FCM til portugiserne, mens flere andre spillere fra FC Midtjylland også er skiftet til klubben.






Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk




EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Dansk tennis-ydmygelse

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Bendtner scorer nyt job

Vejle Boldklub – Sønderjyske

FC København – Silkeborg IF

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Andreas Christensen afviste Danmark

FC Midtjylland – Viborg FF

Engelsk legende til Wrexham?

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

– Det bliver skamredet



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Dansker i stort kinesisk eventyr

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Mål i begge ender i Udine

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Stor ændring på landsholdet

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones