– Jeg drømmer om at slå igennem i FC Midtjylland

Det danske stortalent Valdemar Byskov er udlejet til Mafra, men han drømmer om at slå igennem i FC Midtjylland.



I slutningen af sidste sæson var Valdemar Byskov inde og snuse til førsteholdet i FC Midtjylland, og i sommer blev han udlejet til C.D. Mafra for at få spilletid og blive mere klar til “ulvenes” førstehold på sigt.

Spilletid er det dog ikke blevet til meget af på C.D. Mafras førstehold, hvor Byskov har fået blot to optrædener.

Oftest spiller han på U23-holdet, og her har han også imponeret stort med to mål og fem assister ifølge Transfermarkt.

– Jeg synes, det går fremad i hvert fald. Det er klart, at jeg gerne vil spille førsteholdsfodbold, men jeg synes, at jeg er landet et godt sted. Der bliver sat pris på det, jeg kommer med på U23, så det er rart, siger Valdemar Byskov, som Tipsbladet interviewer over en Teams-forbindelse fra U19-landsholdslejren i Frankrig.

Mens ambitionen på kort sigt altså er spilletid på førsteholdet i C.D. Mafra, drømmer den 18-årige offensivspiller stadig om at slå igennem på “ulvenes” førstehold, når han vender tilbage til Heden.

– Det er svært at sige, hvad der kommer til at ske, og klubben har hentet mange ind. Jeg kommer til at gøre alt for at komme ind og spille, og det er ikke umuligt. Men situationen bliver nok lidt tydeligere, når vi kommer senere hen på sæsonen.

– Det har altid været en drøm (at bryde igennem i FC Midtjylland). Det er klart, at tingene kan ændre sig i fodbold, og der sker ting, man ikke selv er herre over nogle gange, men jeg drømmer om at slå igennem i den klub, jeg også ligesom er vokset op med, siger Valdemar Byskov.

FC Midtjylland holder da også godt øje Valdemar Byskov og de mange andre danske talenter, der er i C.D. Mafra.

Klubberne er begge ejet af HEARTLAND, og den mangeårige FC Midtjylland-mand Kenneth Andersen er blevet ansat i Mafra for at styrke samarbejdet mellem den portugisiske klub og FC Midtjylland. 

– Der er egentlig en løbende dialog med folk fra klubben. Det er ikke sådan, at man bliver kimet ned. Man får også lov til at trække vejret lidt. Der er besøg, og vi har også Kenneth som træner hernede. Der er hele tiden opfølgning på den ene eller anden måde. Det er ikke altid Kristian Bach Bak eller Claus Steinlein, der ringer, men det kommer gennem andre trænere eller Kenneth, siger Byskov.

Hvordan er det at være i en udenlandsk klub med så mange andre FC Midtjylland-drenge?

– Det er faktisk rart nok ens første gang i udlandet. At man har nogle, man kan støtte sig lidt opad. Jeg synes, at vi er gode til at læne os opad hinanden og laver meget sammen som gruppe. Jeg synes helt klart, at det er dejligt.

I øjeblikket er Valdemar Byskov sammen med U19-landsholdet i Frankrig, hvor mandskabet skal møde henholdsvis Island, Estland og Frankrig i EM-kvalifikationskampe over den kommende uges tid.

Og engang i fremtiden håber han, at det bliver A-landsholdet, han skal hjælpe. 

– Som mange af de andre, drømmer jeg også om at komme på A-landsholdet og spille og slå igennem der. Det er helt klart også en drøm for mig.

Har du et idol på landsholdet?

– Jeg vil ikke sige et idol, men der er nogle, som er fede spillere, synes jeg, og som jeg kan genkende mig selv lidt i. Som Christian Eriksen, Jesper Lindstrøm og også Nicolai Vallys, der har været der lidt, siger Byskov og forklarer, hvordan han ser sig selv som spiller:

– Jeg foretrækker at spille midtbanen, men jeg har også fundet mig godt tilpas som kantspiller, som jeg har spillet for Mafras U23-hold. At have friheden i offensiven til at bevæge mig lidt rundt, det har passet mig super fint.

Valdemar Byskov, 18 år, er udlejet fra FC Midtjylland til C.D. Mafra for hele den indeværende sæson. Derudover er også Victor Bak og Elias Rafn Olafsson udlejet fra FCM til portugiserne, mens flere andre spillere fra FC Midtjylland også er skiftet til klubben.




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Storklub byder på FCK- og FCM-emne


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Skidt nyt for Frederik Rønnow?



‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

På vej til Superligaen? 

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Uha, FC København: Taber til Hillerød

De henter Christian Gytkjær

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille



Vallys er åben for BIF-forlængelse

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker



Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu