‘Jeg er færdig med at hoppe’

Det udlejede FCK-talent Noah Sahsah havde sin bedste arbejdsdag i over et år mandag aften.



At score et mål er jo i udgangspunktet en glædelig begivenhed, men for Noah Sahsah blev det fatalt for præcis et år siden, da han var i aktion for FC København i UEFA Youth League mod Bayern München.

Offensivspilleren fejrede sit sejrsmål i overtiden med et badutspring, som desværre endte helt galt. Noah Sahsah landede forkert, og så røg korsbåndet.

Nu er den 19-årige offensivspiller for alvor på vej tilbage i fuld vigør, og i mellemtiden er han blevet udlejet fra FC København til Rosenborg. Mandag aften blev Sahsah matchvinder for Rosenborg i den flotte 3-2-sejr over topholdet Bodø/Glimt, og målet blev naturligvis fejret på behørig vis.

Men også med større omtanke.

– Jeg skal ikke hoppe, når jeg jubler, fordi det har jeg lært kan gå galt. Så jeg er færdig med at hoppe, siger en smilende Noah Sahsah til Adresseavisen og tilføjer om sejrsmålet for Rosenborg:

– Det føles super godt. Jeg er virkelig glad for at kunne give noget tilbage til klubben og fansene. Jeg har ventet på dette i lang tid nu. Jeg har kæmpet i 12-13 måneder for at komme tilbage til dér, hvor jeg er nu.

For halvanden måned siden talte Tipsbladet med Noah Sahsah, og her talte han ligeledes om sin skadesperiode. Offensivspilleren fastslog, at det var sværest i dagene lige efter, at han pådrog sig skaden.

– Det var nok de dage, der tog hårdest på mig, det vil jeg gerne indrømme. Der var lige to-tre dage efter, at det blev bekræftet, at det var den skade, man frygtede, hvor det selvfølgelig var hårdt. Men efter de dage begyndte jeg bare at se fremad, og så måtte jeg bare i gang med min genoptræning og komme tilbage i min bedste version, sagde Sahsah til Tipsbladet.

Noah Sahsah er udlejet fra FC København til Rosenborg frem til sommer. Den norske traditionsklub har sikret sig en købsoption på den 19-årige offensivspiller. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Uruguay – Spanien

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Kap Verde – Saudi-Arabien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

De er enige med Mathias Jensen

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Neestrup og co. henter stjerne