At score et mål er jo i udgangspunktet en glædelig begivenhed, men for Noah Sahsah blev det fatalt for præcis et år siden, da han var i aktion for FC København i UEFA Youth League mod Bayern München.
Offensivspilleren fejrede sit sejrsmål i overtiden med et badutspring, som desværre endte helt galt. Noah Sahsah landede forkert, og så røg korsbåndet.
Nu er den 19-årige offensivspiller for alvor på vej tilbage i fuld vigør, og i mellemtiden er han blevet udlejet fra FC København til Rosenborg. Mandag aften blev Sahsah matchvinder for Rosenborg i den flotte 3-2-sejr over topholdet Bodø/Glimt, og målet blev naturligvis fejret på behørig vis.
Men også med større omtanke.
– Jeg skal ikke hoppe, når jeg jubler, fordi det har jeg lært kan gå galt. Så jeg er færdig med at hoppe, siger en smilende Noah Sahsah til Adresseavisen og tilføjer om sejrsmålet for Rosenborg:
– Det føles super godt. Jeg er virkelig glad for at kunne give noget tilbage til klubben og fansene. Jeg har ventet på dette i lang tid nu. Jeg har kæmpet i 12-13 måneder for at komme tilbage til dér, hvor jeg er nu.
For halvanden måned siden talte Tipsbladet med Noah Sahsah, og her talte han ligeledes om sin skadesperiode. Offensivspilleren fastslog, at det var sværest i dagene lige efter, at han pådrog sig skaden.
– Det var nok de dage, der tog hårdest på mig, det vil jeg gerne indrømme. Der var lige to-tre dage efter, at det blev bekræftet, at det var den skade, man frygtede, hvor det selvfølgelig var hårdt. Men efter de dage begyndte jeg bare at se fremad, og så måtte jeg bare i gang med min genoptræning og komme tilbage i min bedste version, sagde Sahsah til Tipsbladet.
Noah Sahsah er udlejet fra FC København til Rosenborg frem til sommer. Den norske traditionsklub har sikret sig en købsoption pĂĄ den 19-ĂĄrige offensivspiller.Â
Legendesøn pĂĄ vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være ĂĄrhundredets bedrag’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank fĂĄr dette job’
TRANSFER
Ud af det blĂĄ – OB henter udlandsdansker
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregĂĄr i Brøndby!
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
OPTAKT
PSG – Bayern MĂĽnchen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Langer ud efter Hjulmand: Peger pĂĄ fyring
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER