At score et mål er jo i udgangspunktet en glædelig begivenhed, men for Noah Sahsah blev det fatalt for præcis et år siden, da han var i aktion for FC København i UEFA Youth League mod Bayern München.
Offensivspilleren fejrede sit sejrsmål i overtiden med et badutspring, som desværre endte helt galt. Noah Sahsah landede forkert, og så røg korsbåndet.
Nu er den 19-årige offensivspiller for alvor på vej tilbage i fuld vigør, og i mellemtiden er han blevet udlejet fra FC København til Rosenborg. Mandag aften blev Sahsah matchvinder for Rosenborg i den flotte 3-2-sejr over topholdet Bodø/Glimt, og målet blev naturligvis fejret på behørig vis.
Men også med større omtanke.
– Jeg skal ikke hoppe, når jeg jubler, fordi det har jeg lært kan gå galt. Så jeg er færdig med at hoppe, siger en smilende Noah Sahsah til Adresseavisen og tilføjer om sejrsmålet for Rosenborg:
– Det føles super godt. Jeg er virkelig glad for at kunne give noget tilbage til klubben og fansene. Jeg har ventet på dette i lang tid nu. Jeg har kæmpet i 12-13 måneder for at komme tilbage til dér, hvor jeg er nu.
For halvanden måned siden talte Tipsbladet med Noah Sahsah, og her talte han ligeledes om sin skadesperiode. Offensivspilleren fastslog, at det var sværest i dagene lige efter, at han pådrog sig skaden.
– Det var nok de dage, der tog hårdest på mig, det vil jeg gerne indrømme. Der var lige to-tre dage efter, at det blev bekræftet, at det var den skade, man frygtede, hvor det selvfølgelig var hårdt. Men efter de dage begyndte jeg bare at se fremad, og så måtte jeg bare i gang med min genoptræning og komme tilbage i min bedste version, sagde Sahsah til Tipsbladet.
Noah Sahsah er udlejet fra FC København til Rosenborg frem til sommer. Den norske traditionsklub har sikret sig en købsoption på den 19-årige offensivspiller.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Klar til at gå shopamok
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
INTERVIEW