At score et mål er jo i udgangspunktet en glædelig begivenhed, men for Noah Sahsah blev det fatalt for præcis et år siden, da han var i aktion for FC København i UEFA Youth League mod Bayern München.
Offensivspilleren fejrede sit sejrsmål i overtiden med et badutspring, som desværre endte helt galt. Noah Sahsah landede forkert, og så røg korsbåndet.
Nu er den 19-årige offensivspiller for alvor på vej tilbage i fuld vigør, og i mellemtiden er han blevet udlejet fra FC København til Rosenborg. Mandag aften blev Sahsah matchvinder for Rosenborg i den flotte 3-2-sejr over topholdet Bodø/Glimt, og målet blev naturligvis fejret på behørig vis.
Men også med større omtanke.
– Jeg skal ikke hoppe, når jeg jubler, fordi det har jeg lært kan gå galt. Så jeg er færdig med at hoppe, siger en smilende Noah Sahsah til Adresseavisen og tilføjer om sejrsmålet for Rosenborg:
– Det føles super godt. Jeg er virkelig glad for at kunne give noget tilbage til klubben og fansene. Jeg har ventet på dette i lang tid nu. Jeg har kæmpet i 12-13 måneder for at komme tilbage til dér, hvor jeg er nu.
For halvanden måned siden talte Tipsbladet med Noah Sahsah, og her talte han ligeledes om sin skadesperiode. Offensivspilleren fastslog, at det var sværest i dagene lige efter, at han pådrog sig skaden.
– Det var nok de dage, der tog hårdest på mig, det vil jeg gerne indrømme. Der var lige to-tre dage efter, at det blev bekræftet, at det var den skade, man frygtede, hvor det selvfølgelig var hårdt. Men efter de dage begyndte jeg bare at se fremad, og så måtte jeg bare i gang med min genoptræning og komme tilbage i min bedste version, sagde Sahsah til Tipsbladet.
Noah Sahsah er udlejet fra FC København til Rosenborg frem til sommer. Den norske traditionsklub har sikret sig en købsoption på den 19-årige offensivspiller.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT