At score et mål er jo i udgangspunktet en glædelig begivenhed, men for Noah Sahsah blev det fatalt for præcis et år siden, da han var i aktion for FC København i UEFA Youth League mod Bayern München.
Offensivspilleren fejrede sit sejrsmål i overtiden med et badutspring, som desværre endte helt galt. Noah Sahsah landede forkert, og så røg korsbåndet.
Nu er den 19-årige offensivspiller for alvor på vej tilbage i fuld vigør, og i mellemtiden er han blevet udlejet fra FC København til Rosenborg. Mandag aften blev Sahsah matchvinder for Rosenborg i den flotte 3-2-sejr over topholdet Bodø/Glimt, og målet blev naturligvis fejret på behørig vis.
Men også med større omtanke.
– Jeg skal ikke hoppe, når jeg jubler, fordi det har jeg lært kan gå galt. Så jeg er færdig med at hoppe, siger en smilende Noah Sahsah til Adresseavisen og tilføjer om sejrsmålet for Rosenborg:
– Det føles super godt. Jeg er virkelig glad for at kunne give noget tilbage til klubben og fansene. Jeg har ventet på dette i lang tid nu. Jeg har kæmpet i 12-13 måneder for at komme tilbage til dér, hvor jeg er nu.
For halvanden måned siden talte Tipsbladet med Noah Sahsah, og her talte han ligeledes om sin skadesperiode. Offensivspilleren fastslog, at det var sværest i dagene lige efter, at han pådrog sig skaden.
– Det var nok de dage, der tog hårdest på mig, det vil jeg gerne indrømme. Der var lige to-tre dage efter, at det blev bekræftet, at det var den skade, man frygtede, hvor det selvfølgelig var hårdt. Men efter de dage begyndte jeg bare at se fremad, og så måtte jeg bare i gang med min genoptræning og komme tilbage i min bedste version, sagde Sahsah til Tipsbladet.
Noah Sahsah er udlejet fra FC København til Rosenborg frem til sommer. Den norske traditionsklub har sikret sig en købsoption på den 19-årige offensivspiller.
LIVE
TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Knuser transferrekord
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Stor profil ude af Frankrig-brag
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Forlanger mere af sin sprudlende offensiv
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT