Næsten et år efter skrækskaden mod Bayern München i Youth League er Noah Sahsah endelig ved at være klar til sit comeback.
Den 19-årige kantspiller, der i efteråret er udlejet fra FC København til Rosenborg, træner i øjeblikket fuldt ud med i den norske klub, der er trænet af den tidligere U19-træner i FC København, Alfred Johansson.
Noah Sahsah ved endnu ikke, om han efter nytår skal tilbage til FC København eller ej, og stortalentet har lige nu fuldt fokus på at komme i kampform i de kommende måneder. Sahsah vil dog ikke lægge skjul på, at det selvfølgelig har været hårdt at sidde udenfor med en korsbåndsskade i næsten et år.
– Det er jo snart et år siden, og det har selvfølgelig ikke været nemt. Der har været ups and downs og jeg har kæmpet mine kampe, men jeg har haft gode mennesker omkring mig, som har støttet mig hele vejen.
– Jeg vil ikke sige, at det har været det værste, jeg har været udsat for. Det har selvfølgelig været hårdt, men lige nu er jeg bare glad for, at jeg er ved at nå til enden, og jeg tror på mit comeback. Det er det, jeg har mit fokus på lige nu, siger Noah Sahsah til Tipsbladet.
Kantspilleren synes godt, man kan sige, at han har lært noget af skadesforløbet, der kan hjælpe ham fremadrettet som spiller.
– Uden tvivl. Det har helt klart hjulpet mig, og jeg har som sagt haft en mentalitet og en tankegang, der har gjort, at jeg 100 procent satser på at komme endnu stærkere ud af det her, både mentalt og fysisk. Jeg håber bare, at jeg får vendt det til noget positivt, sådan at jeg kommer tilbage i en endnu bedre version, siger Noah Sahsah.
Den udlejede FCK-spiller husker tilbage på dagene lige efter Bayern München-kampen som de sværeste dage at komme igennem.
– Det var nok de dage, der tog hårdest på mig, det vil jeg gerne indrømme. Der var lige to-tre dage efter, at det blev bekræftet, at det var den skade, man frygtede, hvor det selvfølgelig var hårdt. Men efter de dage begyndte jeg bare at se fremad, og så måtte jeg bare i gang med min genoptræning og komme tilbage i min bedste version, lyder det afslutningsvist fra Noah Sahsah.
Det var i en Youth League-kamp mod Bayern München den 3. oktober 2023, at Noah Sahsah pådrog sig en korsbåndsskade, da han fejrede sit sejrsmål mod den tyske storklub.
Du kan læse første del af interviewet med Noah Sahsah HER.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien