Næsten et år efter skrækskaden mod Bayern München i Youth League er Noah Sahsah endelig ved at være klar til sit comeback.
Den 19-årige kantspiller, der i efteråret er udlejet fra FC København til Rosenborg, træner i øjeblikket fuldt ud med i den norske klub, der er trænet af den tidligere U19-træner i FC København, Alfred Johansson.
Noah Sahsah ved endnu ikke, om han efter nytår skal tilbage til FC København eller ej, og stortalentet har lige nu fuldt fokus på at komme i kampform i de kommende måneder. Sahsah vil dog ikke lægge skjul på, at det selvfølgelig har været hårdt at sidde udenfor med en korsbåndsskade i næsten et år.
– Det er jo snart et år siden, og det har selvfølgelig ikke været nemt. Der har været ups and downs og jeg har kæmpet mine kampe, men jeg har haft gode mennesker omkring mig, som har støttet mig hele vejen.
– Jeg vil ikke sige, at det har været det værste, jeg har været udsat for. Det har selvfølgelig været hårdt, men lige nu er jeg bare glad for, at jeg er ved at nå til enden, og jeg tror på mit comeback. Det er det, jeg har mit fokus på lige nu, siger Noah Sahsah til Tipsbladet.
Kantspilleren synes godt, man kan sige, at han har lært noget af skadesforløbet, der kan hjælpe ham fremadrettet som spiller.
– Uden tvivl. Det har helt klart hjulpet mig, og jeg har som sagt haft en mentalitet og en tankegang, der har gjort, at jeg 100 procent satser på at komme endnu stærkere ud af det her, både mentalt og fysisk. Jeg håber bare, at jeg får vendt det til noget positivt, sådan at jeg kommer tilbage i en endnu bedre version, siger Noah Sahsah.
Den udlejede FCK-spiller husker tilbage på dagene lige efter Bayern München-kampen som de sværeste dage at komme igennem.
– Det var nok de dage, der tog hårdest på mig, det vil jeg gerne indrømme. Der var lige to-tre dage efter, at det blev bekræftet, at det var den skade, man frygtede, hvor det selvfølgelig var hårdt. Men efter de dage begyndte jeg bare at se fremad, og så måtte jeg bare i gang med min genoptræning og komme tilbage i min bedste version, lyder det afslutningsvist fra Noah Sahsah.
Det var i en Youth League-kamp mod Bayern München den 3. oktober 2023, at Noah Sahsah pådrog sig en korsbåndsskade, da han fejrede sit sejrsmål mod den tyske storklub.
Du kan læse første del af interviewet med Noah Sahsah HER.

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund

Afviser store millionbud på dansk bomber

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

AGF henter dansk kantspiller

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Et kæmpe Superliga-scoop

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

FCN-anfører stopper karrieren

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Jess Thorup til jobsamtale

– Jeg havde aldrig troet på det her

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Theo Sander søger væk fra FC København

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Christian Nørgaard afviste storklub

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte

Han er færdig i Viborg

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Skandaløse scener: Slår han ham?

Målfattigt i Uppsala

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen

Flyvende dansker klar til The Open