– Jeg kommer endnu stærkere ud af det her

Efter en skadespause på næsten et år er Noah Sahsah ved at være spilleklar igen, og den udlejede FC København-spiller satser på at vende tilbage i en endnu stærkere version, når han formentlig får sin Rosenborg-debut i løbet af de kommende uger.



Næsten et år efter skrækskaden mod Bayern München i Youth League er Noah Sahsah endelig ved at være klar til sit comeback. 

Den 19-årige kantspiller, der i efteråret er udlejet fra FC København til Rosenborg, træner i øjeblikket fuldt ud med i den norske klub, der er trænet af den tidligere U19-træner i FC København, Alfred Johansson. 

Noah Sahsah ved endnu ikke, om han efter nytår skal tilbage til FC København eller ej, og stortalentet har lige nu fuldt fokus på at komme i kampform i de kommende måneder. Sahsah vil dog ikke lægge skjul på, at det selvfølgelig har været hårdt at sidde udenfor med en korsbåndsskade i næsten et år. 

– Det er jo snart et år siden, og det har selvfølgelig ikke været nemt. Der har været ups and downs og jeg har kæmpet mine kampe, men jeg har haft gode mennesker omkring mig, som har støttet mig hele vejen.

– Jeg vil ikke sige, at det har været det værste, jeg har været udsat for. Det har selvfølgelig været hårdt, men lige nu er jeg bare glad for, at jeg er ved at nå til enden, og jeg tror på mit comeback. Det er det, jeg har mit fokus på lige nu, siger Noah Sahsah til Tipsbladet. 

Kantspilleren synes godt, man kan sige, at han har lært noget af skadesforløbet, der kan hjælpe ham fremadrettet som spiller. 

– Uden tvivl. Det har helt klart hjulpet mig, og jeg har som sagt haft en mentalitet og en tankegang, der har gjort, at jeg 100 procent satser på at komme endnu stærkere ud af det her, både mentalt og fysisk. Jeg håber bare, at jeg får vendt det til noget positivt, sådan at jeg kommer tilbage i en endnu bedre version, siger Noah Sahsah. 

Den udlejede FCK-spiller husker tilbage på dagene lige efter Bayern München-kampen som de sværeste dage at komme igennem. 

– Det var nok de dage, der tog hårdest på mig, det vil jeg gerne indrømme. Der var lige to-tre dage efter, at det blev bekræftet, at det var den skade, man frygtede, hvor det selvfølgelig var hårdt. Men efter de dage begyndte jeg bare at se fremad, og så måtte jeg bare i gang med min genoptræning og komme tilbage i min bedste version, lyder det afslutningsvist fra Noah Sahsah. 

Det var i en Youth League-kamp mod Bayern München den 3. oktober 2023, at Noah Sahsah pådrog sig en korsbåndsskade, da han fejrede sit sejrsmål mod den tyske storklub. 

Du kan læse første del af interviewet med Noah Sahsah HER







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Chok i Wolfsburg

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Martin Jørgensen lander nyt job

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal-træner er rasende

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk viking på vej mod trist afslutning

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

FCM stanger lang karantæne ud til fan