– Jeg kommer endnu stærkere ud af det her

Efter en skadespause på næsten et år er Noah Sahsah ved at være spilleklar igen, og den udlejede FC København-spiller satser på at vende tilbage i en endnu stærkere version, når han formentlig får sin Rosenborg-debut i løbet af de kommende uger.



Næsten et år efter skrækskaden mod Bayern München i Youth League er Noah Sahsah endelig ved at være klar til sit comeback. 

Den 19-årige kantspiller, der i efteråret er udlejet fra FC København til Rosenborg, træner i øjeblikket fuldt ud med i den norske klub, der er trænet af den tidligere U19-træner i FC København, Alfred Johansson. 

Noah Sahsah ved endnu ikke, om han efter nytår skal tilbage til FC København eller ej, og stortalentet har lige nu fuldt fokus på at komme i kampform i de kommende måneder. Sahsah vil dog ikke lægge skjul på, at det selvfølgelig har været hårdt at sidde udenfor med en korsbåndsskade i næsten et år. 

– Det er jo snart et år siden, og det har selvfølgelig ikke været nemt. Der har været ups and downs og jeg har kæmpet mine kampe, men jeg har haft gode mennesker omkring mig, som har støttet mig hele vejen.

– Jeg vil ikke sige, at det har været det værste, jeg har været udsat for. Det har selvfølgelig været hårdt, men lige nu er jeg bare glad for, at jeg er ved at nå til enden, og jeg tror på mit comeback. Det er det, jeg har mit fokus på lige nu, siger Noah Sahsah til Tipsbladet. 

Kantspilleren synes godt, man kan sige, at han har lært noget af skadesforløbet, der kan hjælpe ham fremadrettet som spiller. 

– Uden tvivl. Det har helt klart hjulpet mig, og jeg har som sagt haft en mentalitet og en tankegang, der har gjort, at jeg 100 procent satser på at komme endnu stærkere ud af det her, både mentalt og fysisk. Jeg håber bare, at jeg får vendt det til noget positivt, sådan at jeg kommer tilbage i en endnu bedre version, siger Noah Sahsah. 

Den udlejede FCK-spiller husker tilbage på dagene lige efter Bayern München-kampen som de sværeste dage at komme igennem. 

– Det var nok de dage, der tog hårdest på mig, det vil jeg gerne indrømme. Der var lige to-tre dage efter, at det blev bekræftet, at det var den skade, man frygtede, hvor det selvfølgelig var hårdt. Men efter de dage begyndte jeg bare at se fremad, og så måtte jeg bare i gang med min genoptræning og komme tilbage i min bedste version, lyder det afslutningsvist fra Noah Sahsah. 

Det var i en Youth League-kamp mod Bayern München den 3. oktober 2023, at Noah Sahsah pådrog sig en korsbåndsskade, da han fejrede sit sejrsmål mod den tyske storklub. 

Du kan læse første del af interviewet med Noah Sahsah HER





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Jakob Poulsen maner til ro

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Han kan meget vel ende som en lille legende

Sejr sender AGF på guldkurs

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Verdensstjerne roser Højlund

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Simeone fatter det ikke

Blandt dette årtusindes bedste

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Superliga-ekspert i svime over FCK

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Langer ud efter Superliga-stjerne

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Roser Superliga-træners søn

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

I tvivl om Bo Svenssons FCK

OB – FC Fredericia

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Juventus tager vigtig skalp

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut