– Jeg kommer endnu stærkere ud af det her

Efter en skadespause på næsten et år er Noah Sahsah ved at være spilleklar igen, og den udlejede FC København-spiller satser på at vende tilbage i en endnu stærkere version, når han formentlig får sin Rosenborg-debut i løbet af de kommende uger.



Næsten et år efter skrækskaden mod Bayern München i Youth League er Noah Sahsah endelig ved at være klar til sit comeback. 

Den 19-årige kantspiller, der i efteråret er udlejet fra FC København til Rosenborg, træner i øjeblikket fuldt ud med i den norske klub, der er trænet af den tidligere U19-træner i FC København, Alfred Johansson. 

Noah Sahsah ved endnu ikke, om han efter nytår skal tilbage til FC København eller ej, og stortalentet har lige nu fuldt fokus på at komme i kampform i de kommende måneder. Sahsah vil dog ikke lægge skjul på, at det selvfølgelig har været hårdt at sidde udenfor med en korsbåndsskade i næsten et år. 

– Det er jo snart et år siden, og det har selvfølgelig ikke været nemt. Der har været ups and downs og jeg har kæmpet mine kampe, men jeg har haft gode mennesker omkring mig, som har støttet mig hele vejen.

– Jeg vil ikke sige, at det har været det værste, jeg har været udsat for. Det har selvfølgelig været hårdt, men lige nu er jeg bare glad for, at jeg er ved at nå til enden, og jeg tror på mit comeback. Det er det, jeg har mit fokus på lige nu, siger Noah Sahsah til Tipsbladet. 

Kantspilleren synes godt, man kan sige, at han har lært noget af skadesforløbet, der kan hjælpe ham fremadrettet som spiller. 

– Uden tvivl. Det har helt klart hjulpet mig, og jeg har som sagt haft en mentalitet og en tankegang, der har gjort, at jeg 100 procent satser på at komme endnu stærkere ud af det her, både mentalt og fysisk. Jeg håber bare, at jeg får vendt det til noget positivt, sådan at jeg kommer tilbage i en endnu bedre version, siger Noah Sahsah. 

Den udlejede FCK-spiller husker tilbage på dagene lige efter Bayern München-kampen som de sværeste dage at komme igennem. 

– Det var nok de dage, der tog hårdest på mig, det vil jeg gerne indrømme. Der var lige to-tre dage efter, at det blev bekræftet, at det var den skade, man frygtede, hvor det selvfølgelig var hårdt. Men efter de dage begyndte jeg bare at se fremad, og så måtte jeg bare i gang med min genoptræning og komme tilbage i min bedste version, lyder det afslutningsvist fra Noah Sahsah. 

Det var i en Youth League-kamp mod Bayern München den 3. oktober 2023, at Noah Sahsah pådrog sig en korsbåndsskade, da han fejrede sit sejrsmål mod den tyske storklub. 

Du kan læse første del af interviewet med Noah Sahsah HER







LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Bayern München – Real Madrid

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Arsenal – Sporting CP



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Langer ud efter Peter Sørensen

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Laver aftale med Frederik Birk

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

22 millioner kroner!

Blæst fuldstændig omkuld

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal