Næsten et år efter skrækskaden mod Bayern München i Youth League er Noah Sahsah endelig ved at være klar til sit comeback.
Den 19-årige kantspiller, der i efteråret er udlejet fra FC København til Rosenborg, træner i øjeblikket fuldt ud med i den norske klub, der er trænet af den tidligere U19-træner i FC København, Alfred Johansson.
Noah Sahsah ved endnu ikke, om han efter nytår skal tilbage til FC København eller ej, og stortalentet har lige nu fuldt fokus på at komme i kampform i de kommende måneder. Sahsah vil dog ikke lægge skjul på, at det selvfølgelig har været hårdt at sidde udenfor med en korsbåndsskade i næsten et år.
– Det er jo snart et år siden, og det har selvfølgelig ikke været nemt. Der har været ups and downs og jeg har kæmpet mine kampe, men jeg har haft gode mennesker omkring mig, som har støttet mig hele vejen.
– Jeg vil ikke sige, at det har været det værste, jeg har været udsat for. Det har selvfølgelig været hårdt, men lige nu er jeg bare glad for, at jeg er ved at nå til enden, og jeg tror på mit comeback. Det er det, jeg har mit fokus på lige nu, siger Noah Sahsah til Tipsbladet.
Kantspilleren synes godt, man kan sige, at han har lært noget af skadesforløbet, der kan hjælpe ham fremadrettet som spiller.
– Uden tvivl. Det har helt klart hjulpet mig, og jeg har som sagt haft en mentalitet og en tankegang, der har gjort, at jeg 100 procent satser på at komme endnu stærkere ud af det her, både mentalt og fysisk. Jeg håber bare, at jeg får vendt det til noget positivt, sådan at jeg kommer tilbage i en endnu bedre version, siger Noah Sahsah.
Den udlejede FCK-spiller husker tilbage på dagene lige efter Bayern München-kampen som de sværeste dage at komme igennem.
– Det var nok de dage, der tog hårdest på mig, det vil jeg gerne indrømme. Der var lige to-tre dage efter, at det blev bekræftet, at det var den skade, man frygtede, hvor det selvfølgelig var hårdt. Men efter de dage begyndte jeg bare at se fremad, og så måtte jeg bare i gang med min genoptræning og komme tilbage i min bedste version, lyder det afslutningsvist fra Noah Sahsah.
Det var i en Youth League-kamp mod Bayern München den 3. oktober 2023, at Noah Sahsah pådrog sig en korsbåndsskade, da han fejrede sit sejrsmål mod den tyske storklub.
Du kan læse første del af interviewet med Noah Sahsah HER.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED