Den 3. oktober 2023 blev Noah Sahsah matchvinder med et 3-2-mål i overtiden, da FC København mødte Bayern München i Youth League.
Stortalentet krøllede bolden over i det lange hjørne med en følt afslutning, men euforien fik en brat afslutning, da han i sin jubelscene landede voldsomt uheldigt og pådrog sig en korsbåndsskade.
I begyndelsen af august rykkede 19-årige Noah Sahsah så til Rosenborg på en lejeaftale, der løber resten af 2024, og her er den unge dansker nu endelig ved at være klar til et længe ventet comeback.
– Status er lige nu, at jeg træner mere eller mindre fuldt med sammen med holdet. Det går som planlagt lige nu. Jeg er ikke langt fra at være tilbage igen.
– I forhold til knæet og skaden er det lidt, som man havde planlagt, og den sidste form og kampform kommer forhåbentligt her i løbet af de næste uger, hvor jeg begynder at få nogle kampe, siger Noah Sahsah til Tipsbladet.
Kantspilleren vil ikke lægge skjul på, at det betyder rigtigt meget at være spilleklar igen.
– Det er skønt at træne nu, hvor det giver mening, hvis man kan sige det sådan. Fordi man har ventet så lang tid og har kæmpet så hårdt. Man har brugt så mange timer udenfor banen, i træningscentret, hvor man har haft fokus på knæet. Så det er dejligt at kunne være fri og træne, som fodboldspillere nu engang gør. Det er en lettelse, lyder det fra Noah Sahsah.
Selvom han ankom til Trondheim ukampdygtig, så føler Noah Sahsah, at han har fået en rigtig god start i Rosenborg.
– Folk har taget godt imod mig, selvom det har været en lidt anderledes transfer, hvis man kan sige det sådan. Jeg kommer hertil skadet og jeg er ikke kampklar endnu, men jeg synes, at jeg er kommet godt ind på holdkammeraterne og trænerne, så det har kun været positivt, siger Noah Sahsah.
Uvis fremtid
I Rosenborg er Noah Sahsah blevet genforenet med Alfred Johansson, der i januar forlod jobbet som U19-cheftræner i FC København for at blive cheftræner for Rosneborg.
– Karrieremæssigt har han selvfølgelig haft en stor betydning for mig, fordi vi har fulgt hinanden i mange år nu. Han har hjulpet mig med en masse ting, selv de små detaljer, og jeg har hjulpet ham. Han har selvfølgelig også haft en stor betydning for mit skifte, for det gør selvfølgelig noget, at man kommer hen til en træner, man kender på forhånd.
– Jeg er bare glad for, at han stadig tror lige så meget på mig, som han gjorde i de andre år, han havde mig, siger Noah Sahsah.
FC København sagde i løbet af sommerens transfervindue farvel til stortalenter som Oscar Højlund, Emil Højlund og Thomas Jørgensen, mens Noah Sahsah blev sendt til Rosenborg med en lejeaftale med en købsoption. Noah Sahsah ser dog ikke noget mærkværdigt i, at flere lovende unge spillere har valgt at forlade FC København på det seneste.
– Jeg ved ikke, om det er mig, der skal stå og snakke om det, men det er nogle af mine gode kammerater, som har fået nogle gode muligheder nogle andre steder. Og derfor respekterer jeg fuldt ud, at de tager den beslutning. Som alle godt ved, så er FCK ikke den nemmeste klub at slå igennem i, når de sigter så højt med deres ambitioner, hvilket er fuldt forståeligt.
– Derfor giver det nogle gange bare mening, hvis man får fremlagt en plan for en selv, der er godt bygget (at prøve det af, red.). Hvis man søger noget spilletid, så kan det være, at der er et andet sted, der giver bedre mening. Jeg støtter mine kammerater fuldt ud, og hvis de har fået et tilbud, hvor de kan få flere minutter, så kan det give god mening, siger Noah Sahsah.
Selv har Noah Sahsah endnu ikke gjort sig tanker om, hvorvidt han vil skifte permanent til Rosenborg eller vende retur til FC København, når lejeaftalen udløber ved årsskiftet.
– Lige nu er mine tanker på at komme tilbage i form og få nogle kampminutter, og så må jeg tage alle de andre ting til den tid. Lige nu er mit fokus et andet sted, lyder det fra Noah Sahsah.
Rosenborg skal søndag op imod David Nielsen og Lillestrøm, men den kamp kommer nok en tand for tidligt for Noah Sahsah. Herefter venter der otte spillerunder i Eliteserien, hvor Noah Sahsah forhåbentligt kan få sine minutter og genfinde kampformen.
Læs med søndag, hvor vi bringer anden halvdel af interviewet med Noah Sahsah.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
MEDIE
FCK og BIF på jagt – sportschef rygtes til Danmark
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Pinligt! Danmark brænder på stribe
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Kæmpe stjerne besøger København
Sverige skal til VM
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Stor profil glad for Brøndby
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Italien under massivt pres
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER