Den 3. oktober 2023 blev Noah Sahsah matchvinder med et 3-2-mål i overtiden, da FC København mødte Bayern München i Youth League.
Stortalentet krøllede bolden over i det lange hjørne med en følt afslutning, men euforien fik en brat afslutning, da han i sin jubelscene landede voldsomt uheldigt og pådrog sig en korsbåndsskade.
I begyndelsen af august rykkede 19-årige Noah Sahsah så til Rosenborg på en lejeaftale, der løber resten af 2024, og her er den unge dansker nu endelig ved at være klar til et længe ventet comeback.
– Status er lige nu, at jeg træner mere eller mindre fuldt med sammen med holdet. Det går som planlagt lige nu. Jeg er ikke langt fra at være tilbage igen.
– I forhold til knæet og skaden er det lidt, som man havde planlagt, og den sidste form og kampform kommer forhåbentligt her i løbet af de næste uger, hvor jeg begynder at få nogle kampe, siger Noah Sahsah til Tipsbladet.
Kantspilleren vil ikke lægge skjul på, at det betyder rigtigt meget at være spilleklar igen.
– Det er skønt at træne nu, hvor det giver mening, hvis man kan sige det sådan. Fordi man har ventet så lang tid og har kæmpet så hårdt. Man har brugt så mange timer udenfor banen, i træningscentret, hvor man har haft fokus på knæet. Så det er dejligt at kunne være fri og træne, som fodboldspillere nu engang gør. Det er en lettelse, lyder det fra Noah Sahsah.
Selvom han ankom til Trondheim ukampdygtig, så føler Noah Sahsah, at han har fået en rigtig god start i Rosenborg.
– Folk har taget godt imod mig, selvom det har været en lidt anderledes transfer, hvis man kan sige det sådan. Jeg kommer hertil skadet og jeg er ikke kampklar endnu, men jeg synes, at jeg er kommet godt ind på holdkammeraterne og trænerne, så det har kun været positivt, siger Noah Sahsah.
Uvis fremtid
I Rosenborg er Noah Sahsah blevet genforenet med Alfred Johansson, der i januar forlod jobbet som U19-cheftræner i FC København for at blive cheftræner for Rosneborg.
– Karrieremæssigt har han selvfølgelig haft en stor betydning for mig, fordi vi har fulgt hinanden i mange år nu. Han har hjulpet mig med en masse ting, selv de små detaljer, og jeg har hjulpet ham. Han har selvfølgelig også haft en stor betydning for mit skifte, for det gør selvfølgelig noget, at man kommer hen til en træner, man kender på forhånd.
– Jeg er bare glad for, at han stadig tror lige så meget på mig, som han gjorde i de andre år, han havde mig, siger Noah Sahsah.
FC København sagde i løbet af sommerens transfervindue farvel til stortalenter som Oscar Højlund, Emil Højlund og Thomas Jørgensen, mens Noah Sahsah blev sendt til Rosenborg med en lejeaftale med en købsoption. Noah Sahsah ser dog ikke noget mærkværdigt i, at flere lovende unge spillere har valgt at forlade FC København på det seneste.
– Jeg ved ikke, om det er mig, der skal stå og snakke om det, men det er nogle af mine gode kammerater, som har fået nogle gode muligheder nogle andre steder. Og derfor respekterer jeg fuldt ud, at de tager den beslutning. Som alle godt ved, så er FCK ikke den nemmeste klub at slå igennem i, når de sigter så højt med deres ambitioner, hvilket er fuldt forståeligt.
– Derfor giver det nogle gange bare mening, hvis man får fremlagt en plan for en selv, der er godt bygget (at prøve det af, red.). Hvis man søger noget spilletid, så kan det være, at der er et andet sted, der giver bedre mening. Jeg støtter mine kammerater fuldt ud, og hvis de har fået et tilbud, hvor de kan få flere minutter, så kan det give god mening, siger Noah Sahsah.
Selv har Noah Sahsah endnu ikke gjort sig tanker om, hvorvidt han vil skifte permanent til Rosenborg eller vende retur til FC København, når lejeaftalen udløber ved årsskiftet.
– Lige nu er mine tanker på at komme tilbage i form og få nogle kampminutter, og så må jeg tage alle de andre ting til den tid. Lige nu er mit fokus et andet sted, lyder det fra Noah Sahsah.
Rosenborg skal søndag op imod David Nielsen og Lillestrøm, men den kamp kommer nok en tand for tidligt for Noah Sahsah. Herefter venter der otte spillerunder i Eliteserien, hvor Noah Sahsah forhåbentligt kan få sine minutter og genfinde kampformen.
Læs med søndag, hvor vi bringer anden halvdel af interviewet med Noah Sahsah.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen