PORTUGAL (Tipsbladet): Optimismen blomstrer på Vestegnen, og hvilket bedre ansigt at smække på den end Filip Bundgaards.
Brøndby gravede dybt i lommerne i de sidste timer af januartransfervinduet, hvor man ifølge B.T sendte 22,5 millioner kroner i retning af Randers for den 19-årige guldfugl.
Jeg har ikke noget med det beløb at gøre.
Bundgaard har trods sin unge alder længe præsteret godt i dansk fodbold, og han bruges også som løftestang til Brøndbys guldambitioner for denne sæson. Det er endnu et stærkt offensivt kort, som Jesper Sørensen råder over, og man skal huske på, at Brøndby går ind til forårssæsonen som toer, to point efter FC Midtjylland. Den unge jyde er kommet til en klub med en enorm fanbase herhjemme, og når man samtidig er købt for mange millioner, medfølger der naturligvis forventninger.
Men decideret pres? Det føler Filip Bundgaard ikke, fortæller han til Tipsbladet.
– Det tænker jeg ikke så meget over. Jeg har ikke noget med det beløb at gøre. Mit fokus er på banen, så jeg er super glad for at være her. Det er det vigtigste for mig – at være her og have det godt, og det har jeg, siger han fra Brøndbys spillerhotel.
Det var en lang dag
Her har han de seneste dage fået lov til at lære sine nye holdkammerater at kende, og han har det godt. Det er tydeligt. Da interviewet starter, kan Filip Bundgaard ikke skjule sin begejstring over at være Brøndby-spiller, da første sætning lyder: "Du sidder her som ny Brøndby-spiller".
Der er mange overvejelser og tvivl, men lige pludselig tænkte jeg: ”Okay, det skal jeg det her!”
Smilet er stort, omend Filip Bundgaard tydeligvis er en ung mand, som er helt nede på jorden. Det er han også, når han skal sætte ord på det skifte, som for alvor fik det til at buldre og brage blandt Brøndbys fanbase den 1. februar.
– Det var nogle hektiske dage, småklukker han, inden han fortsætter:
– Det er klart, at når man skal lave sådan et skifte, og så på sidstedagen, så var det en lang dag. Men i sidste ende er jeg rigtig glad for at være endt her.
Filip Bundgaard forklarer, at det først var en af de sidste dage i transfervinduet, at det gik op for ham, at et skifte til Brøndby kunne blive til noget. Da blev han glad. Rigtig glad. Det her var så fed en mulighed, at det bare skulle blive til noget.
Filip Bundgaard var smilende og fokuseret, da han talte med Tipsbladet torsdag eftermiddag. Foto: Malte Dunk.
Vi skulle dog helt hen til slutningen af transfervinduet, nærmere de sidste timer før klubberne meldte ud, at der var noget på plads. Var det nervepirrende for hovedpersonen selv at være en del af?
– Der er mange overvejelser og tvivl, men lige pludselig tænkte jeg: ”Okay, det skal jeg det her!” Jeg var rigtig tryg i min beslutning, og klubberne blev enige. Det var jeg glad for
Var du ved at skide grønne grise, om klubberne nu også kunne blive enige?
– Nej, siger han, omend han trækker lidt på ordet, inden han fortsætter:
– Jeg tænkte bare, at det skulle ske det her.
Heldigvis for Filip Bundgaard og Brøndby skete det. Filip Bundgaard fik sin uofficielle debut i mandags, da han lagde op til et mål mod FC København. Fredag skal han sandsynligvis i ilden igen, når Brøndby spiller sidste kamp i Portugal mod IFK Göteborg, og mon ikke der er en del blå-gule fans, som følger med i den kamp, for at se hvordan deres nye juvel kommer til at gøre det.

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Fuldstændigt vanvittige tal – han scorer på alt!

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

FCM-transfer: Så ser det vildere ud end nogensinde

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

– En tabersag for Brøndby

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

‘Jonas Wind er på vej væk’

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Viborg FF – AGF

Brutal kritik af Brøndby-boss

Slagter FCK: ‘Arrogant!’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Mads Hermansen kritiseres igen

Patrick Mortensen bekræfter eksotisk rygte

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Højlund fik drømmestart i Napoli

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Frygtelig debut for Postecoglou

Sørensens tropper knuste Uhre og co. med 7-0

– Jeg kan ikke lide Højlund

– Kasper tog mange ting for personligt

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Silkeborg IF – OB

Braithwaite river akillessenen over i ligakamp

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

‘Der er en lidt større ro omkring Steve Cooper’

Stor Pione Sisto-overraskelse

Forudser Dolberg-problemer: Jeg er bekymret

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

‘Katastrofe’: Dårligt nyt for Manchester United

– Det var en stor overraskelse for mig

Lyndebut for Christian Eriksen?

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

‘Brøndby var ikke gode – vi var svage’

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Medier fælder dom efter Kasper Hjulmand-debut

Mads Emil Madsen:- Det sætter blodet i kog

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

Rasmus Højlund jubler over debutscoring

Romere indtager Romagna

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

FCK-vikar: ‘Taktikken var den samme’

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’

Absolut ikke i tvivl

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Drømmedebut for Cooper – FCK mister vigtige point
