PORTUGAL (Tipsbladet): Optimismen blomstrer på Vestegnen, og hvilket bedre ansigt at smække på den end Filip Bundgaards.
Brøndby gravede dybt i lommerne i de sidste timer af januartransfervinduet, hvor man ifølge B.T sendte 22,5 millioner kroner i retning af Randers for den 19-årige guldfugl.
Jeg har ikke noget med det beløb at gøre.
Bundgaard har trods sin unge alder længe præsteret godt i dansk fodbold, og han bruges også som løftestang til Brøndbys guldambitioner for denne sæson. Det er endnu et stærkt offensivt kort, som Jesper Sørensen råder over, og man skal huske på, at Brøndby går ind til forårssæsonen som toer, to point efter FC Midtjylland. Den unge jyde er kommet til en klub med en enorm fanbase herhjemme, og når man samtidig er købt for mange millioner, medfølger der naturligvis forventninger.
Men decideret pres? Det føler Filip Bundgaard ikke, fortæller han til Tipsbladet.
– Det tænker jeg ikke så meget over. Jeg har ikke noget med det beløb at gøre. Mit fokus er på banen, så jeg er super glad for at være her. Det er det vigtigste for mig – at være her og have det godt, og det har jeg, siger han fra Brøndbys spillerhotel.
Det var en lang dag
Her har han de seneste dage fået lov til at lære sine nye holdkammerater at kende, og han har det godt. Det er tydeligt. Da interviewet starter, kan Filip Bundgaard ikke skjule sin begejstring over at være Brøndby-spiller, da første sætning lyder: "Du sidder her som ny Brøndby-spiller".
Der er mange overvejelser og tvivl, men lige pludselig tænkte jeg: ”Okay, det skal jeg det her!”
Smilet er stort, omend Filip Bundgaard tydeligvis er en ung mand, som er helt nede på jorden. Det er han også, når han skal sætte ord på det skifte, som for alvor fik det til at buldre og brage blandt Brøndbys fanbase den 1. februar.
– Det var nogle hektiske dage, småklukker han, inden han fortsætter:
– Det er klart, at når man skal lave sådan et skifte, og så på sidstedagen, så var det en lang dag. Men i sidste ende er jeg rigtig glad for at være endt her.
Filip Bundgaard forklarer, at det først var en af de sidste dage i transfervinduet, at det gik op for ham, at et skifte til Brøndby kunne blive til noget. Da blev han glad. Rigtig glad. Det her var så fed en mulighed, at det bare skulle blive til noget.
Filip Bundgaard var smilende og fokuseret, da han talte med Tipsbladet torsdag eftermiddag. Foto: Malte Dunk.
Vi skulle dog helt hen til slutningen af transfervinduet, nærmere de sidste timer før klubberne meldte ud, at der var noget på plads. Var det nervepirrende for hovedpersonen selv at være en del af?
– Der er mange overvejelser og tvivl, men lige pludselig tænkte jeg: ”Okay, det skal jeg det her!” Jeg var rigtig tryg i min beslutning, og klubberne blev enige. Det var jeg glad for
Var du ved at skide grønne grise, om klubberne nu også kunne blive enige?
– Nej, siger han, omend han trækker lidt på ordet, inden han fortsætter:
– Jeg tænkte bare, at det skulle ske det her.
Heldigvis for Filip Bundgaard og Brøndby skete det. Filip Bundgaard fik sin uofficielle debut i mandags, da han lagde op til et mål mod FC København. Fredag skal han sandsynligvis i ilden igen, når Brøndby spiller sidste kamp i Portugal mod IFK Göteborg, og mon ikke der er en del blå-gule fans, som følger med i den kamp, for at se hvordan deres nye juvel kommer til at gøre det.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte