PORTUGAL (Tipsbladet): Optimismen blomstrer på Vestegnen, og hvilket bedre ansigt at smække på den end Filip Bundgaards.
Brøndby gravede dybt i lommerne i de sidste timer af januartransfervinduet, hvor man ifølge B.T sendte 22,5 millioner kroner i retning af Randers for den 19-årige guldfugl.
Jeg har ikke noget med det beløb at gøre.
Bundgaard har trods sin unge alder længe præsteret godt i dansk fodbold, og han bruges også som løftestang til Brøndbys guldambitioner for denne sæson. Det er endnu et stærkt offensivt kort, som Jesper Sørensen råder over, og man skal huske på, at Brøndby går ind til forårssæsonen som toer, to point efter FC Midtjylland. Den unge jyde er kommet til en klub med en enorm fanbase herhjemme, og når man samtidig er købt for mange millioner, medfølger der naturligvis forventninger.
Men decideret pres? Det føler Filip Bundgaard ikke, fortæller han til Tipsbladet.
– Det tænker jeg ikke så meget over. Jeg har ikke noget med det beløb at gøre. Mit fokus er på banen, så jeg er super glad for at være her. Det er det vigtigste for mig – at være her og have det godt, og det har jeg, siger han fra Brøndbys spillerhotel.
Det var en lang dag
Her har han de seneste dage fået lov til at lære sine nye holdkammerater at kende, og han har det godt. Det er tydeligt. Da interviewet starter, kan Filip Bundgaard ikke skjule sin begejstring over at være Brøndby-spiller, da første sætning lyder: "Du sidder her som ny Brøndby-spiller".
Der er mange overvejelser og tvivl, men lige pludselig tænkte jeg: ”Okay, det skal jeg det her!”
Smilet er stort, omend Filip Bundgaard tydeligvis er en ung mand, som er helt nede på jorden. Det er han også, når han skal sætte ord på det skifte, som for alvor fik det til at buldre og brage blandt Brøndbys fanbase den 1. februar.
– Det var nogle hektiske dage, småklukker han, inden han fortsætter:
– Det er klart, at når man skal lave sådan et skifte, og så på sidstedagen, så var det en lang dag. Men i sidste ende er jeg rigtig glad for at være endt her.
Filip Bundgaard forklarer, at det først var en af de sidste dage i transfervinduet, at det gik op for ham, at et skifte til Brøndby kunne blive til noget. Da blev han glad. Rigtig glad. Det her var så fed en mulighed, at det bare skulle blive til noget.
Filip Bundgaard var smilende og fokuseret, da han talte med Tipsbladet torsdag eftermiddag. Foto: Malte Dunk.
Vi skulle dog helt hen til slutningen af transfervinduet, nærmere de sidste timer før klubberne meldte ud, at der var noget på plads. Var det nervepirrende for hovedpersonen selv at være en del af?
– Der er mange overvejelser og tvivl, men lige pludselig tænkte jeg: ”Okay, det skal jeg det her!” Jeg var rigtig tryg i min beslutning, og klubberne blev enige. Det var jeg glad for
Var du ved at skide grønne grise, om klubberne nu også kunne blive enige?
– Nej, siger han, omend han trækker lidt på ordet, inden han fortsætter:
– Jeg tænkte bare, at det skulle ske det her.
Heldigvis for Filip Bundgaard og Brøndby skete det. Filip Bundgaard fik sin uofficielle debut i mandags, da han lagde op til et mål mod FC København. Fredag skal han sandsynligvis i ilden igen, når Brøndby spiller sidste kamp i Portugal mod IFK Göteborg, og mon ikke der er en del blå-gule fans, som følger med i den kamp, for at se hvordan deres nye juvel kommer til at gøre det.
LIGE NU
Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
NYHEDER
‘Fodbold bliver ligegyldigt’
TIPSBLADETS DOM
Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
HELT VILDT
Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
NYHEDER
Fire på stribe for Hjulmand
NYHEDER
Neestrup: Snoren er kortere her
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
HELT VILDT
Matcher Wilczek på vild liste
Tadej Pogacar får superhjælper
NYHEDER
Thomas Frank og Tottenham vinder stort
NYHEDER
Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet
NYHEDER
Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp
OPTAKT
OB – Brøndby IF
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
NYHEDER
Godt nyt for FCK
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
Afviser Diant Ramaj-bombe
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
NYHEDER
Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’
TOPNYHED
Dame N’Doye bliver cheftræner
NYHEDER
Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred
TIPSBLADETS DOM
Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!
NYHEDER
Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’
TIPSBLADETS DOM
De kommer til at have mareridt i nat
Danskere får bronze på efterbevilling
NYHEDER
Eriksen med stor hyldest
EKSKLUSIVT
– Han får en stor stemme i FC København
TOPNYHED
Økonomisk bombe i ny aftale
INTERVIEW
Overvejede at sige op
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
TOPNYHED
‘Selvfølgelig er det alvorligt’
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
HELT VILDT
I svime over dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Moreira
NYHEDER
‘Det blev et hundeslagsmål’
NYHEDER
Skuffer fælt igen!
NYHEDER
Roony tabte sit første El Clásico
Dansk stjerne vinder finale
Randers FC og Sønderjyske deler
Arsenal nyt førerhold i Premier League
Vejle-krisen fortsætter