– Jeg kan ikke fordrage nogen Superliga-spillere

OB’s Martin Spelmann er helt bevidst om sin rolle som hård hund på en fodboldbane og indrømmer ærligt, at han ikke finder mange venner blandt modstanderne. 



Tipsbladet har i den nye udgave stort skurketema, hvor der bliver zoomet ind på masser af personligheder, der enten på eller uden for banen har gjort sig yderst upopulære.

En af de spillere, der på banen går for at være blandt “de dumme svin” er OB’s Martin Spelmann, der aldrig er gået af vejen for de endda meget hårde tacklinger. En disciplin, som midtbanespillere nyder til fulde.

– Det giver sgu noget, når man kan mærke, at man får ramt lidt på modstanderen – på en fair måde – og når man hører det klask, det giver, når man ryger ned i en ordentlig tackling, så publikum går lidt amok. Eller når man kommer i et tilbageløb og erobrer bolden i en glidende tackling over tre meter. Jeg synes, det er fedt, og jeg synes, det er sådan, fodbold skal spilles – både det pæne og det hårde, siger Martin Spelmann til Tipsbladet.

– Når jeg er på en bane, uanset om det er kamp, træning eller sjov, vil jeg sgu vinde. Det gælder alt, FIFA, badminton eller fodbold. Det er det konkurrencegen, jeg har. Jeg har meget svært ved at tabe. Uden for banen har jeg da også været en rod i de unge år. Men der er en fin balance. Det er ikke sådan, at jeg går hjem og laver glidende tacklinger i køkkenet. 

– Hvor end jeg er skiftet hen, har jeg kunnet mærke, at stort set hele truppen ikke har kunnet fordrage mig på en fodboldbane. Der er da stort set heller ikke nogen spillere i Superligaen, jeg kan fordrage. Og det har jeg det fint med. Jeg er ikke her for at få en masse venner. Jeg har mine holdkammerater og min klub. Det er det, jeg lever og ånder for.

– Jeg kan godt lide at provokere folk, så de dummer sig. Hvis de bliver smidt ud eller får et gult, sætter det dem i en position, hvor de ikke kan gå lige så meget til den som før. Og så har man overhånden. Det kan være mange ting. Man kender efterhånden de andre spillere og deres svagheder. Der er nogle knapper, man kan trykke på.

Kom tæt på fodboldens både danske og udenlandske skurke – i Tipsbladet, hvor du blandt kan om Brian Steen Nielsen og Carsten Hemmingsens helt specielle forhold, der inkluderer blodsprøjtende tacklinger mod hinanden efterfulgt af fælles hygge med aftensmad.

Få historien om, hvorfor skurken er vigtig for fodboldens fortælling, læs om klubejere, der får fansene på nakken, de forhadte topbosser, Superliga-backen, der på et splitsekund blev superskurk og verdensberømt.

Det og meget mere i Tipsbladet – køb det i dag sammen med Ekstra Bladet.

 





Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer




LIVE

LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

I chok: Har aldrig set lignende

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Vil have ham væk fra FC København

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Michelsen: Langt til Copacabana

De danske kvinder tager førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

FCM ansætter ny topboss

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Mourinho tog røven på Zeca

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Her får du overblikket fra fredagens 1. division



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Narteys krav til ny kontrakt

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

– Der får David at vide, at han er fyret

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City