– Jeg kan ikke fordrage nogen Superliga-spillere

OB’s Martin Spelmann er helt bevidst om sin rolle som hård hund på en fodboldbane og indrømmer ærligt, at han ikke finder mange venner blandt modstanderne. 



Tipsbladet har i den nye udgave stort skurketema, hvor der bliver zoomet ind på masser af personligheder, der enten på eller uden for banen har gjort sig yderst upopulære.

En af de spillere, der på banen går for at være blandt “de dumme svin” er OB’s Martin Spelmann, der aldrig er gået af vejen for de endda meget hårde tacklinger. En disciplin, som midtbanespillere nyder til fulde.

– Det giver sgu noget, når man kan mærke, at man får ramt lidt på modstanderen – på en fair måde – og når man hører det klask, det giver, når man ryger ned i en ordentlig tackling, så publikum går lidt amok. Eller når man kommer i et tilbageløb og erobrer bolden i en glidende tackling over tre meter. Jeg synes, det er fedt, og jeg synes, det er sådan, fodbold skal spilles – både det pæne og det hårde, siger Martin Spelmann til Tipsbladet.

– Når jeg er på en bane, uanset om det er kamp, træning eller sjov, vil jeg sgu vinde. Det gælder alt, FIFA, badminton eller fodbold. Det er det konkurrencegen, jeg har. Jeg har meget svært ved at tabe. Uden for banen har jeg da også været en rod i de unge år. Men der er en fin balance. Det er ikke sådan, at jeg går hjem og laver glidende tacklinger i køkkenet. 

– Hvor end jeg er skiftet hen, har jeg kunnet mærke, at stort set hele truppen ikke har kunnet fordrage mig på en fodboldbane. Der er da stort set heller ikke nogen spillere i Superligaen, jeg kan fordrage. Og det har jeg det fint med. Jeg er ikke her for at få en masse venner. Jeg har mine holdkammerater og min klub. Det er det, jeg lever og ånder for.

– Jeg kan godt lide at provokere folk, så de dummer sig. Hvis de bliver smidt ud eller får et gult, sætter det dem i en position, hvor de ikke kan gå lige så meget til den som før. Og så har man overhånden. Det kan være mange ting. Man kender efterhånden de andre spillere og deres svagheder. Der er nogle knapper, man kan trykke på.

Kom tæt på fodboldens både danske og udenlandske skurke – i Tipsbladet, hvor du blandt kan om Brian Steen Nielsen og Carsten Hemmingsens helt specielle forhold, der inkluderer blodsprøjtende tacklinger mod hinanden efterfulgt af fælles hygge med aftensmad.

Få historien om, hvorfor skurken er vigtig for fodboldens fortælling, læs om klubejere, der får fansene på nakken, de forhadte topbosser, Superliga-backen, der på et splitsekund blev superskurk og verdensberømt.

Det og meget mere i Tipsbladet – køb det i dag sammen med Ekstra Bladet.

 





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC Midtjylland misser gylden chance

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Rasmus Højlund revser konkurrent

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

FC København-krisen fortsætter

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Benhård Brian Riemer-melding

Forvirret over Superliga-forhandlinger

“Ingen er uerstattelige”

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Viborg FF – FC Midtjylland

Afslører vild transfer-historie

Topchef får nyt job i FCK

AGF – Brøndby IF

Barcelona tager smal sejr

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali