Tipsbladet har i den nye udgave stort skurketema, hvor der bliver zoomet ind på masser af personligheder, der enten på eller uden for banen har gjort sig yderst upopulære.
En af de spillere, der på banen går for at være blandt “de dumme svin” er OB’s Martin Spelmann, der aldrig er gået af vejen for de endda meget hårde tacklinger. En disciplin, som midtbanespillere nyder til fulde.
– Det giver sgu noget, når man kan mærke, at man får ramt lidt på modstanderen – på en fair måde – og når man hører det klask, det giver, når man ryger ned i en ordentlig tackling, så publikum går lidt amok. Eller når man kommer i et tilbageløb og erobrer bolden i en glidende tackling over tre meter. Jeg synes, det er fedt, og jeg synes, det er sådan, fodbold skal spilles – både det pæne og det hårde, siger Martin Spelmann til Tipsbladet.
– Når jeg er på en bane, uanset om det er kamp, træning eller sjov, vil jeg sgu vinde. Det gælder alt, FIFA, badminton eller fodbold. Det er det konkurrencegen, jeg har. Jeg har meget svært ved at tabe. Uden for banen har jeg da også været en rod i de unge år. Men der er en fin balance. Det er ikke sådan, at jeg går hjem og laver glidende tacklinger i køkkenet.
– Hvor end jeg er skiftet hen, har jeg kunnet mærke, at stort set hele truppen ikke har kunnet fordrage mig på en fodboldbane. Der er da stort set heller ikke nogen spillere i Superligaen, jeg kan fordrage. Og det har jeg det fint med. Jeg er ikke her for at få en masse venner. Jeg har mine holdkammerater og min klub. Det er det, jeg lever og ånder for.
– Jeg kan godt lide at provokere folk, så de dummer sig. Hvis de bliver smidt ud eller får et gult, sætter det dem i en position, hvor de ikke kan gå lige så meget til den som før. Og så har man overhånden. Det kan være mange ting. Man kender efterhånden de andre spillere og deres svagheder. Der er nogle knapper, man kan trykke på.
Kom tæt på fodboldens både danske og udenlandske skurke – i Tipsbladet, hvor du blandt kan om Brian Steen Nielsen og Carsten Hemmingsens helt specielle forhold, der inkluderer blodsprøjtende tacklinger mod hinanden efterfulgt af fælles hygge med aftensmad.
Få historien om, hvorfor skurken er vigtig for fodboldens fortælling, læs om klubejere, der får fansene på nakken, de forhadte topbosser, Superliga-backen, der på et splitsekund blev superskurk og verdensberømt.
Det og meget mere i Tipsbladet – køb det i dag sammen med Ekstra Bladet.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
