Tipsbladet har i den nye udgave stort skurketema, hvor der bliver zoomet ind på masser af personligheder, der enten på eller uden for banen har gjort sig yderst upopulære.
En af de spillere, der på banen går for at være blandt “de dumme svin” er OB’s Martin Spelmann, der aldrig er gået af vejen for de endda meget hårde tacklinger. En disciplin, som midtbanespillere nyder til fulde.
– Det giver sgu noget, når man kan mærke, at man får ramt lidt på modstanderen – på en fair måde – og når man hører det klask, det giver, når man ryger ned i en ordentlig tackling, så publikum går lidt amok. Eller når man kommer i et tilbageløb og erobrer bolden i en glidende tackling over tre meter. Jeg synes, det er fedt, og jeg synes, det er sådan, fodbold skal spilles – både det pæne og det hårde, siger Martin Spelmann til Tipsbladet.
– Når jeg er på en bane, uanset om det er kamp, træning eller sjov, vil jeg sgu vinde. Det gælder alt, FIFA, badminton eller fodbold. Det er det konkurrencegen, jeg har. Jeg har meget svært ved at tabe. Uden for banen har jeg da også været en rod i de unge år. Men der er en fin balance. Det er ikke sådan, at jeg går hjem og laver glidende tacklinger i køkkenet.
– Hvor end jeg er skiftet hen, har jeg kunnet mærke, at stort set hele truppen ikke har kunnet fordrage mig på en fodboldbane. Der er da stort set heller ikke nogen spillere i Superligaen, jeg kan fordrage. Og det har jeg det fint med. Jeg er ikke her for at få en masse venner. Jeg har mine holdkammerater og min klub. Det er det, jeg lever og ånder for.
– Jeg kan godt lide at provokere folk, så de dummer sig. Hvis de bliver smidt ud eller får et gult, sætter det dem i en position, hvor de ikke kan gå lige så meget til den som før. Og så har man overhånden. Det kan være mange ting. Man kender efterhånden de andre spillere og deres svagheder. Der er nogle knapper, man kan trykke på.
Kom tæt på fodboldens både danske og udenlandske skurke – i Tipsbladet, hvor du blandt kan om Brian Steen Nielsen og Carsten Hemmingsens helt specielle forhold, der inkluderer blodsprøjtende tacklinger mod hinanden efterfulgt af fælles hygge med aftensmad.
Få historien om, hvorfor skurken er vigtig for fodboldens fortælling, læs om klubejere, der får fansene på nakken, de forhadte topbosser, Superliga-backen, der på et splitsekund blev superskurk og verdensberømt.
Det og meget mere i Tipsbladet – køb det i dag sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
