– Jeg sagde ikke tillykke til Delaney

Pantelis Hatzidiakos var endda en lille smule "sur" på Thomas Delaney inden den afgørende udligning.



PARKEN (Tipsbladet): Thomas Delaney stjal alle overskrifter, da FC København søndag tog et stort skridt i guldkampen med sin sene udligning mod FC Midtjylland.

Det var, da stadionuret rundede de 84 minutter, at Delaney pandede bolden ind bag Jonas Lössl til slutresultatet 1-1, da FC København blev belønnet for at have lagt et tungt pres omkring Midtjylland-målet.

Efter kampen var holdkammeraten Pantelis Hatzidiakos ikke bleg for at rose sin afgørende anfører, men det var ikke sådan, at han lykønskede sin kaptajn med målet, da de var på banen.

– Jeg sagde ikke tillykke til ham eller jublede, men sagde at jeg har brug for dig, for det står 1-1, og vi skal kontrollere kampen. Selvfølgelig ville vi score, men vi ville ikke indkassere, så vi var nødt til ikke at være åbne, siger Hatzidiakos til den skrivende presse.

De to spillere har naturligvis meget kontakt til hinanden på banen, i og med at de begge udgør en central del af FCK-organisationen på banen.

Og faktisk var Pantelis en smule sur på sin anfører, som havde lidt bøvl med fysikken op til målet, siger han med et smil.

– Før (målet) var jeg sur på ham, fordi han sagde, at han var træt. Jeg sagde, at jeg var ligeglad, og at jeg bare ville have mere, og så scorede han.

Generelt er FCK-stopperen fuld af rosende ord for sin anfører, som på mange måder er vigtig for holdet:

– Han er en god anfører og en god karakter på holdet. Han snakker mange slags sprog, så han kan med alle. Det var et utroligt mål og utroligt stykke arbejde af ham, slår Hatzidiakos fast.

Med krydset betyder det, at FC København fortsat har et forspring på et point til FC Midtjylland med to runder tilbage, og Hatzidiakos ved, hvad der er på spil. Han er ikke bange for at kalde de to kampe for de to måske vigtigste i hans karriere.

Smertefuldt

FC København var ellers ikke langt fra at tabe aftenens storkamp, efter at Oliver Sørensen havde pandet Ulvene i front efter et langt indkast i slutningen af første halvleg, hvor FCK-opdækningen var ikke-eksisterende.

Alle, der kender FC Midtjylland, ved, at de lange indkast er en af deres mest dødbringende våben, og naturligvis havde FCK forberedt sig på dem inden dagens opgør. Det var ikke til at se, og det irriterer Hatzidiakos grænseløst.

– Vi sagde før, at vi havde arbejdet på det, så det var virkelig smertefuldt. Det kunne vi også mærke på banen, siger Hatzidiakos og fortsætter:

– Du er nødt til at være skarp i de situationer og gå dem på kroppen. De har nogle spillere, som er utrolige i hovedspillet, som er store, og som vinder duellen. Jeg foretrækker, at de vinder fysisk, end at de er frie. Men det var for nemt, og det var slet ikke en kamp om det.

Københavnerne kan dog smile mest på grund af Delaneys sene udligning, som kan vise sig at være guld værd.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FCK-profil med hattrick i målfest

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Markant ændring i Silkeborg

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender