Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Tipsbladets chefredaktør sætter fokus på 22. runde i dansk fodbolds bedste række.



Grundspillet i Superligaen er forbi, og det er tid til at gøre status i denne uges udgave af Chefredaktørens Dom.

Her må Kenneth Jensen først og fremmest sande, at det er tid til at sende en undskyldning.

Undskyld, Sønderjyske!

Ja, jeg må erkende, at jeg skylder Sønderjyske en stor, stor undskyldning. Jeg havde ikke i min vildeste fantasi troet, at klubben fra Haderslev var det tredjebedste hold i grundspillet af Superligaen, da sæsonen blev sat i gang. Men sådan er det gået.

Sønderjyske kigger ned i tabellen på blandt andre Brøndby IF og FC Nordsjælland, og FC København kan Sønderjyske end ikke se længere, da FCK spiller i kvalifikationsspillet, mens Sønderjyske skal kæmpe om medaljer.

Thomas Nørgaard, chapeau! Det er vildt imponerende arbejde, og det er svært at se, at større klubber ikke skulle være interesseret i Sønderjyskes mirakelmager.

Undskyld, FC Fredericia!

Fra én undskyldning til en anden.

FC Fredericia har været forårets store åbenbaring. 10 point i fire kampe, og nu kan Michael Hansen og resten af holdet kigge mod nedrykningsstregen, hvor man har parkeret Vejle, der er 10 point ned til Vejle Boldklub med 10 runder igen og fem point ned til Silkeborg IF.

Især afstanden til sidstnævnte er markant, da Silkeborg IF havde fem point ned til Fredericia til at indlede foråret. En vild udvikling.

Michael Hansen må altså – som Thomas Nørgaard – også være i betragtning til noget større på et tidspunkt. Han har lavet et utroligt stykke arbejde i FC Fredericia og er en mirakelmager, hvis han evner at få FC Fredericia til at overleve i Superligaen.

Gaaaab, Brøndby

Steve Cooper ville have nye spillere ind – Steve Cooper fik nye spillere.

Men ak, det har ikke været godt. Brøndby IF har vist sig som et gabende kedeligt hold til at indlede dette forår med. De blå-gule har ikke scoret i forårets fire første kampe, og evner man ikke at score i den kommende kamp, vil det være en tangering af klubrekorden for flest Superliga-kampe uden scoring.

Det er virkelig skidt for en klub, der håbede på at kunne have FCM eller AGF ind, men som nu må se sig overhalet af Sønderjyske.

Brøndby har i dette forår spillet 0-0, tabt 0-1, spillet 0-0 og spillet 0-0. Det har været gabende kendeligt.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Markant ændring i Silkeborg

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen