Grundspillet i Superligaen er forbi, og det er tid til at gøre status i denne uges udgave af Chefredaktørens Dom.
Her må Kenneth Jensen først og fremmest sande, at det er tid til at sende en undskyldning.
Undskyld, Sønderjyske!
Ja, jeg må erkende, at jeg skylder Sønderjyske en stor, stor undskyldning. Jeg havde ikke i min vildeste fantasi troet, at klubben fra Haderslev var det tredjebedste hold i grundspillet af Superligaen, da sæsonen blev sat i gang. Men sådan er det gået.
Sønderjyske kigger ned i tabellen på blandt andre Brøndby IF og FC Nordsjælland, og FC København kan Sønderjyske end ikke se længere, da FCK spiller i kvalifikationsspillet, mens Sønderjyske skal kæmpe om medaljer.
Thomas Nørgaard, chapeau! Det er vildt imponerende arbejde, og det er svært at se, at større klubber ikke skulle være interesseret i Sønderjyskes mirakelmager.
Undskyld, FC Fredericia!
Fra én undskyldning til en anden.
FC Fredericia har været forårets store åbenbaring. 10 point i fire kampe, og nu kan Michael Hansen og resten af holdet kigge mod nedrykningsstregen, hvor man har parkeret Vejle, der er 10 point ned til Vejle Boldklub med 10 runder igen og fem point ned til Silkeborg IF.
Især afstanden til sidstnævnte er markant, da Silkeborg IF havde fem point ned til Fredericia til at indlede foråret. En vild udvikling.
Michael Hansen må altså – som Thomas Nørgaard – også være i betragtning til noget større på et tidspunkt. Han har lavet et utroligt stykke arbejde i FC Fredericia og er en mirakelmager, hvis han evner at få FC Fredericia til at overleve i Superligaen.
Gaaaab, Brøndby
Steve Cooper ville have nye spillere ind – Steve Cooper fik nye spillere.
Men ak, det har ikke været godt. Brøndby IF har vist sig som et gabende kedeligt hold til at indlede dette forår med. De blå-gule har ikke scoret i forårets fire første kampe, og evner man ikke at score i den kommende kamp, vil det være en tangering af klubrekorden for flest Superliga-kampe uden scoring.
Det er virkelig skidt for en klub, der håbede på at kunne have FCM eller AGF ind, men som nu må se sig overhalet af Sønderjyske.
Brøndby har i dette forår spillet 0-0, tabt 0-1, spillet 0-0 og spillet 0-0. Det har været gabende kendeligt.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE