‘Jeg synes ikke, vi er så meget i kælderen’

Johannes Hoff Thorup anerkender, at det ser svært ud med guld til FCN, men han holder fokus på præstationen mod Brøndby.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet) FC Nordsjælland led onsdag aften et hårdt nederlag, da Brøndby vandt med 1-0. 

Det efterlader mandskabet fra Farum på en fjerdeplads med tre point op til netop dagens modstander med kun to kampe tilbage, og samtidig har de kommende to modstandere FC Midtjylland og FC København begge to point mere og en intern kamp i hånden, så mesterskabsdrømmene kan have lidt et stort knæk for Johannes Hoff Thorups mandskab. 

Cheftræneren pointerer dog efter kampen på Brøndby Stadion, at fokus ikke er på stillingen lige nu, men de 90 minutter, der lige var blevet spillet.

– Jeg synes ikke, vi er så meget i kælderen. Vi har fokus på præstationen. Vi synes godt, vi kunne have spillet bedre i dag, og det er der, den starter, og hvor den slutter i dag, siger Johannes Hoff Thorup og tilføjer:

– Jeg synes godt, vi kunne have været 10-20 procent bedre i spillet i dag, så vi for alvor kunne have gjort krav på tre point.

– Jeg synes, de er lidt bedre i deres gode perioder, end vi er i vores. De får lagt os lidt under tryk fra midtvejs i første halvleg og så ind til pausen, hvor de sværmer lidt om vores forsvar og får nogle indlæg, så de har os nede at forsvare os lidt mere, end hvad vi gerne vil, forklarer han og fortsætter: 

– I store perioder af anden halvleg er det os, der har det kampbillede, vi gerne vil have uden at blive lige så farlige.

Samtidig var han dog ikke blind for, at det ser vanskeligt ud med guld til FC Nordsjælland. 

– Det er nok svært, vil jeg sige. Der er jo en kamp i mesterskabsspillet (FCK mod FCM torsdag, red.), som vi lige skal se udfaldet på. Som kyndig matematiker kan jeg sige, at begge hold ikke kan tage tre point i den, så lad os se, hvordan det ser ud.

– Men selvfølgelig bliver det svært. Men vi skal holde os i det og lade være med at lade os påvirke for meget. Vi skal tilbage at træne og gøre os så gode som muligt, og så er det Midtjylland-kampen, der fylder som det næste, og så må vi se, hvad vi kan gøre i den sidste kamp, slutter han. 





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Så er Clement Bischoff færdig’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

I transfermøde med Superliga-klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Arsenal – Sporting CP

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Hugo Ekitike misser VM

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Langer ud efter Peter Sørensen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Øjner europæisk trofæ

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

22 millioner kroner!

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Har ondt af Steve Cooper

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken