‘Jeg synes ikke, vi er så meget i kælderen’

Johannes Hoff Thorup anerkender, at det ser svært ud med guld til FCN, men han holder fokus på præstationen mod Brøndby.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet) FC Nordsjælland led onsdag aften et hårdt nederlag, da Brøndby vandt med 1-0. 

Det efterlader mandskabet fra Farum på en fjerdeplads med tre point op til netop dagens modstander med kun to kampe tilbage, og samtidig har de kommende to modstandere FC Midtjylland og FC København begge to point mere og en intern kamp i hånden, så mesterskabsdrømmene kan have lidt et stort knæk for Johannes Hoff Thorups mandskab. 

Cheftræneren pointerer dog efter kampen på Brøndby Stadion, at fokus ikke er på stillingen lige nu, men de 90 minutter, der lige var blevet spillet.

– Jeg synes ikke, vi er så meget i kælderen. Vi har fokus på præstationen. Vi synes godt, vi kunne have spillet bedre i dag, og det er der, den starter, og hvor den slutter i dag, siger Johannes Hoff Thorup og tilføjer:

– Jeg synes godt, vi kunne have været 10-20 procent bedre i spillet i dag, så vi for alvor kunne have gjort krav på tre point.

– Jeg synes, de er lidt bedre i deres gode perioder, end vi er i vores. De får lagt os lidt under tryk fra midtvejs i første halvleg og så ind til pausen, hvor de sværmer lidt om vores forsvar og får nogle indlæg, så de har os nede at forsvare os lidt mere, end hvad vi gerne vil, forklarer han og fortsætter: 

– I store perioder af anden halvleg er det os, der har det kampbillede, vi gerne vil have uden at blive lige så farlige.

Samtidig var han dog ikke blind for, at det ser vanskeligt ud med guld til FC Nordsjælland. 

– Det er nok svært, vil jeg sige. Der er jo en kamp i mesterskabsspillet (FCK mod FCM torsdag, red.), som vi lige skal se udfaldet på. Som kyndig matematiker kan jeg sige, at begge hold ikke kan tage tre point i den, så lad os se, hvordan det ser ud.

– Men selvfølgelig bliver det svært. Men vi skal holde os i det og lade være med at lade os påvirke for meget. Vi skal tilbage at træne og gøre os så gode som muligt, og så er det Midtjylland-kampen, der fylder som det næste, og så må vi se, hvad vi kan gøre i den sidste kamp, slutter han. 





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Vejle Boldklub – FC Fredericia

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Stor mystik om Patrick Pentz

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Tæt på en falliterklæring, FCK

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

– Hvorfor opdagede de ikke ham?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Per Frimann hylder Brøndby

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Han er på vej væk fra AGF

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Afviser kæmpebud

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Brøndby afviser to danske klubber

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

– Mildest talt undervældende

Forlader AGF – lægetjek booket

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Londonderby med mål