‘Jeg synes ikke, vi er så meget i kælderen’

Johannes Hoff Thorup anerkender, at det ser svært ud med guld til FCN, men han holder fokus på præstationen mod Brøndby.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet) FC Nordsjælland led onsdag aften et hårdt nederlag, da Brøndby vandt med 1-0. 

Det efterlader mandskabet fra Farum på en fjerdeplads med tre point op til netop dagens modstander med kun to kampe tilbage, og samtidig har de kommende to modstandere FC Midtjylland og FC København begge to point mere og en intern kamp i hånden, så mesterskabsdrømmene kan have lidt et stort knæk for Johannes Hoff Thorups mandskab. 

Cheftræneren pointerer dog efter kampen på Brøndby Stadion, at fokus ikke er på stillingen lige nu, men de 90 minutter, der lige var blevet spillet.

– Jeg synes ikke, vi er så meget i kælderen. Vi har fokus på præstationen. Vi synes godt, vi kunne have spillet bedre i dag, og det er der, den starter, og hvor den slutter i dag, siger Johannes Hoff Thorup og tilføjer:

– Jeg synes godt, vi kunne have været 10-20 procent bedre i spillet i dag, så vi for alvor kunne have gjort krav på tre point.

– Jeg synes, de er lidt bedre i deres gode perioder, end vi er i vores. De får lagt os lidt under tryk fra midtvejs i første halvleg og så ind til pausen, hvor de sværmer lidt om vores forsvar og får nogle indlæg, så de har os nede at forsvare os lidt mere, end hvad vi gerne vil, forklarer han og fortsætter: 

– I store perioder af anden halvleg er det os, der har det kampbillede, vi gerne vil have uden at blive lige så farlige.

Samtidig var han dog ikke blind for, at det ser vanskeligt ud med guld til FC Nordsjælland. 

– Det er nok svært, vil jeg sige. Der er jo en kamp i mesterskabsspillet (FCK mod FCM torsdag, red.), som vi lige skal se udfaldet på. Som kyndig matematiker kan jeg sige, at begge hold ikke kan tage tre point i den, så lad os se, hvordan det ser ud.

– Men selvfølgelig bliver det svært. Men vi skal holde os i det og lade være med at lade os påvirke for meget. Vi skal tilbage at træne og gøre os så gode som muligt, og så er det Midtjylland-kampen, der fylder som det næste, og så må vi se, hvad vi kan gøre i den sidste kamp, slutter han. 



Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Her kan du se Skotland mod Danmark

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

‘Køb ikke Franculino Djú’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

– Det er så ringe, begge dele!

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Skæbnekamp: Danmark møder Skotland

Riemer svarer på Tøftings kritik

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Steve Coopers højre hånd afviser

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Aflyser pressemøde i Parken

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM