BRØNDBY STADION (Tipsbladet) FC Nordsjælland led onsdag aften et hårdt nederlag, da Brøndby vandt med 1-0.
Det efterlader mandskabet fra Farum på en fjerdeplads med tre point op til netop dagens modstander med kun to kampe tilbage, og samtidig har de kommende to modstandere FC Midtjylland og FC København begge to point mere og en intern kamp i hånden, så mesterskabsdrømmene kan have lidt et stort knæk for Johannes Hoff Thorups mandskab.
Cheftræneren pointerer dog efter kampen på Brøndby Stadion, at fokus ikke er på stillingen lige nu, men de 90 minutter, der lige var blevet spillet.
– Jeg synes ikke, vi er så meget i kælderen. Vi har fokus på præstationen. Vi synes godt, vi kunne have spillet bedre i dag, og det er der, den starter, og hvor den slutter i dag, siger Johannes Hoff Thorup og tilføjer:
– Jeg synes godt, vi kunne have været 10-20 procent bedre i spillet i dag, så vi for alvor kunne have gjort krav på tre point.
– Jeg synes, de er lidt bedre i deres gode perioder, end vi er i vores. De får lagt os lidt under tryk fra midtvejs i første halvleg og så ind til pausen, hvor de sværmer lidt om vores forsvar og får nogle indlæg, så de har os nede at forsvare os lidt mere, end hvad vi gerne vil, forklarer han og fortsætter:
– I store perioder af anden halvleg er det os, der har det kampbillede, vi gerne vil have uden at blive lige så farlige.
Samtidig var han dog ikke blind for, at det ser vanskeligt ud med guld til FC Nordsjælland.
– Det er nok svært, vil jeg sige. Der er jo en kamp i mesterskabsspillet (FCK mod FCM torsdag, red.), som vi lige skal se udfaldet på. Som kyndig matematiker kan jeg sige, at begge hold ikke kan tage tre point i den, så lad os se, hvordan det ser ud.
– Men selvfølgelig bliver det svært. Men vi skal holde os i det og lade være med at lade os påvirke for meget. Vi skal tilbage at træne og gøre os så gode som muligt, og så er det Midtjylland-kampen, der fylder som det næste, og så må vi se, hvad vi kan gøre i den sidste kamp, slutter han.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
Her kan du se de danske hold i Europa
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
NYHEDER
Nu taler Messi
MEDIE