BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF fik en ærgerlig generalprøve inden mødet med Legia Warszawa i næste uge.
I en ellers jævnbyrdig affære mod AGF slap gæsterne fra opgøret med en sejr på 1-0 efter et hovedstødsmål af Patrick Mortensen 20 minutter før tid. Men det kunne godt have endt med et point til hver, da Jesper Sørensen kastede alt sin offensive firepower på banen i slutminutterne, som var tæt på at få netmaskerne til at blafre.
Eller næsten alt sin offensive firepower…
Brøndbys førsteangriber fra de foregående sæsoner og en del af anførergruppen Ohi Omoijuanfo måtte nemlig se hele opgøret fra bænken.
– Jeg tror da langt fra, at Ohi er tilfreds. Jeg tror da, han er utilfreds med mig, og det må han også godt være. Andet vil være unaturligt og mærkeligt, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse og fortsætter:
– I den tid, jeg har været, har han leveret mål og været førstevalg i langt størstedelen af kampene. Jeg har også haft ham som del af anførergruppen i mange kampe, så hvis han er utilfreds, kan jeg godt forstå det.
Emmanuel Yeboah og Oscar Schwartau kom på banen i stedet for nordmanden, der ifølge Jesper Sørensen lige nu er blevet overhalet af sine konkurrenter.
– Det synes jeg, at han er lige nu. Men det er ikke nødvendigvis permanent. Det handler om at byde sig til hver dag, og jeg synes, Ohi gør alt til træning for at vise, at han skal spille. Men jeg synes, andre har grebet deres muligheder.
I det hele taget gennemgår Brøndby et stilskifte, hvor de mere vævre typer bliver valgt til, og det går altså ud over Ohi Omoijuanfo.
– Vores spil har udviklet sig lidt i en anden retning, som måske ikke har favoriseret Ohi her på det sidste. Hvis vi taler om de andre, som primært har været i spil, er det Filip, Kvistgaarden og Yuito. Det er lidt anderledes typer end Ohi.
Det er ikke kun Ohi Omoijuanfo, der lider under Brøndbys måde at gøre tingene på efter sommerferien. Også Mathias Greve, der fik en sjælden startplads mod AGF, erkender, at han har svært ved at finde sin plads på Brøndby-midtbanen.
– Man er altid skuffet, når man ikke spiller. Men jeg kan også godt se, at der er nogle ting i den måde, vi gør det på, der er mindre optimale for den spillertype, jeg er. Jeg tænker på, vi har spillet meget med to dybdeliggende 6'ere, og jeg bliver nok aldrig en 6'er som sådan. Det har nok lidt gjort, at træneren ser andre veje, siger Mathias Greve efter kampen til Tipsbadet og den fremmødte presse.
Brøndby IF er placeret på syv point efter fire spillerunder og har en meget svær udebanekamp mod Legia Warszawa i vente. Her afgøres Brøndbys videre skæbne i Europa.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Snart kan det give rødt kort
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER