– Jeg tror da, han er utilfreds med mig

Jesper Sørensen fik brugt næsten hele sit offensive kavaleri, da der skulle jagtes en scoring mod AGF - én angriber kom dog ikke i aktion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF fik en ærgerlig generalprøve inden mødet med Legia Warszawa i næste uge.

I en ellers jævnbyrdig affære mod AGF slap gæsterne fra opgøret med en sejr på 1-0 efter et hovedstødsmål af Patrick Mortensen 20 minutter før tid. Men det kunne godt have endt med et point til hver, da Jesper Sørensen kastede alt sin offensive firepower på banen i slutminutterne, som var tæt på at få netmaskerne til at blafre.

Eller næsten alt sin offensive firepower…

Brøndbys førsteangriber fra de foregående sæsoner og en del af anførergruppen Ohi Omoijuanfo måtte nemlig se hele opgøret fra bænken.

– Jeg tror da langt fra, at Ohi er tilfreds. Jeg tror da, han er utilfreds med mig, og det må han også godt være. Andet vil være unaturligt og mærkeligt, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse og fortsætter:

– I den tid, jeg har været, har han leveret mål og været førstevalg i langt størstedelen af kampene. Jeg har også haft ham som del af anførergruppen i mange kampe, så hvis han er utilfreds, kan jeg godt forstå det.

Emmanuel Yeboah og Oscar Schwartau kom på banen i stedet for nordmanden, der ifølge Jesper Sørensen lige nu er blevet overhalet af sine konkurrenter.

– Det synes jeg, at han er lige nu. Men det er ikke nødvendigvis permanent. Det handler om at byde sig til hver dag, og jeg synes, Ohi gør alt til træning for at vise, at han skal spille. Men jeg synes, andre har grebet deres muligheder.

I det hele taget gennemgår Brøndby et stilskifte, hvor de mere vævre typer bliver valgt til, og det går altså ud over Ohi Omoijuanfo.

– Vores spil har udviklet sig lidt i en anden retning, som måske ikke har favoriseret Ohi her på det sidste. Hvis vi taler om de andre, som primært har været i spil, er det Filip, Kvistgaarden og Yuito. Det er lidt anderledes typer end Ohi.

Det er ikke kun Ohi Omoijuanfo, der lider under Brøndbys måde at gøre tingene på efter sommerferien. Også Mathias Greve, der fik en sjælden startplads mod AGF, erkender, at han har svært ved at finde sin plads på Brøndby-midtbanen.

– Man er altid skuffet, når man ikke spiller. Men jeg kan også godt se, at der er nogle ting i den måde, vi gør det på, der er mindre optimale for den spillertype, jeg er. Jeg tænker på, vi har spillet meget med to dybdeliggende 6'ere, og jeg bliver nok aldrig en 6'er som sådan. Det har nok lidt gjort, at træneren ser andre veje, siger Mathias Greve efter kampen til Tipsbadet og den fremmødte presse.

Brøndby IF er placeret på syv point efter fire spillerunder og har en meget svær udebanekamp mod Legia Warszawa i vente. Her afgøres Brøndbys videre skæbne i Europa.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fik blackout på Brøndby Stadion

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Det er aldrig sket før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB siger farvel til seks spillere

Steve Cooper storroser stjerne

Fifa kritiserer transportpriser under

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Chelsea – Manchester United

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ringet op af Brøndby-træner

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact