– Jeg tror da, han er utilfreds med mig

Jesper Sørensen fik brugt næsten hele sit offensive kavaleri, da der skulle jagtes en scoring mod AGF - én angriber kom dog ikke i aktion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF fik en ærgerlig generalprøve inden mødet med Legia Warszawa i næste uge.

I en ellers jævnbyrdig affære mod AGF slap gæsterne fra opgøret med en sejr på 1-0 efter et hovedstødsmål af Patrick Mortensen 20 minutter før tid. Men det kunne godt have endt med et point til hver, da Jesper Sørensen kastede alt sin offensive firepower på banen i slutminutterne, som var tæt på at få netmaskerne til at blafre.

Eller næsten alt sin offensive firepower…

Brøndbys førsteangriber fra de foregående sæsoner og en del af anførergruppen Ohi Omoijuanfo måtte nemlig se hele opgøret fra bænken.

– Jeg tror da langt fra, at Ohi er tilfreds. Jeg tror da, han er utilfreds med mig, og det må han også godt være. Andet vil være unaturligt og mærkeligt, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse og fortsætter:

– I den tid, jeg har været, har han leveret mål og været førstevalg i langt størstedelen af kampene. Jeg har også haft ham som del af anførergruppen i mange kampe, så hvis han er utilfreds, kan jeg godt forstå det.

Emmanuel Yeboah og Oscar Schwartau kom på banen i stedet for nordmanden, der ifølge Jesper Sørensen lige nu er blevet overhalet af sine konkurrenter.

– Det synes jeg, at han er lige nu. Men det er ikke nødvendigvis permanent. Det handler om at byde sig til hver dag, og jeg synes, Ohi gør alt til træning for at vise, at han skal spille. Men jeg synes, andre har grebet deres muligheder.

I det hele taget gennemgår Brøndby et stilskifte, hvor de mere vævre typer bliver valgt til, og det går altså ud over Ohi Omoijuanfo.

– Vores spil har udviklet sig lidt i en anden retning, som måske ikke har favoriseret Ohi her på det sidste. Hvis vi taler om de andre, som primært har været i spil, er det Filip, Kvistgaarden og Yuito. Det er lidt anderledes typer end Ohi.

Det er ikke kun Ohi Omoijuanfo, der lider under Brøndbys måde at gøre tingene på efter sommerferien. Også Mathias Greve, der fik en sjælden startplads mod AGF, erkender, at han har svært ved at finde sin plads på Brøndby-midtbanen.

– Man er altid skuffet, når man ikke spiller. Men jeg kan også godt se, at der er nogle ting i den måde, vi gør det på, der er mindre optimale for den spillertype, jeg er. Jeg tænker på, vi har spillet meget med to dybdeliggende 6'ere, og jeg bliver nok aldrig en 6'er som sådan. Det har nok lidt gjort, at træneren ser andre veje, siger Mathias Greve efter kampen til Tipsbadet og den fremmødte presse.

Brøndby IF er placeret på syv point efter fire spillerunder og har en meget svær udebanekamp mod Legia Warszawa i vente. Her afgøres Brøndbys videre skæbne i Europa.





Afsløring: Nice har synet William Bøving



LIVE

TransferLIVE: Har fremtiden på plads


Young Lions spiser Jong Oranje

Genialt, Brøndby – køb da ham!

Afsløring: Scoop i B.93 – tæt på landsholdsspiller

Wind skal på klubjagt: ‘Det er usandsynligt’

Så meget tjener Bo Henriksen i Mainz

Dansker scorer hattrick ved klub-VM

Dansk EM-chok: Det er en joke!


STORT INTERVIEW

FCK-direktør: ‘Aftalen var stort set på plads’


De forhandler om Andreas Schjelderup

Flashback til Danmark – Sverige ved EM i 2004

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Afsløring: Kolding har fået millionbud på profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Superstjerne fortsætter i Superligaen


Her skiller ny OB-profil sig ud

Afbryder forhandlingerne

Klubløs om en uge – Brøndby-boss bekræfter dialog

Tidligere FCK-profil til storklub?

Bekræfter Brøndby-interesse


TIPSBLADET SPECIAL

Fem bud på Viborgs nye træner


Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Byder 525 millioner

Scorer forrygende løn i FC København

Færdig i FC Nordsjælland

Mesterklub frister Højlund

FC Nordsjælland vil hente profiler

Afsløring: Belgisk klub byder på Anosike Ementa



Thomas Frank henter kæmpetalent for næsen af FCK

Superliga-klub jagter erstatning for bomber

Thomas Frank jagter engelsk landsholdsspiller

FC Barcelona har særlig plan med Roony Bardghji

Færdig hos Brøndby IF


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Fætter Højben eller fodboldfaglig fornuft?

Bekræfter option

Brøndby jagter tysk forsvarsspiller

Intet nyt bud på Victor Froholdt

Ny Superliga-stjerne? Han var et århundredetalent

Vingegaard er kaptajn: Her er Vismas Tour-hold

Lindstrøm tilbudt til danskerklub



De Bruyne med klar opfordring til Napoli: Køb ham!

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Nu må danske klubber rekruttere 10-årige spillere

Målfest i Charlotte

‘En maskine’: Brøndby-stjerner dybt imponeret

Vild Premier League-handel?

OB bekræfter transfer

Stjerne vil væk – nu indleder Man Utd dialog

Officielt: Grønbæk skifter til Genoa

Afsløring: Westerlo byder på stort OB-talent

OB henter tysk bomber

Afsløring: Albert Grønbæk er skiftet til Genoa



Crystal Palace skifter ejer

Transfertravlt: Det kigger Brøndby efter

Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’