– Jeg tror da, han er utilfreds med mig

Jesper Sørensen fik brugt næsten hele sit offensive kavaleri, da der skulle jagtes en scoring mod AGF - én angriber kom dog ikke i aktion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF fik en ærgerlig generalprøve inden mødet med Legia Warszawa i næste uge.

I en ellers jævnbyrdig affære mod AGF slap gæsterne fra opgøret med en sejr på 1-0 efter et hovedstødsmål af Patrick Mortensen 20 minutter før tid. Men det kunne godt have endt med et point til hver, da Jesper Sørensen kastede alt sin offensive firepower på banen i slutminutterne, som var tæt på at få netmaskerne til at blafre.

Eller næsten alt sin offensive firepower…

Brøndbys førsteangriber fra de foregående sæsoner og en del af anførergruppen Ohi Omoijuanfo måtte nemlig se hele opgøret fra bænken.

– Jeg tror da langt fra, at Ohi er tilfreds. Jeg tror da, han er utilfreds med mig, og det må han også godt være. Andet vil være unaturligt og mærkeligt, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse og fortsætter:

– I den tid, jeg har været, har han leveret mål og været førstevalg i langt størstedelen af kampene. Jeg har også haft ham som del af anførergruppen i mange kampe, så hvis han er utilfreds, kan jeg godt forstå det.

Emmanuel Yeboah og Oscar Schwartau kom på banen i stedet for nordmanden, der ifølge Jesper Sørensen lige nu er blevet overhalet af sine konkurrenter.

– Det synes jeg, at han er lige nu. Men det er ikke nødvendigvis permanent. Det handler om at byde sig til hver dag, og jeg synes, Ohi gør alt til træning for at vise, at han skal spille. Men jeg synes, andre har grebet deres muligheder.

I det hele taget gennemgår Brøndby et stilskifte, hvor de mere vævre typer bliver valgt til, og det går altså ud over Ohi Omoijuanfo.

– Vores spil har udviklet sig lidt i en anden retning, som måske ikke har favoriseret Ohi her på det sidste. Hvis vi taler om de andre, som primært har været i spil, er det Filip, Kvistgaarden og Yuito. Det er lidt anderledes typer end Ohi.

Det er ikke kun Ohi Omoijuanfo, der lider under Brøndbys måde at gøre tingene på efter sommerferien. Også Mathias Greve, der fik en sjælden startplads mod AGF, erkender, at han har svært ved at finde sin plads på Brøndby-midtbanen.

– Man er altid skuffet, når man ikke spiller. Men jeg kan også godt se, at der er nogle ting i den måde, vi gør det på, der er mindre optimale for den spillertype, jeg er. Jeg tænker på, vi har spillet meget med to dybdeliggende 6'ere, og jeg bliver nok aldrig en 6'er som sådan. Det har nok lidt gjort, at træneren ser andre veje, siger Mathias Greve efter kampen til Tipsbadet og den fremmødte presse.

Brøndby IF er placeret på syv point efter fire spillerunder og har en meget svær udebanekamp mod Legia Warszawa i vente. Her afgøres Brøndbys videre skæbne i Europa.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tottenham henter Liverpool-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Han var i spil som Brøndby-træner

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

De jagter Henrik Meister

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Iran får grønt lys til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

De lurer på Vejle-profil