– Jeg tror da, han er utilfreds med mig

Jesper Sørensen fik brugt næsten hele sit offensive kavaleri, da der skulle jagtes en scoring mod AGF - én angriber kom dog ikke i aktion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF fik en ærgerlig generalprøve inden mødet med Legia Warszawa i næste uge.

I en ellers jævnbyrdig affære mod AGF slap gæsterne fra opgøret med en sejr på 1-0 efter et hovedstødsmål af Patrick Mortensen 20 minutter før tid. Men det kunne godt have endt med et point til hver, da Jesper Sørensen kastede alt sin offensive firepower på banen i slutminutterne, som var tæt på at få netmaskerne til at blafre.

Eller næsten alt sin offensive firepower…

Brøndbys førsteangriber fra de foregående sæsoner og en del af anførergruppen Ohi Omoijuanfo måtte nemlig se hele opgøret fra bænken.

– Jeg tror da langt fra, at Ohi er tilfreds. Jeg tror da, han er utilfreds med mig, og det må han også godt være. Andet vil være unaturligt og mærkeligt, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse og fortsætter:

– I den tid, jeg har været, har han leveret mål og været førstevalg i langt størstedelen af kampene. Jeg har også haft ham som del af anførergruppen i mange kampe, så hvis han er utilfreds, kan jeg godt forstå det.

Emmanuel Yeboah og Oscar Schwartau kom på banen i stedet for nordmanden, der ifølge Jesper Sørensen lige nu er blevet overhalet af sine konkurrenter.

– Det synes jeg, at han er lige nu. Men det er ikke nødvendigvis permanent. Det handler om at byde sig til hver dag, og jeg synes, Ohi gør alt til træning for at vise, at han skal spille. Men jeg synes, andre har grebet deres muligheder.

I det hele taget gennemgår Brøndby et stilskifte, hvor de mere vævre typer bliver valgt til, og det går altså ud over Ohi Omoijuanfo.

– Vores spil har udviklet sig lidt i en anden retning, som måske ikke har favoriseret Ohi her på det sidste. Hvis vi taler om de andre, som primært har været i spil, er det Filip, Kvistgaarden og Yuito. Det er lidt anderledes typer end Ohi.

Det er ikke kun Ohi Omoijuanfo, der lider under Brøndbys måde at gøre tingene på efter sommerferien. Også Mathias Greve, der fik en sjælden startplads mod AGF, erkender, at han har svært ved at finde sin plads på Brøndby-midtbanen.

– Man er altid skuffet, når man ikke spiller. Men jeg kan også godt se, at der er nogle ting i den måde, vi gør det på, der er mindre optimale for den spillertype, jeg er. Jeg tænker på, vi har spillet meget med to dybdeliggende 6'ere, og jeg bliver nok aldrig en 6'er som sådan. Det har nok lidt gjort, at træneren ser andre veje, siger Mathias Greve efter kampen til Tipsbadet og den fremmødte presse.

Brøndby IF er placeret på syv point efter fire spillerunder og har en meget svær udebanekamp mod Legia Warszawa i vente. Her afgøres Brøndbys videre skæbne i Europa.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Klar for FC København

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

“Det går over i historien”

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger