– Jeg tror da, han er utilfreds med mig

Jesper Sørensen fik brugt næsten hele sit offensive kavaleri, da der skulle jagtes en scoring mod AGF - én angriber kom dog ikke i aktion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF fik en ærgerlig generalprøve inden mødet med Legia Warszawa i næste uge.

I en ellers jævnbyrdig affære mod AGF slap gæsterne fra opgøret med en sejr på 1-0 efter et hovedstødsmål af Patrick Mortensen 20 minutter før tid. Men det kunne godt have endt med et point til hver, da Jesper Sørensen kastede alt sin offensive firepower på banen i slutminutterne, som var tæt på at få netmaskerne til at blafre.

Eller næsten alt sin offensive firepower…

Brøndbys førsteangriber fra de foregående sæsoner og en del af anførergruppen Ohi Omoijuanfo måtte nemlig se hele opgøret fra bænken.

– Jeg tror da langt fra, at Ohi er tilfreds. Jeg tror da, han er utilfreds med mig, og det må han også godt være. Andet vil være unaturligt og mærkeligt, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse og fortsætter:

– I den tid, jeg har været, har han leveret mål og været førstevalg i langt størstedelen af kampene. Jeg har også haft ham som del af anførergruppen i mange kampe, så hvis han er utilfreds, kan jeg godt forstå det.

Emmanuel Yeboah og Oscar Schwartau kom på banen i stedet for nordmanden, der ifølge Jesper Sørensen lige nu er blevet overhalet af sine konkurrenter.

– Det synes jeg, at han er lige nu. Men det er ikke nødvendigvis permanent. Det handler om at byde sig til hver dag, og jeg synes, Ohi gør alt til træning for at vise, at han skal spille. Men jeg synes, andre har grebet deres muligheder.

I det hele taget gennemgår Brøndby et stilskifte, hvor de mere vævre typer bliver valgt til, og det går altså ud over Ohi Omoijuanfo.

– Vores spil har udviklet sig lidt i en anden retning, som måske ikke har favoriseret Ohi her på det sidste. Hvis vi taler om de andre, som primært har været i spil, er det Filip, Kvistgaarden og Yuito. Det er lidt anderledes typer end Ohi.

Det er ikke kun Ohi Omoijuanfo, der lider under Brøndbys måde at gøre tingene på efter sommerferien. Også Mathias Greve, der fik en sjælden startplads mod AGF, erkender, at han har svært ved at finde sin plads på Brøndby-midtbanen.

– Man er altid skuffet, når man ikke spiller. Men jeg kan også godt se, at der er nogle ting i den måde, vi gør det på, der er mindre optimale for den spillertype, jeg er. Jeg tænker på, vi har spillet meget med to dybdeliggende 6'ere, og jeg bliver nok aldrig en 6'er som sådan. Det har nok lidt gjort, at træneren ser andre veje, siger Mathias Greve efter kampen til Tipsbadet og den fremmødte presse.

Brøndby IF er placeret på syv point efter fire spillerunder og har en meget svær udebanekamp mod Legia Warszawa i vente. Her afgøres Brøndbys videre skæbne i Europa.






‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Henter Kamil Wilczek

FC København-spiller til lægetjek i dag 



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

AaB-angriber på vej til Serie A

Gravesen med vild Neestrup-melding

Transferudmelding fra Vallys



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Storklub har taget kontakt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Choktransfer på vej? 

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk toptræner stifter agentfirma

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer