At det ikke blev til flere scoringer end to, da AGF og Silkeborg IF mødtes fredag aften i et opgør, der endte 1-1, skyldes de to målmænd, der begge lavede masser af gode redninger.
Især keeper Jesper Hansen havde mange redninger, og han kunne godt fornemme i kampens løb, at AGF havde problemer med SIF’s højre side. Det fortæller han i et interview med Århus Sitfstidende.
Silkeborgs U21-landsholdsspiller Rasmus Carstensen var flyvende og kom i mange løb fra sin plads som højre back, hvor han mange gange kom ned bag AGF-backen og til indlæg, og det var også netop Carstensen, der i anden halvleg scorede SIF’s eneste mål.
Jesper Hansen kunne se de mange problemer, som SIF formåede at skabe – og de kom næsten udelukkende fra højre, hvor Carstensen havde og har et godt samarbejde med Sebastian Jørgensen.
– Jeg var ved at eksplodere efter den tredje flade bold fra deres højre back. Jeg stod og tænkte, at ‘nu løber de jo bare rundt om os’. Derfor var jeg efter de andre, og det kan man nok også fornemme på TV-billederne, sagde Jesper Hansen til Århus Stiftstidende efter kampen.
AGF var foran og havde muligheder for at gøre det til 2-0, men SIF kom tilbage i opgøret og havde også muligheder til at vinde kampen.
Det uafgjorte resultat betyder, at SIF overvintrer på sjettepladsen, mens AGF er nummer syv, men kan dumpe ned som nummer otte, hvis Viborg FF besejrer SønderjyskE søndag.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
Smider Salah-bombe
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Oddset styrtdykker
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
NYHEDER
