At det ikke blev til flere scoringer end to, da AGF og Silkeborg IF mødtes fredag aften i et opgør, der endte 1-1, skyldes de to målmænd, der begge lavede masser af gode redninger.
Især keeper Jesper Hansen havde mange redninger, og han kunne godt fornemme i kampens løb, at AGF havde problemer med SIF’s højre side. Det fortæller han i et interview med Århus Sitfstidende.
Silkeborgs U21-landsholdsspiller Rasmus Carstensen var flyvende og kom i mange løb fra sin plads som højre back, hvor han mange gange kom ned bag AGF-backen og til indlæg, og det var også netop Carstensen, der i anden halvleg scorede SIF’s eneste mål.
Jesper Hansen kunne se de mange problemer, som SIF formåede at skabe – og de kom næsten udelukkende fra højre, hvor Carstensen havde og har et godt samarbejde med Sebastian Jørgensen.
– Jeg var ved at eksplodere efter den tredje flade bold fra deres højre back. Jeg stod og tænkte, at ‘nu løber de jo bare rundt om os’. Derfor var jeg efter de andre, og det kan man nok også fornemme på TV-billederne, sagde Jesper Hansen til Århus Stiftstidende efter kampen.
AGF var foran og havde muligheder for at gøre det til 2-0, men SIF kom tilbage i opgøret og havde også muligheder til at vinde kampen.
Det uafgjorte resultat betyder, at SIF overvintrer på sjettepladsen, mens AGF er nummer syv, men kan dumpe ned som nummer otte, hvis Viborg FF besejrer SønderjyskE søndag.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
