– Jeg var ved at eksplodere

AGF-keeper Jesper Hansen havde meget at se til fredag aften mod Silkeborg – specielt når SIF kom igennem i højre side.



At det ikke blev til flere scoringer end to, da AGF og Silkeborg IF mødtes fredag aften i et opgør, der endte 1-1, skyldes de to målmænd, der begge lavede masser af gode redninger.

Især keeper Jesper Hansen havde mange redninger, og han kunne godt fornemme i kampens løb, at AGF havde problemer med SIF’s højre side. Det fortæller han i et interview med Århus Sitfstidende.

Silkeborgs U21-landsholdsspiller Rasmus Carstensen var flyvende og kom i mange løb fra sin plads som højre back, hvor han mange gange kom ned bag AGF-backen og til indlæg, og det var også netop Carstensen, der i anden halvleg scorede SIF’s eneste mål.

Jesper Hansen kunne se de mange problemer, som SIF formåede at skabe – og de kom næsten udelukkende fra højre, hvor Carstensen havde og har et godt samarbejde med Sebastian Jørgensen.

– Jeg var ved at eksplodere efter den tredje flade bold fra deres højre back. Jeg stod og tænkte, at ‘nu løber de jo bare rundt om os’. Derfor var jeg efter de andre, og det kan man nok også fornemme på TV-billederne, sagde Jesper Hansen til Århus Stiftstidende efter kampen.

AGF var foran og havde muligheder for at gøre det til 2-0, men SIF kom tilbage i opgøret og havde også muligheder til at vinde kampen.

Det uafgjorte resultat betyder, at SIF overvintrer på sjettepladsen, mens AGF er nummer syv, men kan dumpe ned som nummer otte, hvis Viborg FF besejrer SønderjyskE søndag.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Serie A-klubber jagter Randers-profil

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forhandler med storklub

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Liverpool – Brentford

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor melding om Andreas Christensens fremtid