At det ikke blev til flere scoringer end to, da AGF og Silkeborg IF mødtes fredag aften i et opgør, der endte 1-1, skyldes de to målmænd, der begge lavede masser af gode redninger.
Især keeper Jesper Hansen havde mange redninger, og han kunne godt fornemme i kampens løb, at AGF havde problemer med SIF’s højre side. Det fortæller han i et interview med Århus Sitfstidende.
Silkeborgs U21-landsholdsspiller Rasmus Carstensen var flyvende og kom i mange løb fra sin plads som højre back, hvor han mange gange kom ned bag AGF-backen og til indlæg, og det var også netop Carstensen, der i anden halvleg scorede SIF’s eneste mål.
Jesper Hansen kunne se de mange problemer, som SIF formåede at skabe – og de kom næsten udelukkende fra højre, hvor Carstensen havde og har et godt samarbejde med Sebastian Jørgensen.
– Jeg var ved at eksplodere efter den tredje flade bold fra deres højre back. Jeg stod og tænkte, at ‘nu løber de jo bare rundt om os’. Derfor var jeg efter de andre, og det kan man nok også fornemme på TV-billederne, sagde Jesper Hansen til Århus Stiftstidende efter kampen.
AGF var foran og havde muligheder for at gøre det til 2-0, men SIF kom tilbage i opgøret og havde også muligheder til at vinde kampen.
Det uafgjorte resultat betyder, at SIF overvintrer på sjettepladsen, mens AGF er nummer syv, men kan dumpe ned som nummer otte, hvis Viborg FF besejrer SønderjyskE søndag.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
OPTAKT
Argentina – Schweiz
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
