– Jeg ved, det er utilfredsstillende for Schwartau

Stortalentet Oscar Schwartu slider med spilletiden i Brøndby IF, men cheftræner Jesper Sørensen er tilfreds med, hvad han ser fra den 17-årige offensivspiller, der ikke har været på banen i mesterskabsspillet.



BRØNDBY (Tipsbladet): 2024 har indtil videre været et uhyre skuffende år for Brøndby-talentet Oscar Schwartau, der siden nytår blot er noteret for 13 minutters spilletid. Ret meget bedre så det ikke ud i efterårssæsonen, hvor den 17-årige offensivspiller også var en sjælden gæst på Brøndbys førstehold.

Forventningerne og ikke mindst forhåbningerne var ellers så store til Oscar Schwartau, da han i 2022 blev Brøndbys yngste målscorer nogensinde som 16-årig.

Hvad pokker er gået galt?

Ikke noget, lyder det stålsat fra Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen, der fastslår, at han stadig ser et enormt potentiale i den 17-årige offensivspiller.

– Oscar ser jeg som en spiller, der udvikler sig. Jeg ved godt, at det er utilfredsstillende for ham, at han ikke får mere spilletid. Det kan jeg godt forstå, hvis det er for en ung mand, der har et stort talent. Jeg ser Oscar være stærkere og bevæge sig bedre. De gange, jeg har set ham på U19 spille i år, har han også været dominerende der, siger Jesper Sørensen.

Brøndby-træneren håber ikke, at Oscar Schwartu har planer om at søge væk fra de blå-gule, for han ser bestemt en plads for teenageren fremadrettet.

– Det er ikke blevet til så mange minutter, det har primært været (Mathias) Kvistgaarden og Filip (Bundgaard), når vi har sat dem ind. Men mon ikke der bliver plads. Han ser ud til at være i godt gænge.

– Han udvikler sig hele tiden som spiller og er en ung mand, som har et stort talent. Han kan dække flere forskellige positioner, men har ikke fået ham ind på banen ret mange gange i år, siger Jesper Sørensen.

Oscar Schwartau er noteret for 37 kampe og fem scoringer for Brøndbys førstehold. Han har slet ikke været på banen i mesterskabsspillet, hvor de blå-gule foreløbig er ubesejrede.

Teenagerens kontrakt med Brøndby IF udløber i sommeren 2025. 





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Ståle Solbakken i stort forsvar

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage