BRØNDBY (Tipsbladet): 2024 har indtil videre været et uhyre skuffende år for Brøndby-talentet Oscar Schwartau, der siden nytår blot er noteret for 13 minutters spilletid. Ret meget bedre så det ikke ud i efterårssæsonen, hvor den 17-årige offensivspiller også var en sjælden gæst på Brøndbys førstehold.
Forventningerne og ikke mindst forhåbningerne var ellers så store til Oscar Schwartau, da han i 2022 blev Brøndbys yngste målscorer nogensinde som 16-årig.
Hvad pokker er gået galt?
Ikke noget, lyder det stålsat fra Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen, der fastslår, at han stadig ser et enormt potentiale i den 17-årige offensivspiller.
– Oscar ser jeg som en spiller, der udvikler sig. Jeg ved godt, at det er utilfredsstillende for ham, at han ikke får mere spilletid. Det kan jeg godt forstå, hvis det er for en ung mand, der har et stort talent. Jeg ser Oscar være stærkere og bevæge sig bedre. De gange, jeg har set ham på U19 spille i år, har han også været dominerende der, siger Jesper Sørensen.
Brøndby-træneren håber ikke, at Oscar Schwartu har planer om at søge væk fra de blå-gule, for han ser bestemt en plads for teenageren fremadrettet.
– Det er ikke blevet til så mange minutter, det har primært været (Mathias) Kvistgaarden og Filip (Bundgaard), når vi har sat dem ind. Men mon ikke der bliver plads. Han ser ud til at være i godt gænge.
– Han udvikler sig hele tiden som spiller og er en ung mand, som har et stort talent. Han kan dække flere forskellige positioner, men har ikke fået ham ind på banen ret mange gange i år, siger Jesper Sørensen.
Oscar Schwartau er noteret for 37 kampe og fem scoringer for Brøndbys førstehold. Han har slet ikke været på banen i mesterskabsspillet, hvor de blå-gule foreløbig er ubesejrede.
Teenagerens kontrakt med Brøndby IF udløber i sommeren 2025.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
– Vi har alle fejlet
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER