Jelert afslører: Ser op til Bayern-stjerne

Den dygtige FCK-back har et klart forbillede, som inspirerer ham på backen.



Elias Jelert har taget dansk fodbold med storm, og der er ikke mange, der kan indvende noget imod, hvis man tillader sig at kalde ham den mest formstærke back i Superligaen lige i øjeblikket.

Det er også blevet belønnet med en udtagelse til det danske A-landshold for første gang i karrieren. Dette selv om han "kun" står noteret for 38 førsteholdskampe for FC København. 

Udtagelsen af Jelert overraskede en del og også ham selv, indrømmer han til Tipsbladet efter FCK-træningen fredag.

– Jeg må sige, at jeg var en lille smule overrasket. Men selvfølgelig håber man, det gør man vel altid. Men ja, han (Hjulmand, red) tog lidt fusen på mig – det synes jeg.

– Det er en drengedrøm. Jeg har altid fulgt med i landskampe. Det tror jeg næsten alle unge gør. Så at være en del af det nu, det er ekstremt stort, og jeg kan ikke beskrive, hvor stolt jeg er, fortæller Elias Jelert.

Ser op til Bayern München-stjerne
Da Kasper Hjulmand udtog det landshold, som fra næste uge af tager hul på EM-kvalifikationen med kampe mod Finland og Kasakhstan, så roste han netop Jelert.

Kasper Hjulmand beundrer den måde, som Elias Jelert fortolker højre backen på. Har man set Jelert spille i 2023, er det ikke svært at se hvorfor. Den dygtige FCK-back er ikke bange for at storme fremad i offensive løb, hvilket både har kastet assists af sig, men også et mål. 

Han scorede nemlig, da FC København i sidste weekend slog AC Horsens med 4-1. Det er også angrebsiveren, som Elias Jelert fremhæver, når han bliver bedt om at sætte ord på, hvordan han fortolker backpositionen.

– Jeg fortolker den med, at jeg har et ekstremt offensivt mindset til det. Så når jeg får bolden, så er der egentlig én vej, og det er fremad. Og så har jeg selvfølgelig også kunnet lægge på defensivt.

– Så jeg vil skyde på, at den moderne back er en lidt mere offensiv en, men som selvfølgelig også har defensiven i orden.

Elias Jelert er meget klar i spyttet over, hvordan man skal spille som back. Derfor er det ikke den store overraskelse, at han peger på Joao Cancelo som sit back-forbillede. Portugiseren har gennem mange år bidraget med mange mål og assist for sine klubber og landshold.

– Jeg kan godt lide Cancelo. Jeg synes, at han er god. Han fortolker den jo lidt på samme måde. Han er offensiv i sit spil, siger Elias Jelert.

Joao Cancelo er i øjeblikket udlejet fra Manchester City til Bayern München, og han har tilhørt back-eliten genem flere år nu.

Derfor er det et ganske pænt navn, som fortolker positionen "lidt på samme måde" som FC København-stjerneskuddet.



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Nyt nederlag til Thomas Frank

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Andreas Christensen skriver snart under

Går langt ned i løn

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Stor ydmygelse

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Rangers rundbarberer Dons igen

Neestrup reagerer på brudt aftale

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad