Elias Jelert har taget dansk fodbold med storm, og der er ikke mange, der kan indvende noget imod, hvis man tillader sig at kalde ham den mest formstærke back i Superligaen lige i øjeblikket.
Det er også blevet belønnet med en udtagelse til det danske A-landshold for første gang i karrieren. Dette selv om han "kun" står noteret for 38 førsteholdskampe for FC København.
Udtagelsen af Jelert overraskede en del og også ham selv, indrømmer han til Tipsbladet efter FCK-træningen fredag.
– Jeg må sige, at jeg var en lille smule overrasket. Men selvfølgelig håber man, det gør man vel altid. Men ja, han (Hjulmand, red) tog lidt fusen på mig – det synes jeg.
– Det er en drengedrøm. Jeg har altid fulgt med i landskampe. Det tror jeg næsten alle unge gør. Så at være en del af det nu, det er ekstremt stort, og jeg kan ikke beskrive, hvor stolt jeg er, fortæller Elias Jelert.
Ser op til Bayern München-stjerne
Da Kasper Hjulmand udtog det landshold, som fra næste uge af tager hul på EM-kvalifikationen med kampe mod Finland og Kasakhstan, så roste han netop Jelert.
Kasper Hjulmand beundrer den måde, som Elias Jelert fortolker højre backen på. Har man set Jelert spille i 2023, er det ikke svært at se hvorfor. Den dygtige FCK-back er ikke bange for at storme fremad i offensive løb, hvilket både har kastet assists af sig, men også et mål.
Han scorede nemlig, da FC København i sidste weekend slog AC Horsens med 4-1. Det er også angrebsiveren, som Elias Jelert fremhæver, når han bliver bedt om at sætte ord på, hvordan han fortolker backpositionen.
– Jeg fortolker den med, at jeg har et ekstremt offensivt mindset til det. Så når jeg får bolden, så er der egentlig én vej, og det er fremad. Og så har jeg selvfølgelig også kunnet lægge på defensivt.
– Så jeg vil skyde på, at den moderne back er en lidt mere offensiv en, men som selvfølgelig også har defensiven i orden.
Elias Jelert er meget klar i spyttet over, hvordan man skal spille som back. Derfor er det ikke den store overraskelse, at han peger på Joao Cancelo som sit back-forbillede. Portugiseren har gennem mange år bidraget med mange mål og assist for sine klubber og landshold.
– Jeg kan godt lide Cancelo. Jeg synes, at han er god. Han fortolker den jo lidt på samme måde. Han er offensiv i sit spil, siger Elias Jelert.
Joao Cancelo er i øjeblikket udlejet fra Manchester City til Bayern München, og han har tilhørt back-eliten genem flere år nu.
Derfor er det et ganske pænt navn, som fortolker positionen "lidt på samme måde" som FC København-stjerneskuddet.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
Bournemouth knækker Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Thomas Frank og co. skuffer på ny
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TOPNYHED