Elias Jelert har taget dansk fodbold med storm, og der er ikke mange, der kan indvende noget imod, hvis man tillader sig at kalde ham den mest formstærke back i Superligaen lige i øjeblikket.
Det er også blevet belønnet med en udtagelse til det danske A-landshold for første gang i karrieren. Dette selv om han "kun" står noteret for 38 førsteholdskampe for FC København.
Udtagelsen af Jelert overraskede en del og også ham selv, indrømmer han til Tipsbladet efter FCK-træningen fredag.
– Jeg må sige, at jeg var en lille smule overrasket. Men selvfølgelig håber man, det gør man vel altid. Men ja, han (Hjulmand, red) tog lidt fusen på mig – det synes jeg.
– Det er en drengedrøm. Jeg har altid fulgt med i landskampe. Det tror jeg næsten alle unge gør. Så at være en del af det nu, det er ekstremt stort, og jeg kan ikke beskrive, hvor stolt jeg er, fortæller Elias Jelert.
Ser op til Bayern München-stjerne
Da Kasper Hjulmand udtog det landshold, som fra næste uge af tager hul på EM-kvalifikationen med kampe mod Finland og Kasakhstan, så roste han netop Jelert.
Kasper Hjulmand beundrer den måde, som Elias Jelert fortolker højre backen på. Har man set Jelert spille i 2023, er det ikke svært at se hvorfor. Den dygtige FCK-back er ikke bange for at storme fremad i offensive løb, hvilket både har kastet assists af sig, men også et mål.
Han scorede nemlig, da FC København i sidste weekend slog AC Horsens med 4-1. Det er også angrebsiveren, som Elias Jelert fremhæver, når han bliver bedt om at sætte ord på, hvordan han fortolker backpositionen.
– Jeg fortolker den med, at jeg har et ekstremt offensivt mindset til det. Så når jeg får bolden, så er der egentlig én vej, og det er fremad. Og så har jeg selvfølgelig også kunnet lægge på defensivt.
– Så jeg vil skyde på, at den moderne back er en lidt mere offensiv en, men som selvfølgelig også har defensiven i orden.
Elias Jelert er meget klar i spyttet over, hvordan man skal spille som back. Derfor er det ikke den store overraskelse, at han peger på Joao Cancelo som sit back-forbillede. Portugiseren har gennem mange år bidraget med mange mål og assist for sine klubber og landshold.
– Jeg kan godt lide Cancelo. Jeg synes, at han er god. Han fortolker den jo lidt på samme måde. Han er offensiv i sit spil, siger Elias Jelert.
Joao Cancelo er i øjeblikket udlejet fra Manchester City til Bayern München, og han har tilhørt back-eliten genem flere år nu.
Derfor er det et ganske pænt navn, som fortolker positionen "lidt på samme måde" som FC København-stjerneskuddet.
LIVE
LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Deler nyt om fremtiden
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Tottenhams nedtur fortsætter
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Nu svarer David Nielsen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
Reagerer på Brøndby-bombe
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER