Jesper Grønkjær skifter hold

Den pensionerede fodboldspiller Jesper Grønkjær skifter TV2 ud med TV3. Fremover skal han være med omkring dækningen af Superligaen og kanalens europæiske kampe.



Jesper Grønkjær debuterede som kommentator, da han og Flemming Toft delte mikrofon under U/21 EM, der blev sendt på TV2. Men makkerparret Grønkjær og Toft fortsætter ikke sammen, for den nu pensionerede FCK’er har fået nyt job.

Således er Grønkjær blevet skræmtrold på TV3, hvor han skal være med i dækningen af Superligaen og kanalens europæiske kampe. Allerede når TV3+ viser Brøndby-AaB næste søndag, vil Grønkjær være med.

– Vi er utroligt glade for, at Jesper har sagt ja til at indgå i vores team af eksperter og kommentatorer. Jespers karriere på banen aftvinger respekt. Ikke mindst den måde han kom hjem og afsluttede karrieren på i FC København har været forbilledlig, og det er ikke overraskende, at Jesper har haft tilbud fra mange forskellige sider. Han er en meget reflekterende person, som jeg er sikker på vil kunne bidrage væsentligt til en yderligere skærpelse af Viasat og TV3 Sportens fodbolddækning, siger sportschef på Viasat, Peter Nørrelund.

Jesper Grønkjær får nu muligheden for at komme helt tæt på den Superliga, han lige har forladt. Og det glæder ham naturligvis.

– Beslutningen om at afslutte den aktive karriere har været en af de sværeste beslutninger i mit liv. Men nu får jeg muligheden for fortsat at beskæftige mig med den sport, som jeg elsker, og som har fyldt en stor del af mit liv. Og at det så bliver på et hold med de største profiler og med de bedste kampe fra Superligaen og Champions League gør naturligvis kun mine forventninger endnu større, siger han.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til storklub?

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Panama – England

Kroatien – Ghana

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden