Jesper Hansen: Respekt for Falks beslutning

OB respekterer Rasmus Falks beslutning om at forlade klubben senest til sommer. Der er ikke taget stilling til, om offensivspilleren skal sælges i dette transfervindue.



Rasmus Falk stopper i OB senest til sommer, når hans kontrakt med fynboerne udløber. Det meddelte offensivspilleren mandag via sig agent.

Dermed mister OB deres med afstand største profil, selv om klubben længe har forsøgt at overbevise 24-årige Falk om at tage endnu en tørn i Ådalen. Og selv om man ærgrer sig over Rasmus Falks beslutning i OB, har man også respekt for den.

– Vi har forhandlet i lang tid, og til nytår gav vi så Rasmus et tilbud, som vi gerne ville have svar på hurtigst muligt. Rasmus har hele tiden givet udtryk for, at han ville se transfervinduet an, så man kan sige, at vi har fået nogle indikationer på, at det nok var den her vej, det gik, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Rasmus er OB-dreng, og det er en spiller, der har givet meget for klubben. Vi har også været glade for ham, og det er naturligvis også derfor, vi gerne ville føje et par år yderligere til aftalen. Det synes vi også, vi har haft nogle gode argumenter for, men vi har selvfølgelig også respekt for Rasmus’ beslutning om at søge andre udfordringer. Det er en spiller, der kan noget helt ekstraordinært og en spiller, publikum kan lide at se. Vi har hele tiden vidst, at han var interessant for større klubber og større ligaer, og det var en spiller, vi havde på lånt tid.

Det store spørgsmål er nu, om OB og Rasmus Falk fortsætter samarbejdet sæsonen ud, eller om fynboerne går efter et salg i dette transfervindue.

– Jeg skal have en snak med Rasmus, hvor vi stille og roligt snakker tingene igennem. Jeg har ikke snakket med ham endnu, så jeg kan ikke sige så meget på nuværende tidspunkt. Udgangspunktet er, at Rasmus er på kontrakt her indtil 30. juni, og nærmere vil jeg ikke komme det i dag, fortæller Jesper Hansen.

OB-direktøren fastslår i øvrigt, at der nok skal ske ting og sager i den fynske klub, inden transfervinduet lukker 1. februar.

– Der skal nok ske noget mere i OB. Det tror jeg bestemt, lyder det fra Jesper Hansen, der i første omgang må se Falken flyve fra reden.



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Nyt nederlag til Thomas Frank

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Andreas Christensen skriver snart under

Går langt ned i løn

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Stor ydmygelse

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Rangers rundbarberer Dons igen

Neestrup reagerer på brudt aftale

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad