Jesper Hansen: Respekt for Falks beslutning

OB respekterer Rasmus Falks beslutning om at forlade klubben senest til sommer. Der er ikke taget stilling til, om offensivspilleren skal sælges i dette transfervindue.



Rasmus Falk stopper i OB senest til sommer, når hans kontrakt med fynboerne udløber. Det meddelte offensivspilleren mandag via sig agent.

Dermed mister OB deres med afstand største profil, selv om klubben længe har forsøgt at overbevise 24-årige Falk om at tage endnu en tørn i Ådalen. Og selv om man ærgrer sig over Rasmus Falks beslutning i OB, har man også respekt for den.

– Vi har forhandlet i lang tid, og til nytår gav vi så Rasmus et tilbud, som vi gerne ville have svar på hurtigst muligt. Rasmus har hele tiden givet udtryk for, at han ville se transfervinduet an, så man kan sige, at vi har fået nogle indikationer på, at det nok var den her vej, det gik, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Rasmus er OB-dreng, og det er en spiller, der har givet meget for klubben. Vi har også været glade for ham, og det er naturligvis også derfor, vi gerne ville føje et par år yderligere til aftalen. Det synes vi også, vi har haft nogle gode argumenter for, men vi har selvfølgelig også respekt for Rasmus’ beslutning om at søge andre udfordringer. Det er en spiller, der kan noget helt ekstraordinært og en spiller, publikum kan lide at se. Vi har hele tiden vidst, at han var interessant for større klubber og større ligaer, og det var en spiller, vi havde på lånt tid.

Det store spørgsmål er nu, om OB og Rasmus Falk fortsætter samarbejdet sæsonen ud, eller om fynboerne går efter et salg i dette transfervindue.

– Jeg skal have en snak med Rasmus, hvor vi stille og roligt snakker tingene igennem. Jeg har ikke snakket med ham endnu, så jeg kan ikke sige så meget på nuværende tidspunkt. Udgangspunktet er, at Rasmus er på kontrakt her indtil 30. juni, og nærmere vil jeg ikke komme det i dag, fortæller Jesper Hansen.

OB-direktøren fastslår i øvrigt, at der nok skal ske ting og sager i den fynske klub, inden transfervinduet lukker 1. februar.

– Der skal nok ske noget mere i OB. Det tror jeg bestemt, lyder det fra Jesper Hansen, der i første omgang må se Falken flyve fra reden.







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Derfra moser vi dem’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘FC København var en mulighed’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ny VM-melding fra Iran

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Spår: Her ender Mohamed Salah

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Philip Billing tabte kæben



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Danmark – Nordmakedonien

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing