Rasmus Falk stopper i OB senest til sommer, når hans kontrakt med fynboerne udløber. Det meddelte offensivspilleren mandag via sig agent.
Dermed mister OB deres med afstand største profil, selv om klubben længe har forsøgt at overbevise 24-årige Falk om at tage endnu en tørn i Ådalen. Og selv om man ærgrer sig over Rasmus Falks beslutning i OB, har man også respekt for den.
– Vi har forhandlet i lang tid, og til nytår gav vi så Rasmus et tilbud, som vi gerne ville have svar på hurtigst muligt. Rasmus har hele tiden givet udtryk for, at han ville se transfervinduet an, så man kan sige, at vi har fået nogle indikationer på, at det nok var den her vej, det gik, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Rasmus er OB-dreng, og det er en spiller, der har givet meget for klubben. Vi har også været glade for ham, og det er naturligvis også derfor, vi gerne ville føje et par år yderligere til aftalen. Det synes vi også, vi har haft nogle gode argumenter for, men vi har selvfølgelig også respekt for Rasmus’ beslutning om at søge andre udfordringer. Det er en spiller, der kan noget helt ekstraordinært og en spiller, publikum kan lide at se. Vi har hele tiden vidst, at han var interessant for større klubber og større ligaer, og det var en spiller, vi havde på lånt tid.
Det store spørgsmål er nu, om OB og Rasmus Falk fortsætter samarbejdet sæsonen ud, eller om fynboerne går efter et salg i dette transfervindue.
– Jeg skal have en snak med Rasmus, hvor vi stille og roligt snakker tingene igennem. Jeg har ikke snakket med ham endnu, så jeg kan ikke sige så meget på nuværende tidspunkt. Udgangspunktet er, at Rasmus er på kontrakt her indtil 30. juni, og nærmere vil jeg ikke komme det i dag, fortæller Jesper Hansen.
OB-direktøren fastslår i øvrigt, at der nok skal ske ting og sager i den fynske klub, inden transfervinduet lukker 1. februar.
– Der skal nok ske noget mere i OB. Det tror jeg bestemt, lyder det fra Jesper Hansen, der i første omgang må se Falken flyve fra reden.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
INTERVIEW
