Rasmus Falk stopper i OB senest til sommer, når hans kontrakt med fynboerne udløber. Det meddelte offensivspilleren mandag via sig agent.
Dermed mister OB deres med afstand største profil, selv om klubben længe har forsøgt at overbevise 24-årige Falk om at tage endnu en tørn i Ådalen. Og selv om man ærgrer sig over Rasmus Falks beslutning i OB, har man også respekt for den.
– Vi har forhandlet i lang tid, og til nytår gav vi så Rasmus et tilbud, som vi gerne ville have svar på hurtigst muligt. Rasmus har hele tiden givet udtryk for, at han ville se transfervinduet an, så man kan sige, at vi har fået nogle indikationer på, at det nok var den her vej, det gik, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Rasmus er OB-dreng, og det er en spiller, der har givet meget for klubben. Vi har også været glade for ham, og det er naturligvis også derfor, vi gerne ville føje et par år yderligere til aftalen. Det synes vi også, vi har haft nogle gode argumenter for, men vi har selvfølgelig også respekt for Rasmus’ beslutning om at søge andre udfordringer. Det er en spiller, der kan noget helt ekstraordinært og en spiller, publikum kan lide at se. Vi har hele tiden vidst, at han var interessant for større klubber og større ligaer, og det var en spiller, vi havde på lånt tid.
Det store spørgsmål er nu, om OB og Rasmus Falk fortsætter samarbejdet sæsonen ud, eller om fynboerne går efter et salg i dette transfervindue.
– Jeg skal have en snak med Rasmus, hvor vi stille og roligt snakker tingene igennem. Jeg har ikke snakket med ham endnu, så jeg kan ikke sige så meget på nuværende tidspunkt. Udgangspunktet er, at Rasmus er på kontrakt her indtil 30. juni, og nærmere vil jeg ikke komme det i dag, fortæller Jesper Hansen.
OB-direktøren fastslår i øvrigt, at der nok skal ske ting og sager i den fynske klub, inden transfervinduet lukker 1. februar.
– Der skal nok ske noget mere i OB. Det tror jeg bestemt, lyder det fra Jesper Hansen, der i første omgang må se Falken flyve fra reden.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
