Jesper Hansen: Respekt for Falks beslutning

OB respekterer Rasmus Falks beslutning om at forlade klubben senest til sommer. Der er ikke taget stilling til, om offensivspilleren skal sælges i dette transfervindue.



Rasmus Falk stopper i OB senest til sommer, når hans kontrakt med fynboerne udløber. Det meddelte offensivspilleren mandag via sig agent.

Dermed mister OB deres med afstand største profil, selv om klubben længe har forsøgt at overbevise 24-årige Falk om at tage endnu en tørn i Ådalen. Og selv om man ærgrer sig over Rasmus Falks beslutning i OB, har man også respekt for den.

– Vi har forhandlet i lang tid, og til nytår gav vi så Rasmus et tilbud, som vi gerne ville have svar på hurtigst muligt. Rasmus har hele tiden givet udtryk for, at han ville se transfervinduet an, så man kan sige, at vi har fået nogle indikationer på, at det nok var den her vej, det gik, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Rasmus er OB-dreng, og det er en spiller, der har givet meget for klubben. Vi har også været glade for ham, og det er naturligvis også derfor, vi gerne ville føje et par år yderligere til aftalen. Det synes vi også, vi har haft nogle gode argumenter for, men vi har selvfølgelig også respekt for Rasmus’ beslutning om at søge andre udfordringer. Det er en spiller, der kan noget helt ekstraordinært og en spiller, publikum kan lide at se. Vi har hele tiden vidst, at han var interessant for større klubber og større ligaer, og det var en spiller, vi havde på lånt tid.

Det store spørgsmål er nu, om OB og Rasmus Falk fortsætter samarbejdet sæsonen ud, eller om fynboerne går efter et salg i dette transfervindue.

– Jeg skal have en snak med Rasmus, hvor vi stille og roligt snakker tingene igennem. Jeg har ikke snakket med ham endnu, så jeg kan ikke sige så meget på nuværende tidspunkt. Udgangspunktet er, at Rasmus er på kontrakt her indtil 30. juni, og nærmere vil jeg ikke komme det i dag, fortæller Jesper Hansen.

OB-direktøren fastslår i øvrigt, at der nok skal ske ting og sager i den fynske klub, inden transfervinduet lukker 1. februar.

– Der skal nok ske noget mere i OB. Det tror jeg bestemt, lyder det fra Jesper Hansen, der i første omgang må se Falken flyve fra reden.







LIVE

TransferLIVE: FCK-aftale er ‘done deal’

Viborg præsenterer ny spiller

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Han er på vej væk fra AGF

Officielt: Karim Benzema skifter klub

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Klart svar om Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Forlader AGF – lægetjek booket

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Afviser kæmpebud

Per Frimann hylder Brøndby

Brøndby afviser to danske klubber

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Det kan ske mandag i FC København

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Topscorer kritiserer Silkeborg

Til lægetjek i Superliga-klub

Superliga-klub tæt på ny angriber

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt