BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF måtte en tur på kunst under torsdagens træning, da vejret ikke tillader træning på græs.
Her var der flere positive ting at bide mærke i set med Brøndby-briller. Både Jacob Rasmussen, Nicolai Vallys og Kevin Tshiembe deltog nemlig i størstedelen af træningen.
Omvendt var Mathias Kvistgaarden fraværende. Han var dog at finde i Brøndby og dukkede også kortvarigt op for at snakke med sin agent Ebbe Sand, der overværede træningen.
– Han er kommet tilbage fra landsholdstjeneste med problemer i læggen. Det er ikke så voldsomt, men det er i et kapløb med tiden i forhold til, om det bliver søndag eller først fredag. Vi håber, det bliver søndag, siger Jesper Sørensen.
Brøndby-chefen håber i øvrigt, at Mathias Kvistgaarden snart kan komme ind i et snorlige forløb uden tilbagefald.
– Han trænger til at komme ind i et forløb, hvor han kan trænes godt igennem og blive stærkere og stærkere. Lige nu er det lidt to skridt frem og et tilbage, og det har det været siden knæskaden sidste år. Men han har alligevel gjort det fantastisk.
10 fuldtræffere står Brøndbys hurtigløber noteret for i denne Superliga-sæson. Derudover er det også blevet til mål i pokalturneringen og flere assister.

Hvad med Vallys og Jacob Rasmussen?
– Det var positivt at se dem på banen i dag. Det gør det selvfølgelig mere sandsynligt, at de er i spil til søndag, siger Jesper Sørensen og giver samme status på Kevin Tshiembe.
Filip Bundgaard har også haft mærket lidt i sit ene knæ, men han deltog i hele torsdagens træning og meldes klar af Jesper Sørensen.
Og de mange profiler er der brug for i en tæt slutspurt, hvor man skal forsøge at komme tættere på førstepladsen og avancere i pokalturneringen.
– Jeg synes, Superligaen er blevet stærk og god. Jeg synes, der er en masse gode spillere, og vi har et godt hold. Så kan jeg konstatere, at det har de andre også. Jeg synes, det er godt for mange ting, at der er tæthed i ligaen. Det er godt for interessen, jer og rigtig mange andre, selvom jeg da godt kunne have tænkt mig, at vi var foran med 15 point.
Brøndby-chefen hæfter sig også ved, at han har set et stærkt Brøndby-mandskab på det seneste.
– Vi har set mere stabile ud, hvilket er et godt udgangspunkt. Vi ved, at tingene er sværere på den her tid af året. Jeg synes, vi har set fine ud i en lang periode, hvor vi heller ikke har tabt mange kampe. Det har jeg været glad for, og så håber jeg, vi kan vinde den næste kamp og den næste derefter.
Brøndby indtager i skrivende stund Superligaens sjetteplads, men der er blot fire point op til AGF på førstepladsen. Brøndby IF slutter Superliga-efteråret mod Sønderjyske og AaB.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Snart kan det give rødt kort
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TOPNYHED