Jesper Sørensen med strålende nyt

Jesper Sørensen har flere gode meldinger om spillere, der er på vej ud af lazarettet i Brøndby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF måtte en tur på kunst under torsdagens træning, da vejret ikke tillader træning på græs.

Her var der flere positive ting at bide mærke i set med Brøndby-briller. Både Jacob Rasmussen, Nicolai Vallys og Kevin Tshiembe deltog nemlig i størstedelen af træningen.

Omvendt var Mathias Kvistgaarden fraværende. Han var dog at finde i Brøndby og dukkede også kortvarigt op for at snakke med sin agent Ebbe Sand, der overværede træningen.

– Han er kommet tilbage fra landsholdstjeneste med problemer i læggen. Det er ikke så voldsomt, men det er i et kapløb med tiden i forhold til, om det bliver søndag eller først fredag. Vi håber, det bliver søndag, siger Jesper Sørensen.

Brøndby-chefen håber i øvrigt, at Mathias Kvistgaarden snart kan komme ind i et snorlige forløb uden tilbagefald.

– Han trænger til at komme ind i et forløb, hvor han kan trænes godt igennem og blive stærkere og stærkere. Lige nu er det lidt to skridt frem og et tilbage, og det har det været siden knæskaden sidste år. Men han har alligevel gjort det fantastisk.

10 fuldtræffere står Brøndbys hurtigløber noteret for i denne Superliga-sæson. Derudover er det også blevet til mål i pokalturneringen og flere assister.

284841

Foto: Alamy

Hvad med Vallys og Jacob Rasmussen?

– Det var positivt at se dem på banen i dag. Det gør det selvfølgelig mere sandsynligt, at de er i spil til søndag, siger Jesper Sørensen og giver samme status på Kevin Tshiembe.

Filip Bundgaard har også haft mærket lidt i sit ene knæ, men han deltog i hele torsdagens træning og meldes klar af Jesper Sørensen.

Og de mange profiler er der brug for i en tæt slutspurt, hvor man skal forsøge at komme tættere på førstepladsen og avancere i pokalturneringen.

– Jeg synes, Superligaen er blevet stærk og god. Jeg synes, der er en masse gode spillere, og vi har et godt hold. Så kan jeg konstatere, at det har de andre også. Jeg synes, det er godt for mange ting, at der er tæthed i ligaen. Det er godt for interessen, jer og rigtig mange andre, selvom jeg da godt kunne have tænkt mig, at vi var foran med 15 point.

Brøndby-chefen hæfter sig også ved, at han har set et stærkt Brøndby-mandskab på det seneste.

– Vi har set mere stabile ud, hvilket er et godt udgangspunkt. Vi ved, at tingene er sværere på den her tid af året. Jeg synes, vi har set fine ud i en lang periode, hvor vi heller ikke har tabt mange kampe. Det har jeg været glad for, og så håber jeg, vi kan vinde den næste kamp og den næste derefter.

Brøndby indtager i skrivende stund Superligaens sjetteplads, men der er blot fire point op til AGF på førstepladsen. Brøndby IF slutter Superliga-efteråret mod Sønderjyske og AaB.





– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Spanske medier i ekstase

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

FCM smed point i kæmpe drama

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

FCN ydmyger Silkeborg

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

FC København – Sønderjyske

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

– De skal skille sig af med ham!

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Trækker overskrifter i Sydkorea

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Kæmpe triumf for Frank

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Randers FC – AGF

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er alle VM-puljerne

Stjerner sender besked til Froholdt

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Viborg FF – FC Midtjylland

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Tullberg skifter fire mand

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse