Jesper Sørensen med strålende nyt

Jesper Sørensen har flere gode meldinger om spillere, der er på vej ud af lazarettet i Brøndby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF måtte en tur på kunst under torsdagens træning, da vejret ikke tillader træning på græs.

Her var der flere positive ting at bide mærke i set med Brøndby-briller. Både Jacob Rasmussen, Nicolai Vallys og Kevin Tshiembe deltog nemlig i størstedelen af træningen.

Omvendt var Mathias Kvistgaarden fraværende. Han var dog at finde i Brøndby og dukkede også kortvarigt op for at snakke med sin agent Ebbe Sand, der overværede træningen.

– Han er kommet tilbage fra landsholdstjeneste med problemer i læggen. Det er ikke så voldsomt, men det er i et kapløb med tiden i forhold til, om det bliver søndag eller først fredag. Vi håber, det bliver søndag, siger Jesper Sørensen.

Brøndby-chefen håber i øvrigt, at Mathias Kvistgaarden snart kan komme ind i et snorlige forløb uden tilbagefald.

– Han trænger til at komme ind i et forløb, hvor han kan trænes godt igennem og blive stærkere og stærkere. Lige nu er det lidt to skridt frem og et tilbage, og det har det været siden knæskaden sidste år. Men han har alligevel gjort det fantastisk.

10 fuldtræffere står Brøndbys hurtigløber noteret for i denne Superliga-sæson. Derudover er det også blevet til mål i pokalturneringen og flere assister.

284841

Foto: Alamy

Hvad med Vallys og Jacob Rasmussen?

– Det var positivt at se dem på banen i dag. Det gør det selvfølgelig mere sandsynligt, at de er i spil til søndag, siger Jesper Sørensen og giver samme status på Kevin Tshiembe.

Filip Bundgaard har også haft mærket lidt i sit ene knæ, men han deltog i hele torsdagens træning og meldes klar af Jesper Sørensen.

Og de mange profiler er der brug for i en tæt slutspurt, hvor man skal forsøge at komme tættere på førstepladsen og avancere i pokalturneringen.

– Jeg synes, Superligaen er blevet stærk og god. Jeg synes, der er en masse gode spillere, og vi har et godt hold. Så kan jeg konstatere, at det har de andre også. Jeg synes, det er godt for mange ting, at der er tæthed i ligaen. Det er godt for interessen, jer og rigtig mange andre, selvom jeg da godt kunne have tænkt mig, at vi var foran med 15 point.

Brøndby-chefen hæfter sig også ved, at han har set et stærkt Brøndby-mandskab på det seneste.

– Vi har set mere stabile ud, hvilket er et godt udgangspunkt. Vi ved, at tingene er sværere på den her tid af året. Jeg synes, vi har set fine ud i en lang periode, hvor vi heller ikke har tabt mange kampe. Det har jeg været glad for, og så håber jeg, vi kan vinde den næste kamp og den næste derefter.

Brøndby indtager i skrivende stund Superligaens sjetteplads, men der er blot fire point op til AGF på førstepladsen. Brøndby IF slutter Superliga-efteråret mod Sønderjyske og AaB.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjekkiet – Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC København vil bruge mere data i transfers

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Klar på chokskifte

Varme rygter: Han har været i FC København

FC København tæt på ny assistenttræner

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Randers var tæt på – nu er han et monster

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Han er også færdig i FC København

Vild stime før Danmark-brag

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Spår flere træner-ændringer i FC København

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Ser I med, Brøndby?

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi