BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF måtte en tur på kunst under torsdagens træning, da vejret ikke tillader træning på græs.
Her var der flere positive ting at bide mærke i set med Brøndby-briller. Både Jacob Rasmussen, Nicolai Vallys og Kevin Tshiembe deltog nemlig i størstedelen af træningen.
Omvendt var Mathias Kvistgaarden fraværende. Han var dog at finde i Brøndby og dukkede også kortvarigt op for at snakke med sin agent Ebbe Sand, der overværede træningen.
– Han er kommet tilbage fra landsholdstjeneste med problemer i læggen. Det er ikke så voldsomt, men det er i et kapløb med tiden i forhold til, om det bliver søndag eller først fredag. Vi håber, det bliver søndag, siger Jesper Sørensen.
Brøndby-chefen håber i øvrigt, at Mathias Kvistgaarden snart kan komme ind i et snorlige forløb uden tilbagefald.
– Han trænger til at komme ind i et forløb, hvor han kan trænes godt igennem og blive stærkere og stærkere. Lige nu er det lidt to skridt frem og et tilbage, og det har det været siden knæskaden sidste år. Men han har alligevel gjort det fantastisk.
10 fuldtræffere står Brøndbys hurtigløber noteret for i denne Superliga-sæson. Derudover er det også blevet til mål i pokalturneringen og flere assister.

Hvad med Vallys og Jacob Rasmussen?
– Det var positivt at se dem på banen i dag. Det gør det selvfølgelig mere sandsynligt, at de er i spil til søndag, siger Jesper Sørensen og giver samme status på Kevin Tshiembe.
Filip Bundgaard har også haft mærket lidt i sit ene knæ, men han deltog i hele torsdagens træning og meldes klar af Jesper Sørensen.
Og de mange profiler er der brug for i en tæt slutspurt, hvor man skal forsøge at komme tættere på førstepladsen og avancere i pokalturneringen.
– Jeg synes, Superligaen er blevet stærk og god. Jeg synes, der er en masse gode spillere, og vi har et godt hold. Så kan jeg konstatere, at det har de andre også. Jeg synes, det er godt for mange ting, at der er tæthed i ligaen. Det er godt for interessen, jer og rigtig mange andre, selvom jeg da godt kunne have tænkt mig, at vi var foran med 15 point.
Brøndby-chefen hæfter sig også ved, at han har set et stærkt Brøndby-mandskab på det seneste.
– Vi har set mere stabile ud, hvilket er et godt udgangspunkt. Vi ved, at tingene er sværere på den her tid af året. Jeg synes, vi har set fine ud i en lang periode, hvor vi heller ikke har tabt mange kampe. Det har jeg været glad for, og så håber jeg, vi kan vinde den næste kamp og den næste derefter.
Brøndby indtager i skrivende stund Superligaens sjetteplads, men der er blot fire point op til AGF på førstepladsen. Brøndby IF slutter Superliga-efteråret mod Sønderjyske og AaB.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Brøndby-fans sender åbent brev
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Arsenal snublede i guldkampen
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk