Jesper Sørensen med strålende nyt

Jesper Sørensen har flere gode meldinger om spillere, der er på vej ud af lazarettet i Brøndby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF måtte en tur på kunst under torsdagens træning, da vejret ikke tillader træning på græs.

Her var der flere positive ting at bide mærke i set med Brøndby-briller. Både Jacob Rasmussen, Nicolai Vallys og Kevin Tshiembe deltog nemlig i størstedelen af træningen.

Omvendt var Mathias Kvistgaarden fraværende. Han var dog at finde i Brøndby og dukkede også kortvarigt op for at snakke med sin agent Ebbe Sand, der overværede træningen.

– Han er kommet tilbage fra landsholdstjeneste med problemer i læggen. Det er ikke så voldsomt, men det er i et kapløb med tiden i forhold til, om det bliver søndag eller først fredag. Vi håber, det bliver søndag, siger Jesper Sørensen.

Brøndby-chefen håber i øvrigt, at Mathias Kvistgaarden snart kan komme ind i et snorlige forløb uden tilbagefald.

– Han trænger til at komme ind i et forløb, hvor han kan trænes godt igennem og blive stærkere og stærkere. Lige nu er det lidt to skridt frem og et tilbage, og det har det været siden knæskaden sidste år. Men han har alligevel gjort det fantastisk.

10 fuldtræffere står Brøndbys hurtigløber noteret for i denne Superliga-sæson. Derudover er det også blevet til mål i pokalturneringen og flere assister.

284841

Foto: Alamy

Hvad med Vallys og Jacob Rasmussen?

– Det var positivt at se dem på banen i dag. Det gør det selvfølgelig mere sandsynligt, at de er i spil til søndag, siger Jesper Sørensen og giver samme status på Kevin Tshiembe.

Filip Bundgaard har også haft mærket lidt i sit ene knæ, men han deltog i hele torsdagens træning og meldes klar af Jesper Sørensen.

Og de mange profiler er der brug for i en tæt slutspurt, hvor man skal forsøge at komme tættere på førstepladsen og avancere i pokalturneringen.

– Jeg synes, Superligaen er blevet stærk og god. Jeg synes, der er en masse gode spillere, og vi har et godt hold. Så kan jeg konstatere, at det har de andre også. Jeg synes, det er godt for mange ting, at der er tæthed i ligaen. Det er godt for interessen, jer og rigtig mange andre, selvom jeg da godt kunne have tænkt mig, at vi var foran med 15 point.

Brøndby-chefen hæfter sig også ved, at han har set et stærkt Brøndby-mandskab på det seneste.

– Vi har set mere stabile ud, hvilket er et godt udgangspunkt. Vi ved, at tingene er sværere på den her tid af året. Jeg synes, vi har set fine ud i en lang periode, hvor vi heller ikke har tabt mange kampe. Det har jeg været glad for, og så håber jeg, vi kan vinde den næste kamp og den næste derefter.

Brøndby indtager i skrivende stund Superligaens sjetteplads, men der er blot fire point op til AGF på førstepladsen. Brøndby IF slutter Superliga-efteråret mod Sønderjyske og AaB.





Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Kevin Diks skriver historie

Ikke sket i 70 år

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Voldsom udmelding om Froholdt

Han stiller ultimative krav

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

United overvejer disse fem managers

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

AGF-fans raser over Superliga-klub

Supercomputer spår FCM-nedtur

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist