BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF måtte en tur på kunst under torsdagens træning, da vejret ikke tillader træning på græs.
Her var der flere positive ting at bide mærke i set med Brøndby-briller. Både Jacob Rasmussen, Nicolai Vallys og Kevin Tshiembe deltog nemlig i størstedelen af træningen.
Omvendt var Mathias Kvistgaarden fraværende. Han var dog at finde i Brøndby og dukkede også kortvarigt op for at snakke med sin agent Ebbe Sand, der overværede træningen.
– Han er kommet tilbage fra landsholdstjeneste med problemer i læggen. Det er ikke så voldsomt, men det er i et kapløb med tiden i forhold til, om det bliver søndag eller først fredag. Vi håber, det bliver søndag, siger Jesper Sørensen.
Brøndby-chefen håber i øvrigt, at Mathias Kvistgaarden snart kan komme ind i et snorlige forløb uden tilbagefald.
– Han trænger til at komme ind i et forløb, hvor han kan trænes godt igennem og blive stærkere og stærkere. Lige nu er det lidt to skridt frem og et tilbage, og det har det været siden knæskaden sidste år. Men han har alligevel gjort det fantastisk.
10 fuldtræffere står Brøndbys hurtigløber noteret for i denne Superliga-sæson. Derudover er det også blevet til mål i pokalturneringen og flere assister.

Hvad med Vallys og Jacob Rasmussen?
– Det var positivt at se dem på banen i dag. Det gør det selvfølgelig mere sandsynligt, at de er i spil til søndag, siger Jesper Sørensen og giver samme status på Kevin Tshiembe.
Filip Bundgaard har også haft mærket lidt i sit ene knæ, men han deltog i hele torsdagens træning og meldes klar af Jesper Sørensen.
Og de mange profiler er der brug for i en tæt slutspurt, hvor man skal forsøge at komme tættere på førstepladsen og avancere i pokalturneringen.
– Jeg synes, Superligaen er blevet stærk og god. Jeg synes, der er en masse gode spillere, og vi har et godt hold. Så kan jeg konstatere, at det har de andre også. Jeg synes, det er godt for mange ting, at der er tæthed i ligaen. Det er godt for interessen, jer og rigtig mange andre, selvom jeg da godt kunne have tænkt mig, at vi var foran med 15 point.
Brøndby-chefen hæfter sig også ved, at han har set et stærkt Brøndby-mandskab på det seneste.
– Vi har set mere stabile ud, hvilket er et godt udgangspunkt. Vi ved, at tingene er sværere på den her tid af året. Jeg synes, vi har set fine ud i en lang periode, hvor vi heller ikke har tabt mange kampe. Det har jeg været glad for, og så håber jeg, vi kan vinde den næste kamp og den næste derefter.
Brøndby indtager i skrivende stund Superligaens sjetteplads, men der er blot fire point op til AGF på førstepladsen. Brøndby IF slutter Superliga-efteråret mod Sønderjyske og AaB.
TIPSBLADET SPECIAL Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
I chok over Nicolai Poulsen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
EKSKLUSIVT Hjem til FC København? Her er millionprisen
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
EKSKLUSIVT FCK’s næste cheftræner? ‘Han vil være interessant’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
NYHEDER
