Johan Djourou og FC Nordsjælland er blevet enige om at afbryde samarbejdet før tid. En løsning der gør det muligt for Johan Djourou at vende hjem til sin familie i Schweiz.
Det oplyser FC Nordsjælland på klubbens hjemmeside.
Johan Djourou blev i oktober 2020 overraskende præsenteret som ny FC Nordsjælland-spiller efter en lang karriere, de bragte ham forbi en række storklubber og det schweiziske landshold. Nu er det karrieren slut.
– Denne beslutning har ikke været nem at tage, fordi jeg føler mig hjemme her. Takket være mine holdkammerater, trænerne og hele staben. Hovedårsagen er, at året har været hårdt – og her mener jeg mere specifikt i forhold til min familie. Jeg har altid været tættere på min familie, og denne her gang føler jeg, at det har været svært at føle, at jeg var tæt på min familie, især fordi mine børn bliver ældre, lyder det.
Sportsdirektør i FC Nordsjælland, Mikkel Hemmersam, ærgrer sig over at måtte vinke farvel til den rutinerede forsvarsspiller.
– Vi har selvfølgelig respekt for, at Johan nu gerne vil tilbage til Schweiz og være sammen med sin familie efter en lang karriere som fodboldspiller. Det har vi stor forståelse for og har derfor også fundet en god løsning i samarbejde med Johan.
– Han efterlader et rigtig godt indtryk. Han er en spiller, der gav alt, hvad han havde, mens han var her, og han er altid velkommen tilbage i vores klub. Han har sat sit aftryk her – både som person og som fodboldspiller.
Siden sin ankomst er det blevet til 12 officielle optrædener med tigeren på brystet. Senest i sæsonens sidste hjemmekamp i 3F Superliga mod Randers FC, hvor forsvarsspilleren gjorde comeback efter en længere skadespause.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Afslører Brøndbys transferplaner
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Horsens kæmpede sig til point mod FCN
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
MEDIE
